A százmilliárdos beruházást igénylő eseménnyel kapcsolatban május közepére készül el a kormány-előterjesztés – írja a Világgzadaság.
Szalay Péter, az Eb-pályázat magyar menedzsere a lapnak a lehetséges helyszínekkel kapcsolatban mindössze annyit árult el: a jelentkezők közül csak a Puskás Ferenc stadion helye biztos. A közös pályázat nyújtási határideje július 21. Addig a legfontosabb dolog, hogy a kabinet garanciát vállaljon a rendezésre – jelezte Szalay. A Világgzadaság információi szerint a kandidálással kapcsolatban május közepére készül el a kormány-előterjesztés.
Az Eb-selejtezők megrendezéséhez az Európai Labdarúgószövetség (UEFA) előírása szerint legkevesebb 30 ezer fős arénák kellenek, a negyed- és az elődöntőt viszont csak 40 ezres házban, míg a nyitómérkőzést és a finálét 50 ezer fős, UEFA-konform stadionban kell megrendezni. Jelenleg egyetlen magyar aréna sem felel meg a kritériumoknak.
A lap úgy tudja: a stadionfejlesztésekre a legóvatosabb becslések szerint is legalább 60-80 milliárd forintot kell majd költeni, az infrastruktúrális beruházásokkal együtt pedig akár 200 milliárd fölé ugorhat a büdzsé.
Ha mind a négy aréna esetében zöldmezős beruházásra lenne szükség, az összeg ennél is jóval magasabbra rúgna. Mint Szalay Péter lapunknak elmondta, zöldmezős beruházás esetén egy ülőhely elkészítése egymillió forintba kerül, azaz egy 30 ezres új építésű stadion legalább 30 milliárd forintba kerül.
A Puskás Ferenc stadiont és környékét az Eb-től függetlenül is szeretné az állam olimpiai sportközponttá fejleszteni. Egy korábbi, 2003. végi számítás szerint a projekt akár 75 milliárd forintba is kerülhet. A Nemzeti Sporthivatal PPP típusú pályázat kiírását tervezi még a nyár előtt.
Jelentős fejlesztésre szorul a ZTE és a Fehérvár stadionja is, ahol már korábban megkezdődött a felújítás. A Fehérvár pályájára az első ütemben 1,4 milliárdot költöttek, míg a második körben további 400 millióból tervezték finanszírozni a munkálatokat. A ZTE pályájára 1,47 milliárdot fordítottak, ehhez további 400 milliót igényeltek. A debreceni stadiont a korábbi tervek szerint az első fázisban 3 milliárd forintból újítanák fel, a teljes beruházás azonban akár a 15 milliárdot is elérhetné. Győrben a Quaestor Rt. magántulajdonában lévő stadiont 10,4 milliárdos beruházásból tervezik 20 ezres arénává újjáépíteni 2006 közepéig. A létesítmény harmincezresre is bővíthető lenne.
Debrecen és Győr esélyeit – stadionterveik mellett – növelik a városok földrajzi és infrastrukturális adottságai. Az említettek mellett Pécs és Miskolc is otthont adna az Eb-meccseknek.
A horvát fél már megnevezte a négy lehetséges helyszínt: a nyitómérkőzésnek Zágráb adna otthont, továbbá Fiume-Rijekában, Splitben és Eszéken rendeznének mérkőzéseket.
Magyar- és Horvátország mellett Lengyelország Ukrajnával közösen jelentkezett, míg Görög-, Orosz-, Olasz-, Törökország és Azerbajdzsán egyedül kandidált.
A horvátországi Porecben pénteken egyébként bemutatták a közös pályázat szlogenjét, amely a következő: „Kettő egyért, egy 12-ért!” A logóval kapcsolatban egyelőre nem született döntés.
Horvát-magyar Eb-pályázat:
- szükséges stadion: 8
- horvát: 4
- magyar: 4
- stadionok befogadóképessége: 30-50 ezer fő
- nyitómeccs: Zágráb
- finálé: Budapest, Puskás Ferenc-stadion