Öröm és csalódottság

Míg az EU vezetői csalódottan fogadták az Európai Unió alkotmányának franciaországi elutasítását, addig a cseh köztársasági elnök örömét fejezte ki a francia nép döntése miatt. Vaclav Klaus szerint a kialakult helyzetben felesleges az európai alkotmányról szóló tárgyalási folyamatot folytatni. Törökország úgy látja: a referendum kimenetele semmiféle kihatással nem lesz EU-csatlakozásukra.

MNO-összefoglaló
2005. 05. 30. 9:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Elutasították a franciák az Európa Unió alkotmányát. A vasárnapi népszavazáson 70 százalékos részvételi arány mellett 55 százalékos volt a nem voksok aránya.

Az EU vezetői csalódottak

José Manuel Barroso, az Európai Bizottság elnöke és Jean-Claude Juncker luxemburgi miniszterelnök, az Európai Unió kormányfői tanácsának elnöke közös nyilatkozatában felelősségre szólította az uniós politikusokat és állampolgárokat az EU jövőjének építésében.

Az unió bizottságának korábbi elnöke mérhetetlen csalódottságának adott hangot. Romano Prodi szerint az európai vezetőknek oda kell figyelniük a francia választópolgárok nyugtalanságára, ugyanakkor kitartóan tovább kell munkálkodniuk a közös Európán.

Javier Solana, az uniós tagországok közös kül- és biztonságpolitikai képviselője kijelentette: tiszteletben tartja a francia nép akaratát, de sajnálja az eredményt. A francia döntést követően újabb konzultációk kezdődnek az unióban – tájékoztatott a Magyar Rádió.

Az uniós biztos, Günter Verheugen szerint a francia nem rossz ómennek számít a szerdán Hollandiában tartandó referendum előtt. „Keserű lenne átélni, hogy egymás után az unió két alapító tagja, melyek mindig előrevitték az egyesülés folyamatát, most nemet mondanak.” Verheugen elutasította viszont, hogy a franciák negatív döntése miatt uniós katasztrófáról beszéljen. „Számolnunk kellett azzal, hogy a ratifikációs folyamat során balesetek történnek”, nyilatkozta. Ezért egyeztek meg abban, hogy 2006 végén az uniós alkotmányok ratifikációjáról mérleget készítenek. Addig a franciáknak is lesz idejük, hogy a nemet igenre fordítsák. Azt azonban nekik kell eldönteniük, hogy megismétlik a referendumot, vagy sem – foglalta össze az uniós biztos véleményét a német közszolgálati televízió.

Az európai kormányfők vegyesen nyilatkoztak

Az EU elnöki tisztjét 2005 első félévében betöltő luxemburgi miniszterelnök, Jean-Claude Juncker a szavazás eredménye kapcsán azt nyilatkozta, hogy az semmiképp sem tesz jót az unió gazdaságának. Emlékeztetett, hogy a referendum kimenetele biztosan rontja a franciák helyzetét a huszonötök között. Kiemelte ugyanakkor: a 454 milliós unió lakosságának több mint fele eddig támogatja az alapszerződést (az eddigi jóváhagyók többségében az adott ország törvényhozása döntött igennel –a szerk.); és szerinte „az integrációs folyamat nem áll meg itt”. Hangsúlyozta viszont: „lehetetlen az alkotmányt újratárgyalni„. Egyben elismerte: a franciaországi eredmény rányomhatja bélyegét a még ezután tartandó luxemburgi népszavazásra is.

Tony Blair brit miniszterelnök, aki a következő félévben lesz az uniós elnökség vezetője, azt nyilatkozta, hogy az EU-nak időre van szüksége, hogy érdemben fel tudja dolgozni a francia referendum eredményét és annak következményeit. Kijelentette: még mindig nem született döntés arról, hogy a szigetországban megtartják-e a jövőre tervezett népszavazást az uniós alkotmány elfogadásáról. Jack Straw külügyminiszter a brit álláspontot úgy árnyalta tovább, hogy a francia nem az EU egész jövőjével kapcsolatos kérdéseket is felvet, és a „hogyan továbbról” a június közepén esedékes EU-csúcson a tagállamok vezetőinek kell dönteniük. A szigetországban tartandó népszavazásról azt közölte: a brit kormány majd a holland referendum eredményének ismeretében, a jövő héten készül leghamarabb dönteni a kérdésben.

