A kormány tegnapi döntése értelmében a kormány alig 80 millió forinttal támogatja a katasztrófa sújtotta Mád lakosságának lakóingatlanjaiban esett kár enyhítését. Mádon, Szegilongon, Szegin és Bodrogkisfaludon több mint 111 épületet kell helyreállítani, négyet pedig lebontani. Szabó György (MSZP) miniszterelnöki biztos előterjesztése szerint a lakossági tulajdonban 80, az önkormányzatiakban 260, az államiban 120 milliós kár esett, ám más felmérések szerint a kár akár az egymilliárd forintot is elérheti – annál is inkább, mert az agrárkárok felmérése még nem készült el.
Ódor Ferenc, a térség fideszes országgyűlési képviselője és Koncz Ferenc (Fidesz) ma sajtótájékoztatót tartottak az általuk elégtelennek tartott kormánydöntésről. Ódor Ferenc szerkesztőségünknek hangsúlyozta: tudomásuk szerint a Mád település körüli 980 hektárnyi szőlő 50 százaléka különböző mértékű károsodást szenvedett, nem beszélve 44 pincéről. Koncz Ferenc hozzátette: a hegyközség 200 millió forint körülire becsüli a kárt; ebből 72 millió forint a jégverés által okozott, 107 millió a talajban esett és 15 millió az utakban esett kár, ám ez utóbbi a közölt összeg többszörösére is rúghat. – A hegyközség információi szerint 22 pincében történt omlás, szakadás – ezek helyreállítási költsége igen magas lesz – tette hozzá a képviselő.
A politikus elmondta azt is: Mádon csupán 88 károsult házat tartanak nyilván (ebből jelen adatok szerint 35 biztosított), ám ennél jóval több kárról van szó, hiszen több helyen az ingóságok mentek tönkre – ám ezek kárenyhítéséről a kormány nem beszél – hangsúlyozta. Koncz Ferenc úgy látja: nem lehet 90, illetve 100 százalékos térítésről beszélni akkor, ha az udvarokban, a kerítésekben, a mezőgazdasági és borászati eszközökben esett kárt nem veszik figyelembe. Ráadásul – tette hozzá – az ingatlankárokat is csak akkor lehet ténylegesen felbecsülni, ha a házak már kiszáradtak, mivel akkor jelentkeznek majd a valódi problémák. A százmilliós kormányzati hitelkerettel kapcsolatban Ódor Ferenc hangsúlyozta: ahol még a biztosítási díj fizetése is gondot jelent, ott a százmilliós hitelkeretet sem tudják felhasználni.
– Az összes kár – utak, patakok helyreállítása, a tönkrement szőlőterületekből adódó veszteség, az ingatlanokkal és az ingóságokkal együtt – eléri az egymilliárd forintot – jelentette ki a politikus, emlékeztetve arra: a Fidesz tavaly már javasolta egy katasztrófavédelmi alap létrehozását a központi költségvetés terhére, ám ezt a szocialista többség napirendre sem vette. – A közelmúlt történései alapján látható: erre az alapra igenis szükség van – hangsúlyozta Ódor Ferenc, aki úgy látja: ily módon aktívabb, nagyobb mértékű segítséget lehetne nyújtani. Kérdésünkre elmondta: a fideszes javaslat szerint a szükséges forrásokat az állam különítené el, de a biztosítókat is érdekeltté tennék a rendszerben.
Koncz Ferenc elmondta azt is: mivel úgy látják, hogy a kormányzat bizonyos károkat nem vesz figyelembe, a település megpróbál annyi pénzt összegyűjteni a kárvallottak számára, amennyit csak lehet. Ezért hegyaljai borárverést tervezenek, illetve – a téglajegyek mintájára – borjegyek kibocsátását.
Ódor Ferenc felhívta a figyelmet a felszíni vízelvezetés megoldásának szükségességére is, ami – tette hozzá – nem helyi, hanem országos probléma. Kiemelte azt is: Mád benyújtott ilyen irányú pályázatot a címzetes támogatások terhére, ám elutasították. – A csatorna-beruházás viszont megvalósulhatott – egészítette ki a honatya, aki úgy látja: fennáll a veszélye annak, hogy a kormányzat a segélyezést követően nem lép a megelőzés irányába.

Magyar Péter nem vette észre, hogy saját magát ássa el