St. Galler Tagblatt (tagblatt.ch)
Keleti-Svájc legnagyobb regionális lapja Rudolf Grubernek az uniós bővítés mérlegét megvonó bécsi tudósítását közli.
A Magyarország: háttérben című fejezetben Gruber a következőket írja. Magyarország, mely már a kommunista időkben is reformjairól volt ismert, most háttérbe szorult. Ennek megfelelően kétarcú az uniós tagság egy esztendejének mérlege. A lakosság kevesebb, mint fele látja pozitívan az ország belépését. Miközben a gazdasági teljesítmény elfogadható, a négy százalékos növekedés magasnak mondható, a hét százalékos munkanélküliség viszonylag alacsony.
Ezzel szemben a háromesztendős szociáldemokrata kormányzás alatt az ország eladósodása drasztikusan felgyorsult, míg az adóbevételek jelentősen csökkentek. A budapesti pénzügypolitika is elrettentett számos befektetőt, ezért kellett a napokban Draskovics Tibor pénzügyminiszternek vennie a kalapját. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök most a Száz lépés programjával kívánja a kedvezőtlen tendenciákat megállítani. Az ellenzék és a média ezzel szemben egy nagy lépést ajánl a miniszterelnöknek: a lemondást.
A korábbi szegényebb szomszédok, mint például Pozsony, a külföldi befektetők számára kedvezőbb feltételeket ajánlanak. A magyar-szlovák határon majdnem olyan a munkaerőpiaci helyzet, mint a lengyel német-határon: az olcsóbb szlovákiai munkavállalók egyre több munkahelyet vesznek el a magyaroktól, az autóiparban éppen úgy, mint a kis- és közepes vállalkozások területén. Az első uniós év egyértelmű veszteseinek a magyar gazdák számítanak, bár ennek okai elsődleges nem Brüsszelben, hanem Budapesten keresendők. A kormány az uniós támogatások kifizetésével egyszerűen késlekedett.
A régi EU-tagok szemével nézve az újak növekedési mutatóit relativizálni kell, a tíz tavaly belépett ország gazdaságának teljesítménye alig érte el a tizenötök öt százalékát. Ugyanakkor elismerték az újak gazdaságának dinamikája figyelemre méltó.
Welt am Sonntag (wams.de)
A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Till-R. Stoldt Kelet-Európa hurrá, Oszmánok fúj című írásában taglalja azokat a nehézségeket, amelyekkel a CDU megkísérli a 2007-es EU-bővítést eladhatóvá tenni.
Nehéz helyzetben vannak mostanában a német kereszténydemokraták, hiszen választóik tartanak Bulgária és Románia EU tagságától. A németek alig 35 százaléka támogatja ezt a bővítést, s egész tartományi szervezetek háborognak. Növekvő bevándorlástól, olcsó munkaerőtől, új gettóktól tartanak. A párt vezetése viszont kiáll a hét elején megpecsételt bővítés mellett.
A CDU vezetés úgy tűnik, megtalálni véli azt a receptet, amivel eladhatóvá válik a nem szeretett bővítés: bár retorikailag bírálják, magát a tényt már megváltoztathatatlanként tálalják és a „valóban veszélyes” Törökország jelöltségével állítják ellentétbe.
E gondolati konstrukciónak megfelelően a bajor belügyminiszter Günther Beckstein, úgy vélekedett: a 2007-es belépés túl gyorsan jön el, a teljes munkavállalási szabadságot korlátozó, hétéves átmeneti szabályozás túl rövid, hiszen a határidő lejárta után Beckstein szerint számosan indulnak el Bulgáriából és Romániából Magyarország felé. A CDU vezető külpolitikusa Wolfgang Schäuble is sajnálja, hogy a berlini kormány rosszul tárgyalt, de most már késő.
Orbán Viktor: Sokan voltunk, és egyre többen leszünk! - Képek