Hodorkovszkij fellebbez, Bush aggódik, Lantos fenyegetőzik

A moszkvai bíróság kéthetes ítéletfelolvasás után 9 év börtönre ítélte a csalással, okirat-hamisítással, sikkasztással és adócsalással vádolt Mihail Hodorkovszkijt, a Jukosz orosz olajcég volt első emberét és társát, Platon Lebegyevet. Hodorkovszkij fellebbez, a helyszínen tartózkodó Tom Lantos demokrata képviselő pedig jelezte: javasolja Oroszország kizárását a G8-ak közül. George Busht is aggasztja a per; jelezte, hogy figyelemmel követik majd a fellebbviteli tárgyalást.

MNO-összefoglaló
2005. 05. 31. 19:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az eljárás a Jukosz 27 milliárd dolláros adótartozása miatt indult 2003-ban. A büntetésbe beleszámítják az előzetes letartóztatásban töltött időt – írja a newsru.com. A bíróság Hodorkovszkijt hat vádpontban találta bűnösnek. Az orosz vállalkozót 2003. októberében tartóztatták le, és az azóta vizsgálati fogságban töltött 583 napot beszámítják a büntetésbe. Hodorkovszkijnak így még hét és fél évet kell leülnie, és üzlettársával, Lebegyevvel együtt összesen 600 millió dollárt kell kifizetnie az adóhatóságoknak.

Az adótartozás egy részének fedezésére az állam elárverezte a Jukosz fő termelőegységét, a Juganszkot, amit először a Bajkálfinanszgroup neve alatt a Szurgut osztályvezetője szerzett meg. A Juganszk végül állami kézbe került miután az állami tulajdonú Rosznyefty felvásárolta a Bajkált.

A Jukosz korábbi vezetője elleni vádak egészen a 90-es évek orosz privatizációs hullámáig nyúlnak vissza. A hatóságok szerint Hodorkovszkij illegálisan tett szert a Jukoszra, mely korábban Oroszország legnagyobb olajvállalata volt. Az üzletember védői és támogatói szerint a per hátterében politikai okok húzódnak. Úgy vélik, a Kreml azért bünteti Hodorkovszkijt, mert politikai ambíciókat dédelgetett Putyin orosz elnökkel szemben. A Jukosz-vezér ellenzéki liberális, nyugatbarát politikai pártoknak nyújtott anyagi támogatást.

Amerikai részről évről évre keményebb kritika éri Oroszországot a KGB soraiból az orosz elnöki székbe „ejtőernyőzött” Vlagyimir Putyin elnöksége idején egyre erősebben tapasztalható, antidemokratikus tendenciák miatt.

A bíró a maximálisan kiszabható büntetésnél mindössze egy évvel adott kevesebbet Hodorkovszkijnak, ezért sokan vannak azon a véleményen, hogy politikai utasításra cselekedett. A Moszkvai Carnegie Központ politikai elemzője szerint az volt a cél, hogy a Jukosz korább vezetője börtönben legyen a 2008-as választások idején.

Az orosz kormány tagadja a vádakat, annak ellenére, hogy German Gref gazdasági miniszter 2004 júniusában azt nyilatkozta a BBC-nek, hogy az eljárásnak politikai indítékai is vannak.

Oroszországban bárki lehet Hodorkovszkij

Mihail Hodorkovszkij jelezte: fellebbez az ítélet ellen és börtön-sajtóértekezletet tart. A főügyészség viszont bejelentette, hogy Hodorkovszkijnak újabb vádakkal kell szembenéznie.

„Tudom, hogy az ítéletről a Kreml falain belül döntöttek. Az elnök környezetének egyik része felmentést, másik része szigorú elítélést akart. Köszönetet szeretnék mondani az első csoportnak, a másiknak meg felhívnám a figyelmét arra, hogy nem győzött” – így kommentálta börtönbüntetését Mihail Hodorkovszkij.

Az orosz politikai életben mindenesetre vízválasztóvá és mindenkit fenyegető precedenssé vált az ügy, hiszen az orosz privatizáció és az orosz gazdaság meglehetősen kaotikus folyamataiban gyakorlatilag minden vállalkozó és az egész államapparátus részt vett és ma is részt vesz. A Hodorkovszkij-birodalom kisajátítása a tőke újrafelosztásának új szakaszát, a vállalkozó elítélése pedig a politikai klíma alapvető megváltozását jelenti. Ennek azonban nagy ára lehet. A beruházók eztán kétszer is meggondolják, hogy befektessenek-e Oroszországban, és közvetlenül az ítélethirdetés után megszületett az első külföldi reakció is.

A helyszínen tartózkodott Tom Lantos, amerikai kongresszusi képviselő jelezte: javasolja a washingtoni törvényhozásnak, hogy Oroszországot zárják ki a nyolcak, a legfejlettebb országokat tömörítő elit klub tagjai közül.

George Busht aggasztja a most elítélt Mihail Hodorkovszkij pere. Az amerikai elnök közölte: kormánya tagjainak az volt a benyomása, hogy már a per előtt bűnösnek találták az orosz olajmágnást, és már Vlagyimir Putyin orosz elnöknek is jelezte aggodalmát. Az ítéletet George Bush elnök nem minősítette, de jelezte, hogy az Egyesült Államok figyelemmel követi majd Hodorkovszkij perének fellebbviteli tárgyalását.

radio.hu, origo.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.