Felemás kép a magyar uniós tagság egy évéről

A St. Galler Tagblatt svájci regionális lap szerint Magyarország uniós tagságának egy éve kétarcú. A gazdasági teljesítmény elfogadható, de a hároméves szociáldemokrata kormányzás alatt az ország eladósodása drasztikusan felgyorsult, az adóbevételek jelentősen csökkentek, a budapesti pénzügypolitika pedig számos befektetőt elrettentett – hívja fel a figyelmet a lap.

2005. 05. 02. 7:26
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

St. Galler Tagblatt (tagblatt.ch)

Keleti-Svájc legnagyobb regionális lapja Rudolf Grubernek az uniós bővítés mérlegét megvonó bécsi tudósítását közli.

A Magyarország: háttérben című fejezetben Gruber a következőket írja. Magyarország, mely már a kommunista időkben is reformjairól volt ismert, most háttérbe szorult. Ennek megfelelően kétarcú az uniós tagság egy esztendejének mérlege. A lakosság kevesebb, mint fele látja pozitívan az ország belépését. Miközben a gazdasági teljesítmény elfogadható, a négy százalékos növekedés magasnak mondható, a hét százalékos munkanélküliség viszonylag alacsony.

Ezzel szemben a háromesztendős szociáldemokrata kormányzás alatt az ország eladósodása drasztikusan felgyorsult, míg az adóbevételek jelentősen csökkentek. A budapesti pénzügypolitika is elrettentett számos befektetőt, ezért kellett a napokban Draskovics Tibor pénzügyminiszternek vennie a kalapját. Gyurcsány Ferenc miniszterelnök most a Száz lépés programjával kívánja a kedvezőtlen tendenciákat megállítani. Az ellenzék és a média ezzel szemben egy nagy lépést ajánl a miniszterelnöknek: a lemondást.

A korábbi szegényebb szomszédok, mint például Pozsony, a külföldi befektetők számára kedvezőbb feltételeket ajánlanak. A magyar-szlovák határon majdnem olyan a munkaerőpiaci helyzet, mint a lengyel német-határon: az olcsóbb szlovákiai munkavállalók egyre több munkahelyet vesznek el a magyaroktól, az autóiparban éppen úgy, mint a kis- és közepes vállalkozások területén. Az első uniós év egyértelmű veszteseinek a magyar gazdák számítanak, bár ennek okai elsődleges nem Brüsszelben, hanem Budapesten keresendők. A kormány az uniós támogatások kifizetésével egyszerűen késlekedett.

A régi EU-tagok szemével nézve az újak növekedési mutatóit relativizálni kell, a tíz tavaly belépett ország gazdaságának teljesítménye alig érte el a tizenötök öt százalékát. Ugyanakkor elismerték az újak gazdaságának dinamikája figyelemre méltó.

Welt am Sonntag (wams.de)

A konzervatív napilap vasárnapi kiadásában Till-R. Stoldt Kelet-Európa hurrá, Oszmánok fúj című írásában taglalja azokat a nehézségeket, amelyekkel a CDU megkísérli a 2007-es EU-bővítést eladhatóvá tenni.

Nehéz helyzetben vannak mostanában a német kereszténydemokraták, hiszen választóik tartanak Bulgária és Románia EU tagságától. A németek alig 35 százaléka támogatja ezt a bővítést, s egész tartományi szervezetek háborognak. Növekvő bevándorlástól, olcsó munkaerőtől, új gettóktól tartanak. A párt vezetése viszont kiáll a hét elején megpecsételt bővítés mellett.

A CDU vezetés úgy tűnik, megtalálni véli azt a receptet, amivel eladhatóvá válik a nem szeretett bővítés: bár retorikailag bírálják, magát a tényt már megváltoztathatatlanként tálalják és a „valóban veszélyes” Törökország jelöltségével állítják ellentétbe.

E gondolati konstrukciónak megfelelően a bajor belügyminiszter Günther Beckstein, úgy vélekedett: a 2007-es belépés túl gyorsan jön el, a teljes munkavállalási szabadságot korlátozó, hétéves átmeneti szabályozás túl rövid, hiszen a határidő lejárta után Beckstein szerint számosan indulnak el Bulgáriából és Romániából Magyarország felé. A CDU vezető külpolitikusa Wolfgang Schäuble is sajnálja, hogy a berlini kormány rosszul tárgyalt, de most már késő.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.