Ma megkezdődtek az érettségi vizsgák: 1250 helyszínen több mint 116 ezer diák vizsgázik idén. Mintegy 25 ezerrel többen jelentkeztek az új emelt vagy középszintű vizsgákra: 12 ezren közülük már maturáltak, ám a felvételi követelmények miatt adott tárgyból kénytelenek emelt szintű érettségit tenni, illetve javítani szeretnének korábbi érettségi teljesítményükön. Szintén 12 ezren pedig még nem fejezik be a középiskolát, ám mégis érettségiznek idegen nyelvből – kezükben a középfokú vagy felsőfokú nyelvizsga meglétét igazoló papírral, ugyanis ezzel idén utoljára lehet kiváltani a nyelvi érettségit.
Ma a két tannyelvű és a nemzetiségi iskolákban írásbeliztek a diákok – körülbelül három-négyezren a célnyelvből, illetve nemzetiségi nyelv és irodalomból. A kétszintű érettségik hétfőn reggel 8 órakor a magyar nyelv és irodalom vizsgákkal folytatódnak, amelyeket kedden a matematika, szerdán a történelem írásbelik követnek. A szóbeliket emelt szinten az OKÉV által szervezett helyszíneken június 8–14. között tartják, középszinten és a még hagyományos rendszer szerint vizsgázók június 20. és július 1. között vizsgáznak. A történelmi írásbeli bevezetése mellett jelentős változást jelent az is, hogy a magyar írásbelin a diákoknak nem kell tételt választaniuk és fogalmazást írniuk, hanem komplett feladatsort kapnak, szövegszemelvényekkel.
A hétfői feladatsorok – mivel már nem a televízió és a rádió hirdeti ki a magyar és matematika tételeket – már most az iskolákban vannak. A feladatok kihirdetése helyett a közszolgálati televízió a feladatok megoldásait ismerteti az adott vizsga napján. (Ismeretes: a Magyar Nemzet nemrég a bárki számára hozzáférhető Közbeszerzési Értesítőben rábukkant arra a címre, ahol az érettségi feladatlapokat tárolták és csomagolták. Az erről szóló cikk megjelenését követően megerősített fegyveres szolgálat védte a feladatlapokat.)
Az érettségizők közti esélyegyenlőtlenségre hívta fel a figyelmet egy fővárosi gimnázium szülői munkaközössége a kétszintű érettségi kapcsán. Az oktatási miniszternek jelezték: előfordulhat, hogy a régebben maturáló diák, aki szintemelő vizsgát tesz, ezen maximális pontszámot szerez, miközben csak 33 százalékot teljesít, míg egy idén érettségizőnek ehhez kilencven százalékos teljesítményre van szüksége. A kritikát követően a szaktárca módosította a rendeletet: ennek értelmében az oktatási miniszter utólag növelheti az egyes szakok államilag finanszírozott keretszámait, amennyiben úgy ítéli meg, hogy a pontszámítás során hátrányba kerülnek az idén érettségizők a korábban vizsgázókkal szemben. A szülők azonban állítják: a módosítás sem szünteti meg az érettségizők közti esélyegyenlőtlenséget , ezért azt javasolták, hogy a korábban érettségizettek pontjainak kiszámításánál tisztán korábbi jegyeiket vagy az emelt szintű vizsga választása esetén az ott elért teljesítményt vegyék figyelembe. Sipos János, az Oktatási Minisztérium közoktatásért felelős helyettes államtitkára azonban ma úgy nyilatkozott: az esélyegyenlőtlenséget fenti rendeletmódosítás orvosolja.
Pokorni Zoltán (Fidesz) nemrég a parlamentben igazságtalannak és méltánytalannak nevezte az új érettségi és felvételi pontszámítást, mert az a középiskolát korábban befejezetteknek kedvez. Az előző kormány oktatási minisztere a T. Házban azt kérte: idén még vizsgázhassanak a régi rendszer szerint a diákok, és javasolta, ezt követően tárgyalják meg, kell-e módosítani az érettségi rendszert. A szaktárca azonban összességében kiegyensúlyozottnak tartja a pontszámítást.
Vizsganaptár:
Írásbeli érettségik
Május 6.: írásbeli érettségi nemzetiségi nyelv és iraodalomból, két tannyelvű közéiskolában a célnyelvből
Május 9.: magyar nyelv és irodalom, magyar mint idegen nyelv
Május 10.: matematika
Május 11.: történelem (kivéve a hagyományos érettségit tevőknek)
Május 12.: angol nyelv
Május 13.: német nyelv
Május 17.: fizika, rajz és vizuális kultúra (hagyományos érettséginél rajz és műalkotások elemzése)
Május 18.: kémia, földrajz, ének-zene (hagyományosnál csak kémia)
Május 19.: informatika, latin, héber nyelv
Május 20.: biológia (hagyományos érettségizőknek nincs)
Május 20.: szakmai előkészítő tárgyak
Május 23.: francia nyelv
Május 23.: középszint: nemzetiségi népismeret, célnyelvi civilizáció, emelt és hagyományos: filozófia, nemzetiségi népismeret, célnyelvi civilizáció
Május 24.: olasz nyelv, középszint: mozgóképkultúra és médiaismeret, emelt és hagyományos: mozgóképkultúra és médiaismeret, dráma
Május 25.: spanyol nyelv, középszint: hittan, emelt: társadalomismeret, hittan
Május 26.: egyéb nyelvek, emelt és hagyományos: emberismeret és etika, ember és társadalomismeret-etika
Május 27.: művészeti tárgyak, egyéb központi követelményekre épülő vagy egyedileg akkreditált vizsgatárgyak
Május 30.: nyelvi érettségi írásbeli pótnap
Június 6.: az írásbeli dolgozatok megtekintésének határideje
Szóbeli érettségi vizsgák
Június 8–14.: emelt szintű szóbeli érettségi vizsgák az OKÉV által szervezett helyszíneken
Június 20–július 1.: hagyományos és középszintű szóbeli érettségi vizsgák a középiskolákban
(Forrás: Magyar Rádió, Népszabadság, Magyar Nemzet, MNO, fisz.hu)