A német kancellár, Gerchard Schröder szerint „a referendum végeredménye csapás az uniós alapszerződés ratifikációs folyamatára, de nem jelenti a végét”, sőt azt szerinte folytatni kell. Hozzátette: a francia nem szintén nem eredményezi az EU-ban és az EU-ért eddig megvalósult német–francia partnerség végét. A német kereszténydemokraták (CDU) alelnöke, Wolfgang Schäuble szerint az EU válsága került. Most a tanulságok levonása a legfontosabb feladat, hogy az integrációs folyamat továbbvihető legyen. Ugyanakkor Schäuble is hangsúlyozta: a francia elutasítás ellenére Berlin és Párizs együttműködése továbbra is alapvető fontosságú az EU számára – közölte a dpa német hírügynökség.

A holland miniszterelnök, Jan Peter Balkenende arra hívta fel honfitársait a francia eredmény láttán, hogy támogassák szavazatukkal az alkományt. Mint fogalmazott: a francia nem „eggyel több ok, hogy igennel támogassák” a ratifikációs folyamat előrehaladását.

Az euroszkeptikus Klaus örül az eredménynek

Vaclav Klaus cseh köztársasági elnök szerint a francia szavazás végeredménye alapvetően változtatta meg Európát. A politikus szerint ez a tény örvendetes. Klaus csehországi hírügynökségeknek megjegyezte, hogy a kialakult helyzetben immár felesleges az európai alkotmányról szóló tárgyalási folyamatot folytatni. Hasonló álláspontra helyezkedett Jan Zahradil, a Polgári Demokrata Párt európai parlamenti képviselője. A cseh miniszterelnök, Jiøí Paroubek ellenben sajnálatát fejezte ki a francia népszavazás ügyében, egyben megjegyezte: az alkotmány tervezett elfogadása a népszavazás következtében néhány évvel eltolódhat.

Hynek Fajmon, a Polgári Demokrata Párt Európa Parlamenti képviselője ma reggel a BBC-nek úgy nyilatkozott, hogy az európai alkotmány francia elutasítása nem jár Csehország uniós helyzetének negatív megítélésével. „Úgy mondanám, hogy a kialakult helyzet megkönnyíti helyzetünket, mert az alkotmány ügyét újra meg kell az Európai Uniónak nyitnia, és immár teljes jogú tagként beleszólhatunk a konvent munkájába” – nyilatkozta a BBC-nek az európai parlamenti képviselő. Vladimír ©pidla cseh EU–biztos szerint mindenképpen folytatni kell az alkotmány ratifikációs folyamatát. Megjegyezte: a franciák elutasító álláspontjában döntő jelentőségű volt a belpolitikájukkal való elégedetlenség – adta hírül a BBC cseh nyelvű honlapja.

Törökország bizakodó

A török kormány higgadtan vette tudomásul az EU alkotmányáról rendezett franciaországi népszavazás elutasító eredményét – tájékoztatott a Klubrádió. Abdullah Gül külügyminiszter szerint a referendum kimenetele semmiféle kihatással nem lesz Törökország EU-csatlakozására. – Az unióban állandóan változnak a kormányok, pártok jönnek és mennek. Mindez nem érint bennünket – vélte Gül. Bizakodóan nyilatkozott a török vezérkar főnöke is. – Az EU hatalmas szervezet, a franciaországi elutasítás nagy probléma. Ám az uniónak megvan az ereje ahhoz, hogy túltegye magát a problémákon. Erre rákényszerül – fogalmazott Hilmi Özkök.

(Reuters, AFP, Bloomberg, Magyar Rádió, BBC)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.