A magyarországi fürdővizek végét jelentheti az Európai Parlament tegnap elfogadott jogszabálya, mely meghatározza, hogy milyen vízminőségű tavakban és tengerekben lehet fürdeni.
– Százezernyi magyar munkahelyet veszélyeztethet a Balaton környékén az Európai Parlament által második olvasatban elfogadott vízminőségi jogszabály – állítja Olajos Péter, az MDF néppárti képviselője. Olajos elfogadhatatlannak tartja, hogy az édesvizi tavaknál ugyanolyan vízminőséget írnak elő, mint tengereknél, melyek nagyobb öntisztulási képességgel rendelkeznek. Mint mondta a jogszabály megakadályozná azt is, hogy a Balatonban, Közép-Európa legnagyobb tavában fürödjenek. Hölvényi György az Európai Néppárt sajtótanácsosa az MNO megkeresésére úgy nyilatkozott: az Európai Néppárt magyar képviselői párthovatartozás nélkül a módosító indítványok ellen szavaztak.
– Reményeim szerint a jelentés második olvasata után sem lesz Magyarországra nézve semmilyen kedvezőtlen következménye a direktívának – nyilatkozta az MNO-nak Hegyi Gyula az Európa Parlament szocialista frakciójának képviselője. Hozzátette: a hazánk számára káros módosító indítványokat sikerült kiszavazni. Mint mondta, egy liberális holland képviselő indítványa arra vonatkozott, hogy a hollandiai tengervízzel összefüggő szigorításokat jogszabályban fogalmazzon meg. A képviselő szerint a brüsszeli magyar képviselők jó példával jártak elő, amikor pártállástól függetlenül, egységesen a Balatonra és a Velencei-tóra káros módosító jogszabályok ellen szavaztak. Hegyi elárulta, hogy a magyar képviselőkkel együtt egységesen ellenszavaztak a brit és a svéd képviselők is.
Kérdésünkre – miszerint egyeztettek-e a Gyurcsány-kormány illetékeseivel a kérdésben – Hegyi elmondta: a brüsszeli magyar állandó EU-képviselet diplomatáival történt egyeztetés és egyetértésükkel szavaztak az Európa Parlament tegnapi plenáris ülésén. A szocialista politikus leszögezte: az azonnali veszély elhárult, magánvéleménye szerint semmi nem lesz az ügyből. A jelentés harmadik olvasata a brit elnökség alatt, egy-két év múlva válhat esedékessé, amelyet a szigetország képviselői szerinte „nem fognak erőltetni”.
A természetes fürdővizek minőségét 1976 óta szabályozzák európai szinten, és mivel a paragrafusok közül több elavult, a szöveg módosítása indokolt. De a megváltoztatott szövegben is maradt olyan, amit bíráltak magyar képviselők. Egyebek mellett azt, hogy a fürdőhelyeken angolul és franciául kötelező legyen kiírni a víz minőségével kapcsolatos információkat. A Balatonnál sokkal indokoltabb lenne a német és holland nyelvű felirat. Az Európai Parlament által elfogadott szöveggel várhatóan nem ért majd egyet a környezetvédelmi miniszterek tanácsa, így további egyeztetés várható.

Hiába Magyar Péter trükközése Ukrajnával, ezúttal Manfred Weber buktatta le