Végleges nem a Magyar Rádió 2003/2004-es beszámolójára

Az országgyűlés véglegesen elutasította a Magyar Rádió Közalapítvány 2003-2004-es beszámolóját, és a határozatban bírálja a csatorna egyes műsorait, illetve az intézmény elnökének nyilvános politikai szerepléseit. – A vállalkozók borúlátóbbak, mint bármikor, az emberek különösen a munkanélküliség növekedése miatt aggódnak – jelentette ki Varga Mihály volt pénzügyminiszter az Országgyűlés mai ülésén.

MNO
2005. 04. 11. 19:37
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Míg délután csak halasztásokról döntöttek, addig estére tényleges döntéseket is hoztak a Parlamentben a képviselők.

Az országgyűlés véglegesen elutasította a Magyar Rádió Közalapítvány 2003-2004-es beszámolóját, és a határozatban bírálja a Magyar Rádió egyes műsorait, illetve az intézmény elnökének nyilvános politikai szerepléseit. Ugyanakkor a többség elvetett egy hasonló állásfoglalást az Országos Rádió és Televízió Testülettel kapcsolatban. Ez esetben az ellenzék kívánta elutasítani az ORTT tavalyi beszámolóját, hiányolva a határozottabb fellépést a média kiegyensúlyozottsága érdekében, a kiskorúak és a családok védelmében.

Nem kapta meg a szükséges kétharmados többséget a médiatörvénynek az a módosítása, amely megszüntette volna a kábeltévés társaságok működésének területi korlátozását. A kormánytöbbség szerint ez a szabály versenyellenes és az Európai Unió előírásaiba ütközik, az ellenzék azonban úgy érvel, ahogy a mostani kormánypártok tették ellenzéki korukban: még jogharmonizációs jellegű médiatörvény-módosítást sem szavaznak meg addig, amíg más, szerintük fontosabb gondok meg nem oldódnak, például amíg a Fidesz képviselői be nem kerülnek a Magyar Televízió Közalapítvány kuratóriumi elnökségébe.

Elfogadták a távfűtésről szóló törvényt, de később szavaznak az ügynöktörvényről

Az országgyűlés elfogadta a távfűtésről szóló törvényt, valamint azt a jogszabályt, amelynek alapján a nekik kiosztott mennyiségnél kevesebb üvegház hatású gázt, elsősorban szén-dioxidot kibocsátó üzemek megkezdhetik a kereskedést ezekkel a kibocsátási egységekkel.

Elmaradt viszont a szavazás a múlt rendszer titkosszolgálati iratainak nyilvánosságáról és az ehhez kapcsolódó alkotmánymódosításról. Ezúttal a Fidesz kért egy hét halasztást, hogy tanulmányozza a kormánypártok hétvégi megállapodását a módosító indítványokról.

Az Országgyűlés megtárgyalta azt a határozati javaslatot, amely kinyilvánítaná: Magyarország soron kívül visszaadja a II világháború idején esetleg idekerült orosz kulturális értékeket. Az orosz törvényhozás ezt szabja feltételül ahhoz, hogy a magyar miniszterelnöknek tett ígéretet teljesítve visszaadják a sárospataki református kollégium 1945-ben elhurcolt könyvtárát. A javaslatot egyik frakció sem utasította el, döntés még e hónapban várható.

Orbán gazdagodását vizsgálják, Gyurcsányét még nem biztos

Megtárgyalták azt a szocialista javaslatot is, amelynek alapján bizottság jönne létre Orbán Viktor volt miniszterelnök családja állami forrásból történő gazdagodásának vizsgálatára, különös tekintettel a szőlőbirtokokra. Ez a testület e hó végéig elvben meg is alakulhat, a Fidesz sem kívánja megakadályozni, bár alaptalan, felfújt ügynek tartja és vannak alkotmányossági kételyei. Ugyanakkor a kormánypárti többség nem szavazta meg a sürgős tárgyalást a fideszes javaslattevők által Apró-Gyurcsány érdekkörnek nevezett csoport gazdagodását vizsgáló bizottságra vonatkozóan, ezért ennek a sorsa bizonytalanabb.

