A marxizmus-leninizmus elveit a kínai viszonyok közé átültető Nagy Kormányos iránymutatásainak áldozatául eső emberek számát tekintve Mao fölényesen nyerte a nemzetközi munkásmozgalomban kibontakozott emberölési versenyt, és a 60 milliós eredményével messze megelőzte a második helyezett népi szocializmust építő Sztálint, illetve a dobogó harmadik helyére szorult nemzeti szocializmust építő Hitlert. A három, valóban felejthetetlen emlékű szocialista vezető közül egyedül Hitler országában sikerült felszámolni a WC kagylókban mutatkozó hiányt.
Mao Ce-tung hadiösvényeken lopakodó kommunistáinak kései utódai számára egyre kellemetlenebbé válnak azok a fényképek és sajtótudósítások, amik a Kínában mutatkozó WC hiányról számolnak be az olvasóknak. A több mint 20 millió lakosú Sanghaj amerikaiakat is irigykedésre késztető ultramodern felhőkarcolóinak árnyékában minden reggel szapora léptű emberek láthatók, akik a családtagok vödrökben összeöntött éjszakai termését kis kocsikon tolják a nyitott emésztőgödrök felé.
Az egyre fojtogatóbb probléma megoldása felé vezető út első lépéseként a sanghaji vezetők bejelentették, hogy a belső kényszertől felgyorsult turisták idén nyáron már ingyenes telefonszámon érdeklődhetnek, hogy hova és még mennyit kell futniuk az első nyilvános illemhelyig. Májusban pedig a téma iránt fokozódó érdeklődést mutató városi vezetők nemzetközi WC kiállítást és vásárt rendeztek. A nemrég véget ért World Toilet Expo and Forum nevű nemzetközi bemutatón a világ sok országából érkeztek kereskedők, akik az ezen a téren is végtelen kínai piacból szeretnének nyereséget húzni. „Úgy vettük észre, hogy városunkban a nyilvános illemhelyekből nagy hiány mutatkozik, és ami található, az már nem felel meg a modern követelményeknek„ – vallotta be szemérmesen a megnyitó ünnepségen Hong Hao, a városi tanács főtitkárhelyettese.
A 2010-ben Világkiállítást rendező Sanghaj pártvezetése közeljövőben megvalósítandó egyik első céljaként azt szeretné elérni, hogy a városközpontban és a turisták által látogatott frekventált helyek közelében 300 méterenként, jól látható táblával megjelölve, hordozható WC-k legyenek az utcákon. Az anyagias városatya sokak szorongató szükséghelyzetét meglovagolva a várható bevételről sem feledkezett meg: „a felszereléstől és a vécépapír minőségétől függően csillaggal osztályozzuk a fülkéket és terveink szerint az ötcsillagos, azaz a legdrágább automata használata 50 fenbe (6 cent) fog kerülni.”
A sanghaji Nemzetközi Kiállítási Központban tartott fórumon szemet gyönyörködtető, szebbnél szebb WC kagylók mellett álmélkodhatott a közönség. A legnagyobb sikere annak a japán gyártmányú, az ügyfél alfelét automatikusan lemosó kagylónak volt, aminek a talpazatába épített akváriumában sok-sok aranyhalacska úszkált. A várhatóan súlyos levegőszennyeződéstől a tartályban vidáman hancúrozó halak egészségét a természetes növényzet mellett beépített oxigénellátó berendezés is biztosítja.
A május 8-tól két napon keresztül nyitva tartott vásár kiállítói között nagyrészt japán, tajvani és szingapúri vállalatok voltak, de szép számmal jöttek el a szakma amerikai kiválóságai is. A bemutatón a szingapúri kereskedőket nagy megbecsülés övezte, mert ez a városállam az egyetlen a világon, ahol törvény bünteti azt a megkönnyebbült polgárt, aki távozás előtt nem húzza le maga után a WC-t.
A pelenkázóasztalokat és illatozó WC csempéket is felsorakoztató nagysikerű vásárt a WTO (a rövidítés a World Toilet Organization szervezetet jelöli – a szerző) anyagi segítségével tartották a kínai nagyvárosban. A szervezési munkálatokban aktívan részt vett az ezen a téren nagy lemaradással küzdő moszkvai vécés szövetség (Moscow Toilet Association) is.
„A jó és tiszta vécék jelenléte hozzájárul ahhoz, hogy a városokba több turista látogasson, elősegíti a beruházó kedvet, csökkenti a betegségekre fordított egészségügyi kiadásokat, és jó hatással van a városlakók általános fizikai állapotára (....) a boldogsághoz hozzátartozik az is, hogy az illemhelyeken megfelelő és kellemes környezet vegyen minket körül„ – mondta sajtótájékoztatóján Jack Sims, a világ vécés szervezeteit tömörítő WTO alapítója.
(Forrás: China Daily, The Manila Times, AP, Reuters, Seattle Times)

Ezek az árulkodó jelek mutatják, hogy Magyar Pétert nagyon érzékeny pontján érinti a bennfentes kereskedés ügye