Kiszolgáltatott helyzetben a diákok

A diákok nem nagyon válogathatnak a nyári munkalehetőségek közül. Sokan úgy vélik, a legtöbb állás unalmas, a munkaadók pedig kihasználják a diákokat. Van, aki újsághirdetés alapján keres munkát, mások az internetes álláskeresésben vagy az ügynökségekben, iskolaszövetkezetekben bíznak, és akad, aki szerint minden csak a jó kapcsolatokon múlik.

MNO
2005. 05. 30. 6:52
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkaadók gyakran kihasználják a diákokat – mondja Kott Zoltán, az Universitas Iskolai Szövetkezet igazgatósági tagja. Az iskolaszövetkezet ezért minden „kiközvetített” diák esetében írásban rögzíti a munkavállalás feltételeit, a pontos feladatkört és a fizetést. Az iskolaszövetkezeteken keresztül csak 17 év feletti, nappali tagozatos diákok foglalkoztathatók. A leggyakoribb munkalehetőségek: szórólapozás, adatrögzítés és egyéb irodai munkák, csomagolás, címkézés, telefonos ügyfélszolgálat, valamint borítékolás.

A szaktudáshoz és a nyelvtudáshoz köthető diákmunkák a legnépszerűbbek, de ilyeneket csak korlátozott számban kínálnak – mondja Kott Zoltán, hozzátéve: júniusban több a jelentkező, mint ahány állásajánlatuk van, az iskola végeztével szinte ellepik őket a középiskolások. Aki azonban komolyan gondolja a nyári munkát, az július második felében vagy augusztusban jön, amikor a többség már nyaral.

Gabriella 21 éves egyetemi hallgató, aki tavaly nyáron a Balaton-parton vállalt munkát az öccsével. Újsághirdetés alapján egy ajándékboltban helyezkedett el eladóként négyórás munkára. Próbaidőre vették fel, heti egy szabadnappal. A munkaidőről később kiderült, hogy reggel 9-től este 11-ig tart. Ebédidő nem volt. Amikor lejárt a hivatalos próbaideje, a főnök újra és újra meghosszabbította, hogy ne kelljen bejelentenie. Nyolcvanezer forintot keresett havonta, öccse pedig a második hónapban már nem kapta meg a beígért fizetést, mindössze 50 ezer forintot fizettek neki.

A legtöbb helyen rosszak a munkakörülmények és alacsony a fizetés – állítja Dorottya, egy 19 éves olasz szakos hallgató. Szerinte nincs értelme ügynökségeken és iskolaszövetségeken keresztül diákmunkát vállalni. Úgy véli, a diákmunkánál is sok múlik a jó kapcsolatokon.

Krisztina, a Budapesti Gazdasági Főiskola hallgatója az internetes munkakeresésben bízik. A tanév alatt is vállalt különféle alkalmi diákmunkákat – például adatrögzítést –, azt mondja, vele korrektek voltak a munkáltatók. A diákoknak felkínált munkalehetőségekről már nincs ilyen jó véleménnyel. A legtöbb munka nem igényel különösebb szellemi megerőltetést, mégis nagyon bele lehet fáradni az ilyen típusú feladatokba.

(Forrás: Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.