Napirend előtt

További egyeztetések szükségesek a II. János Pál pápának emléket állító országgyűlési határozati javaslatról is, így erről is csak jövő héten szavaznak.

Ezt megelőzően napirend előtt európai ügyek kerültek szóba. A szakminiszter, Baráth Etele sorsfordító évnek nevezte az ideit, hiszen idén kell elkészítenie a kormánynak a nemzeti fejlesztési tervet, és egyéb versenyképességi dokumentumokat. Baráth Etele elengedhetetlennek tartja a különböző oldalon álló képviselők egyetértését. – Nyilvánvaló, hogy ennek nem lehet más alapja, minthogy közösen meg tudjunk egyezni néhány nagy irányban, ami Magyarországon a tudást, az egészségügyet szolgálja, ami a településrendszer új irányát meg tudja szabni – így Baráth Etele.

Adósságspirálba került az ország, kormányzati túlköltekezés van, az Unió pedig deficiteljárást indított Magyarország ellen. A fideszes Nógrádi Zoltán szerint ezért igaz, hogy elvesztettük az európai uniós csatlakozást. – Beszélhetnénk még az európai uniós források felhasználásában mutatkozó problémákról, arról az EU-szkepticizmusról, amely a magyar társadalom gazdasági szereplők körében egyre inkább megjelenik. Európai integrációs ügyekben a kormányzat eddigi tevékenysége elégtelen – mondta Baráth Etele.

A parlament kisebb pártjai abban érettek egyet, hogy nem vagyunk vesztesei a csatlakozásnak, de az MDF és az SZDSZ is további egyeztetést javasolt a felzárkózás érdekében.

A kormányprogram melyik pontja alapján jutnak rendre zsíros állami megbízásokhoz, kétséges privatizációs lehetőségekhez Gyurcsány Ferenc jó ismerősének cégei? Miért a lejárati határidő napján jelent meg a diákigazolványokkal kapcsolatos pályázati felhívás, melyen végül egy Erdős érdekeltség lehet a befutó? Hogyan köthetett az Országos Egészségbiztosítási Pénztár egy szerződést Erdős Ákos egyik cégével, amikor az eljárással kapcsolatos jogi viták még nem zárultak le? Milyen intézkedéseket kívánnak hozni annak érdekében, hogy a rendszerből és a döntéshozatalból ezek a vakvéletlenek kiszoruljanak? – tette fel kérdéseit hétfői interpellációjában Szijjártó Péter (Fidesz) országgyűlési képviselő.

A kormány megalakulása óta a közpénzekkel való átlátható és felelősségteljes gazdálkodás fontosságát hirdeti, de úgy tűnik, hogy a közbeszerzések tisztaságába vetett bizalom lassan teljesen köddé válik, mutatott rá a politikus felszólalásásban.

- Nyilván a puszta véletlen műve volt, hogy az első tárgyalási fordulóban beadott ajánlatnál legmagasabb árnál 1 milliárdnál kevesebbért privatizálhatta egy Erdős cég a Nemzeti Tankönyvkiadót. Az Országos Egészségbiztosítási Pénztár által EU-konform vények gyártására kiírt pályázatot úgy nyerte meg az Erdőshöz köthető Állami Nyomda, hogy két olcsóbb ajánlat is érkezett és az eljárás kapcsán a Közbeszerzési Döntőbizottság 1 millió forintnyi bírságot szabott ki – idézett néhány esetet a fideszes honatya.

A diákigazolványok előállításával kapcsolatos informatikai rendszer kialakításával kapcsolatosan az történt, hogy a pályázati felhívás a határidő lejártának napján jelent meg a Közbeszerzési Értesítőben, így gyakorlatilag egyetlen egy napja sem volt a magyar cégeknek arra, hogy benyújtsák a 2,5 millió ember adatainak fogadására alkalmas informatikai rendszerre, valamint az ehhez kapcsolódó szolgáltatásokra és a chipkártya-gyártásra vonatkozó ajánlatukat – hívta fel a figyelmet a politikus. Szijjártó szerint a végső győztes személye ezután nem kétséges.

