KSH: a vártnál magasabb fogyasztói árak márciusban

2005. márciusban az egyhavi átlagos fogyasztói áremelkedés 0,7% volt, 2004. márciushoz viszonyítva pedig 3,5%-kal növekedtek az árak. Idén az első három hónapban átlagosan 3,6%-kal voltak magasabbak az árak, mint az előző év azonos időszakában. 2005. márciusban az "alapdrágulás" (maginfláció) 2004. márciushoz viszonyítva 2,8% volt - áll a KSH gyorsjelentésében.

MNO
2005. 04. 12. 7:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

1 hónap alatt – 2005. februárhoz viszonyítva – az élelmiszerek árai 0,6%-kal emelkedtek. Növekedett az idényáras élelmiszerek (8,5%), valamint a gyümölcs és zöldséglevek (1,4%) ára. Árcsökkenés következett be az étolaj és a péksütemények (2,5-2,5%), a csokoládé, kakaó (2,0%), valamint a liszt és a tojás (1,7-1,7%), esetében. Az idényáras élelmiszerek nélkül számítva az élelmiszerek árai az előző hónaphoz képest 0,3%-kal csökkentek.

A háztartási energia átlag feletti, 2,4%-os áremelkedésén belül az elektromos energia ára 6,9%-kal emelkedett. A ruházkodási cikkek körében szintén az átlagost meghaladó áremelkedés (1,3%) volt megfigyelhető az ilyenkor szokásos szezonális változásnak megfelelően. A szeszes italok, dohányáruk, a tartós fogyasztási cikkek és a szolgáltatások áremelkedése az átlagosnál alacsonyabb volt, az egyéb cikkek, üzemanyagok az átlagos árváltozással megegyező mértékben drágultak. A járművek üzemanyag 2,4%-kal, a szolgáltatásokon belül a szerencsejáték 9,3%-kal emelkedett.

12 hónap alatt, 2004. márciushoz viszonyítva, az élelmiszerek árai az átlagosnál kisebb mértékben, 1,6%-kal emelkedtek. Ezen belül jelentős szóródás figyelhető meg: a sertészsiradék 56, a sertéshús 18, a cukor 13 százalékkal drágult. Csökkent viszont az elmúlt 12 hónap alatt a liszt (29%), az idényáras élelmiszerek (16%), az étolaj (9%) és a tojás (7%) ára.

A tartós fogyasztási cikkekért átlagosan 1,4%-kal kellett kevesebbet fizetni, mint 2004. márciusban. 1%-nál kisebb áremelkedés volt a ruházkodási termékeknél, míg valamivel több mint 2% volt az egyéb cikkek, üzemanyagok drágulása 12 hónap alatt. A szolgáltatások az átlagot meghaladó, 5,9%-os áremelkedésén belül a helyi tömegközlekedés 14, a szemétszállítás és a csatornadíj egyaránt 13%-kal drágult. A szeszes italok, dohányáruk és a háztartási energia árnövekedése szintén az átlagosnál magasabb volt. A dohányáruk 13, a palackos gáz pedig 12 százalékkal került többe, mint 2004. márciusban.
(KSH)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.