Felszabadító szovjetek prémkabátban

Horn Gyula szerint az igaz felszabadítók szürkésfehér prémkabátban jöttek és szovjetek voltak. A volt miniszterelnök visszaemlékezése egy 1995-ös német kiadványban jelent meg, melyet egy svájci lap idéz. A német Der Spiegel mai száma az SPD kapitalizmus-kritikájával is foglalkozik.

2005. 05. 06. 8:04
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

St Galler Tagblatt (tagblatt.ch)

A közelgő győzelem napja apropójából a vezető kelet-svájci lap „A felszabadítók prémkabátban jöttek” címmel idézi fel Horn Gyula volt magyar miniszterelnök 1945-ös emlékeit egy 1995-ben megjelent német nyelvű és kiadású könyv (Reinhard Appel: Es wird nicht mehr zurückgeschossen ... – azaz: Nem lőnek vissza többé...) alapján. „Az igaz felszabadítók szürkésfehér prémkabátban jöttek. A szovjetek voltak. Nem voltak brutálisak, de barátságosak sem. Amikor a front eltávolodott, ismét bemerészkedtünk Budapest belvárosába. A háború szörnyű nyomokat hagyott maga után: romok, kiégett házak, hatalmas törmelékkupacok. Az üzleteket kifosztották. Vastagon bebugyolált emberek vizesvödörrel és szatyrokkal tülekedetek az utcán. Mindenki, aki mozogni tudott, vizet és valami ehetőt keresett” – emlékezett vissza Horn Gyula a német kiadványban, melyből az is megtudható, hogy Horn 1950-ben lelkesen készült a sztálini Szovjetunióba.

Der Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazin Müntefering terve, amely mégsem létezik címmel próbálja meg felvázolni az SPD kapitalizmus-kritikájának legújabb cikkcakkjait.

A németországi kapitalizmus-vita egyre abszurdabbá válik. Az SPD elnöke először egy interjúban négy konkrét lépést ajánlott, hogy ezekkel korrigálja a gazdaságban mutatkozó hibás folyamatokat. Néhány órával később már ő maga relativizálta korábbi kijelentéseit, miután találkozott pártja vezető politikusaival. Müntefering ugyanis a hannoveri Neue Presse című lapnak adott interjújában kijelentette, hogy kapitalizmus-kritikáját négy lépésben konkrét intézkedések fogják követni: a kiküldési törvényt – mely egy adott iparágban Németországba küldhető munkavállalók számát szabályozza – minden ágazatban be kívánják vezetni, nyilvánosságra kívánják hozni a menedzserek fizetését, a kis- és középvállalkozások kedvező kamatozású hiteleket kapnának és egységes európai adótételeket vezetnének be. Néhány órával később azonban már a javaslat bagatellizálásával próbálkozott az SPD Bundestag frakciója; mint szóvivőjük kijelentette szó sincs „programról”.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.