Veszélyben a magyar fürdővizek

Az Európai Parlament tegnap elfogadott egy olyan jelentést, amely veszélyezteti a magyar fürdőturizmust. A direktíva előírja, hogy milyen tisztaságú tavakban és tengerekben lehet fürdeni, ám ebbe a magyarországi fürdővizek többsége - köztük a Balaton - nem tartozik bele. A döntés életbe lépéséhez még az unió környezetvédelmi minisztereinek jóváhagyása is kell.

Bõtös Botond
2005. 05. 11. 13:59
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A magyarországi fürdővizek végét jelentheti az Európai Parlament tegnap elfogadott jogszabálya, mely meghatározza, hogy milyen vízminőségű tavakban és tengerekben lehet fürdeni.

– Százezernyi magyar munkahelyet veszélyeztethet a Balaton környékén az Európai Parlament által második olvasatban elfogadott vízminőségi jogszabály – állítja Olajos Péter, az MDF néppárti képviselője. Olajos elfogadhatatlannak tartja, hogy az édesvizi tavaknál ugyanolyan vízminőséget írnak elő, mint tengereknél, melyek nagyobb öntisztulási képességgel rendelkeznek. Mint mondta a jogszabály megakadályozná azt is, hogy a Balatonban, Közép-Európa legnagyobb tavában fürödjenek. Hölvényi György az Európai Néppárt sajtótanácsosa az MNO megkeresésére úgy nyilatkozott: az Európai Néppárt magyar képviselői párthovatartozás nélkül a módosító indítványok ellen szavaztak.

– Reményeim szerint a jelentés második olvasata után sem lesz Magyarországra nézve semmilyen kedvezőtlen következménye a direktívának – nyilatkozta az MNO-nak Hegyi Gyula az Európa Parlament szocialista frakciójának képviselője. Hozzátette: a hazánk számára káros módosító indítványokat sikerült kiszavazni. Mint mondta, egy liberális holland képviselő indítványa arra vonatkozott, hogy a hollandiai tengervízzel összefüggő szigorításokat jogszabályban fogalmazzon meg. A képviselő szerint a brüsszeli magyar képviselők jó példával jártak elő, amikor pártállástól függetlenül, egységesen a Balatonra és a Velencei-tóra káros módosító jogszabályok ellen szavaztak. Hegyi elárulta, hogy a magyar képviselőkkel együtt egységesen ellenszavaztak a brit és a svéd képviselők is.

Kérdésünkre – miszerint egyeztettek-e a Gyurcsány-kormány illetékeseivel a kérdésben – Hegyi elmondta: a brüsszeli magyar állandó EU-képviselet diplomatáival történt egyeztetés és egyetértésükkel szavaztak az Európa Parlament tegnapi plenáris ülésén. A szocialista politikus leszögezte: az azonnali veszély elhárult, magánvéleménye szerint semmi nem lesz az ügyből. A jelentés harmadik olvasata a brit elnökség alatt, egy-két év múlva válhat esedékessé, amelyet a szigetország képviselői szerinte „nem fognak erőltetni”.

A természetes fürdővizek minőségét 1976 óta szabályozzák európai szinten, és mivel a paragrafusok közül több elavult, a szöveg módosítása indokolt. De a megváltoztatott szövegben is maradt olyan, amit bíráltak magyar képviselők. Egyebek mellett azt, hogy a fürdőhelyeken angolul és franciául kötelező legyen kiírni a víz minőségével kapcsolatos információkat. A Balatonnál sokkal indokoltabb lenne a német és holland nyelvű felirat. Az Európai Parlament által elfogadott szöveggel várhatóan nem ért majd egyet a környezetvédelmi miniszterek tanácsa, így további egyeztetés várható.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.