A kijevi vezetés veszélyesnek tartja Simiont

George Simion, az ultranacionalista Románok Egyesüléséért Szövetség (AUR) vezére nyerheti meg a román elnökválasztás május 18-i második fordulóját, miután húsz százalékponttal előzte meg az első menetben a progresszív Nicusor Dant. A lapunknak nyilatkozó szakértő szerint Simion győzelme esetén nem fogja támogatni Ukrajna gyors felvételét az Európai Unióba. 

George Simion Fotó: DANIEL MIHAILESCU Forrás: AFP
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Barabás T. János politikai elemző szerint tudni lehetett, hogy a szélsőjobbos szavazók jó része titkolja véleményét, hiszen nem bízik meg a kormányzatban, így Simion egy sikeres kampány után a vártnál jobban szerepelhet. 

Simion egy sikeres kampány után a vártnál jobban szerepelhet
Simion egy sikeres kampány után a vártnál jobban szerepelhet (Fotó: AFP)

Szerinte a bukaresti főpolgármester, a liberális Dan eredményét az húzta fel, hogy hitelesen tudta magát a korrupció ellenes küzdelem élére állítani. 

Romániában már Traian Basescu 2004-es elnökké választása során is tudható volt, hogy a korruptnak ítélt politikai elitet próbálják leváltani a választók, Klaus Johannisban is valamiféle Grál-lovagot láttak. George Simiont és Nicusor Dant ez a tiltakozási hullám emelte fel

– mondta a Magyar Külügyi Intézet Románia-szakértője. 

Kiemelte: van a román politikának egy kevésbé látható része, a nem hivatalos hálózatok világa. 

Ilyenek például Simion esetében az ortodox egyház Nyugat-ellenes papjai, az Amerika-barát újprotestáns egyházak, a Z generáció képernyőn csüngő, valóságtól elszakadt fitalajai, az otthoni vezetőiket átkozó vendégmunkások, vagy az idősebb, hagyományos értékrendű vidékiek, akik egy erőskezű elnöktől várják a számukra ijesztő világtól való védelmet. Mindegyik említett csoport az országos átlagnál magasabb arányban szavazott Simionra

– mondta a Magyar Nemzetnek Barabás T. János.

Mint fogalmazott, a felsorolásból is kitűnik, hogy közös nevező, egységes program nélküli csoportokból áll a román radikális jobb tábora. „Simion ügyes kampánnyal mindegyik csoportot megszólította ellentmondó üzenetekkel: hol elítélte a külföldi befektetőket, hol támogatóan beszélt róluk, hol NATO-barát, hol NATO-kritikus, van, hogy dicséri Ceausescut, és van, hogy kommunista ellenes” – tette hozzá a politikai elemző. 

A második helyezett, Nicusor Danról elmondta: jelenléte a szociális médiában hirtelen megugrott a kampány utolsó heteiben, és megelőzte Crin Antonescu kormánykoalíciós jelöltet. 

Internetes szereplése véleményem szerint nem lehetett volna ilyen sikeres a titkosszolgálatok jóindulatú asszisztálása nélkül. Dan üzenetei a korrupció elleni harcra, a reformokra összpontosultak rövid, érthető mondatokkal, míg a szintén Nyugat-barát Antonescu üzenetei kerülték a reformok témáját – egy változásra éhes országban

– hangsúlyozta az elemző.

Simion és Dan is erőteljes mozgósításba kezd

Az elkövetkező két hétben, a második forduló előtti időszakban a szakértő szerint Simion és Dan is erőteljesen mozgósítani fogja táborát. „A Nyugat-barát táboron belül gyors átrendeződés zajlik, mert ha Dan győz, akkor bekerül a jelenlegi kormánykoalícióba a progresszivista Mentéstek Meg Romániát Szövetség, vagyis zajlanak a kulisszák mögötti pozíció osztozkodások. Dan politikai prioritásnak a nyugati elkötelezettség megtartását nevezte meg, ami óvatosságot jelez az EU–Amerika-vitában, és széles, az RMDSZ-t is felölelő kormánykoalíció szándékát sejteti” – fogalmazott Barabás T. János.

Szerinte Simion győzelme esetében a belpolitikai bizonytalanság állandó válsággá fajulhat, mert az AUR vezetői előrehozott választást igyekeznek majd kierőszakolni, erről maga Calin Georgescu a fő szuveranista guru beszélt nemrég. „Simion tehát a második forduló előtti kampányában is agresszív, politikai elitellenes lépéseket fog tenni” – mondta a politikai elemző. Úgy látja, mindkét jelölt a biztonság megteremtését fogja kiemelni kampányában, mert a románok az európai átlag felett tartanak háborútól, járványtól, nyomortól. 

„George Simion tudatosan zavaros stílusa miatt sem vállalta a jelöltek tévévitáján való részvételt. Simionnak sikerült elérnie internetes propagandával, hogy Trump elnök által támogatottnak mutassa be magát. Az washingtoni adminisztráció viszont kezd óvatos lenni Simionnal, mert azt észlelik, hogy Oroszország diszkréten az AUR mögé állt be” – mondta a Románia-szakértő. Szerinte a május 18-i végeredmény szoros lesz. 

Bár Simion és szövetségesei jelenleg előnyben vannak, a Nyugat-barát tábor több tartalékkal rendelkezik választói mozgósításhoz. Az események dinamikáját pedig nehéz előre látni, mert vélhetően lesznek meglepetések, vagyis utcai tiltakozások, leleplezések, botrányok. Ez utóbbit eszközöket kedveli az orosz hatalmi technika is

– tette hozzá Barabás T. János.

Esetleges győzelme esetén az elemző szerint George Simion nem fogja támogatni Ukrajna gyors EU-s tagfelvételét. Hozzátette, hogy pártja, az AUR a Giorgia Meloni nevéhez köthető konzervatív frakció tagja tavaly óta. „Simion vállalta, hogy elfogadja pártcsoportja Ukrajna-barát politikáját. Azóta az AUR felhagyott az ukránellenes megnyilvánulásokkal, nem ellenzi az ukrán gabona tranzitját, és csak a párt alacsonyabb szintjein kritizálják az ukrajnai románok helyzetét” – tette hozzá Barabás T. János. Kiemelte: 

a kijevi vezetés veszélyesnek tartja Simiont, aki korábban a fegyverszállítások és a segélyek leállítását hirdette meg, a Moldovai Köztársaságban pedig felforgatással és oroszpártisággal vádolják. 

Borítókép: George Simion (Fotó: AFP)

 

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.