Több száz gyilkos szabadlábon

A rendszerváltozás óta évente átlagosan 20-30 gyilkosság maradt felderítetlenül, így legkevesebb 400-600 gyilkos él köztünk. Egy tanulmány szerint a rendőrség szervezete ma alkalmatlan az esetek utólagos felderítésére; ha egy gyilkost nem fognak el a bűntény elkövetésétől számított fél éven belül, jó esélye van, hogy megússza.

MNO
2005. 04. 11. 8:33
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A rendszerváltozás éveiben ugrásszerűen nőtt a gyilkosságok száma: az addigi évi százegynéhányról kétszáz fölé emelkedett, s elérte a 300-at is, majd néhány év alatt gyors ütemben csökkenni kezdett – írja a Népszabadság.

Kovács Lajos ezredes, a Nemzeti Nyomozó Iroda életvédelmi osztályának vezetője a Belügyi Szemle című folyóiratban egyebek között azt írja: a rendszerváltozás óta évente átlagosan húsz-harminc gyilkosság maradt felderítetlenül. Ez a szám nem tartalmazza azokat a „gyanús eltűnési ügyeket„, amelyekben a körülmények arra utalnak, hogy az eltűnt személy bűncselekmény áldozatává vált. Holttest vagy gyilkosságra utaló más kézzelfogható bizonyíték nélkül a rendőrség ugyanis el sem rendeli a nyomozást.

Noha a gyilkosságok felderítése, a gyilkosok elfogása még ma is presztízskérdés a rendőrség számára, napjainkban 400-600 gyilkos jár köztünk háborítatlanul. Pedig az emberölések – különösen a brutális kegyetlenséggel és a gyermekek, fiatalkorúak sérelmére elkövetett esetek – felderítését mindig a lehető legnagyobb létszámmal és a legjobb technikával kezdik meg, és az ügyek jelentős hányadát forró nyomon meg is oldják. Igaz, a gyors siker sok esetben annak köszönhető, hogy Magyarországon az emberölések fele, olykor kétharmada „háztartási gyilkosság”. (Ebbe a kategóriába sorolják a rendőrök azokat az emberöléseket, amikor a házastársak torzsalkodása, ivócimborák összetűzése ér tragikus véget.) Az alvilági leszámolások, a hivatásos gyilkosokkal végrehajtatott kivégzések felderítése lényegesen nehezebb, az elmúlt években ebben volt a legkevésbé eredményes a rendőrség. A 90-es évek közepén lezajlott robbantásos és leszámolásos ügyek többségét mindmáig nem sikerült megoldaniuk. Kovács Lajos tanulmányában azt írja: az idő múlásával csökken a társadalmi nyomás és a rendőri vezetők érdeklődése az egyes ügyek iránt. Néhány héttel, hónappal a gyilkosság után már jószerével csak egy nyomozó, mégpedig az ügy előadója keresi a gyilkost. A rendőrségnek más ügyek válnak fontossá, azok megoldására koncentrálja erőit.

Kovács ezredest a „döglött ügyek„ osztályvezetőjeként ismeri a közvélemény. Az elmúlt években kis létszámú egységével olyan felderítetlen bűntényeket oldott meg, mint a csaknem tizenöt éve elrabolt Farkas Helga esete, vagy az olajtanúként ismertté vált Nógrádi Zsolt édesapjának eltűnése – róla később kiderült, hogy gyilkosság áldozata lett –, vagy a Szlávy-gyilkosság. Kovács szerint nem törvényszerű, hogy az idő múlása csökkenti a nyomozás sikeres befejezésének esélyét. Idővel ugyanis megváltozik az egykori bűn- és házastársak viszonya, érdekeltsége. Olykor a jogszabályok változása kínál új lehetőségeket a nyomozóknak; a vádalku és az információvásárlás lehetősége számtalan ügy megoldását segítette – bár az, hogy melyekét, az államtitkot képez. A technológia fejlődése, például a DNS-vizsgálat széles körű alkalmazása is javította a nyomozók esélyeit. Ennek ellenére Kovács szerint a legtöbb megyei főkapitányságon a létszámhiány, a leterheltség és olykor az érdektelenség miatt csak azokban az esetekben veszik elő a döglött ügyek aktáit, amikor olyan új bizonyítékok merülnek fel, amelyek mellett már semmiképpen nem mehetnek el. A magyar rendőrség szervezete jelenleg alkalmatlan az utólagos felderítésre: ha egy gyilkost nem fognak el a bűntény elkövetésétől számított fél éven belül, jó esélye van, hogy megússza a felelősségre vonást.

(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.