A munkaadók gyakran kihasználják a diákokat – mondja Kott Zoltán, az Universitas Iskolai Szövetkezet igazgatósági tagja. Az iskolaszövetkezet ezért minden „kiközvetített” diák esetében írásban rögzíti a munkavállalás feltételeit, a pontos feladatkört és a fizetést. Az iskolaszövetkezeteken keresztül csak 17 év feletti, nappali tagozatos diákok foglalkoztathatók. A leggyakoribb munkalehetőségek: szórólapozás, adatrögzítés és egyéb irodai munkák, csomagolás, címkézés, telefonos ügyfélszolgálat, valamint borítékolás.
A szaktudáshoz és a nyelvtudáshoz köthető diákmunkák a legnépszerűbbek, de ilyeneket csak korlátozott számban kínálnak – mondja Kott Zoltán, hozzátéve: júniusban több a jelentkező, mint ahány állásajánlatuk van, az iskola végeztével szinte ellepik őket a középiskolások. Aki azonban komolyan gondolja a nyári munkát, az július második felében vagy augusztusban jön, amikor a többség már nyaral.
Gabriella 21 éves egyetemi hallgató, aki tavaly nyáron a Balaton-parton vállalt munkát az öccsével. Újsághirdetés alapján egy ajándékboltban helyezkedett el eladóként négyórás munkára. Próbaidőre vették fel, heti egy szabadnappal. A munkaidőről később kiderült, hogy reggel 9-től este 11-ig tart. Ebédidő nem volt. Amikor lejárt a hivatalos próbaideje, a főnök újra és újra meghosszabbította, hogy ne kelljen bejelentenie. Nyolcvanezer forintot keresett havonta, öccse pedig a második hónapban már nem kapta meg a beígért fizetést, mindössze 50 ezer forintot fizettek neki.
A legtöbb helyen rosszak a munkakörülmények és alacsony a fizetés – állítja Dorottya, egy 19 éves olasz szakos hallgató. Szerinte nincs értelme ügynökségeken és iskolaszövetségeken keresztül diákmunkát vállalni. Úgy véli, a diákmunkánál is sok múlik a jó kapcsolatokon.
Krisztina, a Budapesti Gazdasági Főiskola hallgatója az internetes munkakeresésben bízik. A tanév alatt is vállalt különféle alkalmi diákmunkákat – például adatrögzítést –, azt mondja, vele korrektek voltak a munkáltatók. A diákoknak felkínált munkalehetőségekről már nincs ilyen jó véleménnyel. A legtöbb munka nem igényel különösebb szellemi megerőltetést, mégis nagyon bele lehet fáradni az ilyen típusú feladatokba.
(Forrás: Népszabadság)

Exkluzív interjút adott Radics Gigi