Vojnik Mária államtitkár válaszában elmondta: a március 29-én a pénzügyminiszternek feltett azonnali kérdésben a képviselő már érintette a témát. Az OEP az új EU-konform vények gyártására meghirdetett nyílt közbeszerzési eljárást eredménytelennek nyilvánította, a pályázókat erről értesítette – fogalmazott az államtitkár. Hozzátette: ennek oka az volt, hogy a becsatolt vényminták a szakértők szerint nem feleltek meg maradéktalanul az ajánlati dokumentációban foglaltaknak. A másik pályázó által tett árajánlat pedig meghaladta a pénzügyi fedezetet.
Vojnik Mária szerint az Állami Nyomda ajánlata pedig 200 millió forinttal volt olcsóbb, mint az első eljárásban ajánlatot tevő kft-é.

Szijjártó Péter viszontválaszában úgy vélte: valami nagyon nem stimmelhet a közbeszerzések kapcsán, hogyha érdekes módon mindig jogorvoslati eljárások, mindig feljelentések, mindig kétségek merülnek fel, de egy dolog állandó: a végső győztes szerepe. Főleg akkor, ha végső győztes korábbi üzletfélként a miniszterelnökkel összefüggésbe hozható. Ezeknek a közbeszerzési eljárásoknak haszonszerzés volt a mozgatórugója, mondta a politikus, aki nem fogadta el az államtitkári választ.

Varga Mihály fideszes képviselő egy felmérés adataira hivatkozva napirend előtti felszólalásában azt közölte az Országgyűlésben, hogy a vállalkozók borúlátóbbak, mint bármikor, az emberek kedvezőtlenül ítélik meg az ország helyzetét és különösen a munkanélküliség növekedése miatt aggódnak. Szerinte erre minden okuk megvan, hiszen az idén már 32 ezerrel többen keresnek munkát, mint a tavalyi esztendőben. Pedig a szocialisták kormányprogramban megfogalmazott ígérete még úgy szólt: bővítjük a foglalkoztatást, 400 ezer új munkahelyet teremtünk. És mi valósult meg ebből? 2002-ben a kormányváltáskor 5,6 százalékos volt a munkanélküliség, 231 ezer ember volt munka nélkül; 2004 augusztusában már 6,1 százalék és most, 2005 márciusában 6,9 százalék a munkanélküliség, ami azt jelenti, hogy 54 ezer emberrel több ember van munka nélkül.

Drámai módon emelkedett a pályakezdő munkanélküliek száma, ma minden negyedik ilyen fiatal keres munkát. Minderre a miniszterelnök azt nyilatkozza, hogy az országban jól alakuló munkaerőpiacot lát. A Fidesz azt javasolja Gyurcsány Ferencnek, hogy látogasson el Borsodba, Szabolcsba vagy Baranyába, ahol a legrosszabbak a munkanélküliségi adatok – mondta Varga Mihály. Hozzátette: amikor a miniszterelnök megígéri, hogy javítja a vállalkozások helyzetét, akkor visszatartják a jogosan járó áfakifizetéseket; amikor megígéri, hogy javítja az ország versenyképességét, akkor az Európai Unió túlzottdeficit-eljárást indít hazánk ellen.

A benzin árának növekedésével kapcsolatban Varga Mihály emlékeztetett, hogy tavaly Gál J. Zoltán az akkori kormány sikereként jelentette be a benzin árának egy-két forintos csökkenését. Gyurcsány Ferenc most elismeri, hogy drámaian növekszik az üzemanyagok ára, de azt hiszi, hogy még mindig érvényben van a kompenzációról szóló rendelet. Ebben egyrészt szomorú az, hogy a miniszterelnök nem tud a hatályban lévő rendeletekről, de még elkeserítőbb az, hogy a kormány nem kíván tenni semmit a benzinár csökkentése érdekében. Pedig nem kell fel találnia a spanyolviaszt, mert a polgári kormány idején már működött olyan rendszer, amely kompenzálta az emberek növekvő terheit.

