Hazánk folyóin sok helyen továbbra is áradás észlelhető – közölte az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság. A Duna hazai szakasza Budapestig árad, alatta apad. Árvízvédelmi fokozatot még sehol sem kellett elrendelni. A Tisza Tiszabecs és Záhony között árad, alatta Tiszalökig apad, a Közép- és Alsó-Tisza szintén mérsékelten árad. A Kraszna árad, a Szamos Romániában árad, de az áradás még nem érte el a hazai szakaszt.
A Körösök vízrendszerében áradás indult el a Fekete- és a Fehér-Körös romániai szakaszain. Holnap a Fekete- és a Fehér-Körös vízszintje is elérheti a III. fokú készültség értékét, majd ezt követően a Kettős-Körös is belép a III. fokú árvízvédelmi készültségbe. A Hármas-Körösön Szarvastól lefelé egy korábbi árhullám tetőzése illetve a Tisza visszaduzzasztó hatása okoz mérsékelt áradást.
Víz alatt két út Borsodban, 9 házat veszélyeztetett az Ipoly
Az Ipoly és a Sajó árad, helyenként tetőzött az elmúlt 24 órában. Borsod-Abaúj-Zemplén megyében a Sajó illetve a Tisza áradása miatt két út egy-egy szakasza víz alá került. Az elöntött részeket lezárták. Járhatatlan a komphoz vezető út Ároktőnél, valamint a Sajóivánka és Sajókaza közötti út egy másfél kilométeres szakasza – tájékoztatott a megyei közútkezelő kht. ügyeletese.
A megáradt Ipoly Ipolytarnócnál a falu szélén, a nyílt ártéren 9 lakóházat veszélyeztetett. Kedden a víz körbezárta a házakat, de nem ment be a lakótérbe. Az épületeket mintegy 30 ember hagyta el, legtöbben rokonaikhoz költöztek, az iskolában négy gyerek töltötte az éjszakát édesanyjával. Mintegy 1500 homokzsákot raktak le a házak köré, a munkát három teherautó és két markológép segítette.
Csekély mértékben továbbra is árad a Hernád, a Zagyva, és a Bodrog. A Maroson lassú apadás észlelhető a magyar szakaszon.
1514 kilométeren van árvízvédelmi készültség
Árvízvédelmi készültséget összesen 1514 kilométer hosszúságú védvonalon tartanak. I. fokú készültség van a Tiszán Záhony és a Körös torok között, a Lónyay főcsatornán, a Bodrog, a Sámson-apátfalvi főcsatorna torkolati szakaszain, a Zagyva Jászalsószentgyörgy alatti szakaszán, a Körösök vízrendszerében a Hármas- és a Kettős-Körös, a Sebes-Körös alsó szakaszán, a Hortobágy-Berettyó Apavár-Bucsa közti védvonalain összesen 1162 kilométer hosszon.
II. fokú a készültség a Sajón, a Taktán, a Hármas-Körös és a Maros torkolatánál, valamint a Tiszán a Körös torok alatt a déli országhatárig összesen 352 kilométeren.
Az árvízvédekezés becsült napi költsége 19,3 millió forint, január 1-jétől 935 millió forintot fordítottak erre a célra.
72 300 hektárra nőtt a belvízzel elöntött területek nagysága
Az elöntött területek nagysága 72 300 hektárra növekedett, amelyből 36 000 hektár a vetés-szántó. Belvízvédekezés jelenleg 46 szakaszon folyik. A belvízvédekezés napi becsült költsége megközelítőleg 14,2 millió forint, január 1-jétől eléri az 1,491 millió forintot. Az Országos Környezetvédelmi, Természetvédelmi és Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatása szerint az árvíz- és belvíz védekezési munkák becsült költsége január 1-jétől eléri a 2,427 millió forintot.
Súlyosbodott az árvízhelyzet Romániában
Vízben állnak a romániai Bánság falvai, három települést teljesen elzárt az ár, amely más falvakat is fenyeget – jelentette a Magyar Rádió. Az elmúlt éjszaka a Temesvártól 20 kilométerre lévő Dinnyést kellett kilakoltatni, így a megyében közel 2500-ra emelkedett a hajlék nélkül maradtak száma. Keresztes, Jánosföld és Fény még mindig csak csónakkal közelíthető meg, itt 32 ezer hektár van víz alatt.
A helyzet súlyosbodását jelzi, hogy Calin Popescu-Tariceanu miniszterelnök Temes megyébe utazott, aki adakozásra szólította fel az ország állampolgárait.
A Bega és a Temes folyók szintje a keddi esőzés miatt lassan emelkedik, a Berzava és a Moravica viszont csökken.
(Forrás: Magyar Rádió, MTV Teletext)

Ezen múlt, hogy nem Erdő Péter lett az új pápa, hanem Prevost bíboros