Válaszában Katona Tamás pénzügyminisztériumi államtitkár közölte: szerinte 2002 óta nőtt a foglalkoztatás, többen dolgoznak, mint 2002-ben. Az üzemanyag jövedéki adójával kapcsolatban leszögezte, a piacgazdaság körülményei között a kormány megfelelően jár el, és ellentétben a Fidesz-kormánnyal, nem emelte az adókat.

Selmeczi Gabriella mai interpellációjában arra emlékeztetett: három éve már, hogy a kormány azzal hitegeti az embereket: „még pár nap, és elkezdjük az egészségügy nyomorának felszámolását!”. – A kormányzás elején hozzá is láttak a feladathoz, ám munkájukba egyetlen apró hiba csúszott: valamiért nem az egészségügy nyomorának felszámolásához, hanem az egészségügy felszámolásához kezdtek hozzá – vélekedett az ellenzéki politikus.
Hozzátette: a kórházak sem maradhattak ki ebből, hiszen tavaly minden eddigit felülmúló megszorítások történtek a kórházi ellátásban. Majd jött a Gyurcsány-kormány, jött a lendület és a felelős kormányzás. Az emberek egy része azt hitte, végre valami változás történik majd. Nos, változás csakugyan történt: a kórházak helyzete rosszabb lett, mint eddig bármikor. Kórházaink állapotáról a közelmúltban egy olyan felmérés látott napvilágot, amelyet még a kormányzás helyett működő szocialista duma-gépezet sem tud elfedni. A helyzet kétségbeejtő, mert kórházaink adóssága egy év alatt 25-ről 30 milliárd forintra nőtt. Az intézményeknek több mint a fele adóssággal küszködik, és ami még rosszabb: minden harmadik kórházat csődközeli helyzet fenyeget.

– Mintegy harmincmilliárd forint hiányzik a kórházi kasszából, de ezt az összeget az idén sem adják vissza, sőt! Még azt a pénzt sem adják oda, amely a költségvetés alapján jár a kórházaknak. Draskovics Tibor pénzügyminiszter jóvoltából a betegek gyógyítása után járó alapdíjat az év elején nem emelték meg az ígért mértékben, s ezzel súlyos, többmilliárdos bevételkiesést okoznak az intézményeknek. – Ennyi pénzből a betegellátást, az idei béremelést és az intézményi működést nem lehet fedezni – hangsúlyozta a képviselő. Kiemelte: a kórházszövetség állásfoglalása szerint a Pénzügyminisztériumot időhúzó magatartás szakmailag nem indokolható szűklátókörűsége miatt súlyos társadalmi és politikai felelősség terheli. Ugyanúgy felelős az is, aki hallgat; aki nem tesz semmit a kórházakért, és aki hagyja, hogy a pénzügyminiszter diktálja a feltételeket.

– Egy felelős kormányzat — ha mégoly bátor is — megteheti-e, hogy súlyosan kockáztatja a betegellátást? Egy felelős kormányzat mikor menti ki a fuldoklót a vízből? Amikor az kétségbeesetten jelzi, hogy bajban van, vagy akkor, amikor már megfulladt? Egy felelős kormányzatnak mi a fontosabb? Milliárdokat költeni Új irodabútorokra, mobiltelefonokra, autókra, netán duma-propagandára, vagy az, hogy ezt a pénzt betegeink gyógyítására költhessük? – sorolta kérdéseit Selmeczi Gabriella.

Vojnik Mária válaszában az elmúlt kormányzati ciklus lépéseit kritizálta, így érdemi választ nem adott, ezért Selmeczi Gabriella a választ nem fogadta el.

Forrás: fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.