A BKV eladta, a hölgy megvette, a rendőr megbilincselte

Megvédtek egy fiatal nőt attól, hogy kárt tegyen magában, s kizárták annak a lehetőségét, hogy megtámadja a rendőröket, szökjön vagy ellenszegüljön. A rendőrségről szóló 1994. évi XXXIV. törvény 48. §-ának nyilván okvetlenül szükségessé vált alkalmazására azután került sor, hogy a hölgy bérletet vásárolt a BKV jegypénztárában.

MNO
2005. 06. 23. 6:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fiatal nő a Ferenc körúti metrómegállóban szállt volna metróra hétfőn, hogy munkába menjen, amikor a mozgólépcső tetejénél ellenőrizték a bérletét – számol be az origo.hu. „Nézegették, szagolgatták a szelvényt, UV-fény alatt is vizsgálgatták„ – mesélte a honlap neve elhallgatását kérő olvasója. A 30 napos bérletet egyébként egész hónapban használta, többször mutatta már ellenőröknek, néhány nap múlva járt volna le. Hosszas vizsgálgatás után az ellenőrök közölték vele, hogy a szelvény hamis, ezért kérik a személyi igazolványát és kétezer forintot büntetésként.

Mivel a bérletet ugyanott, a Ferenc körúti jegypénztárban vette, ragaszkodott hozzá, hogy a szelvénnyel nincs semmi baj, ezért nem hajlandó fizetni, mire az ellenőrök rendőrt hívtak. A kiérkező rendőr az irodában szintén megvizsgálta a szelvényt, és mondta, hogy írják fel az ellenőr adatait, a nőt pedig ne engedjék el, mert a kollégái jönni fognak érte, hogy bekísérjék a kerületi kapitányságra. A bérletről továbbra is állították, hogy hamis, azt mondták, hogy a szaga alapján arra gyanakszanak, hogy ”mosott„. A szelvény sorszáma alapján pedig kiderült, hogy egyszer már eladták a Móricz Zsigmond körtéri jegypénztárban.

A kiérkező rendőrök autóval vitték el a VIII. kerületi kapitányságra, ahol kipakoltatták a táskáját, jegyzőkönyvbe vették teljes tartalmát, a bankkártya-számát, taj-számát is felírták. A hölgy nyugodtan vette tudomásul a történteket, mert úgy gondolta, hogy talán segíteni tudja a rendőrséget azzal, hogy válaszol a kérdéseikre. Ezt követően viszont azt mondták neki, hogy azonnal nem tudják meghallgatni, várnia kell. Akkor ijedt meg először, amikor szembesült vele, hogy egy zárkában kell várakoznia, ahol egy padon kívül csak egy gomb volt, amivel jelezhetett, ha WC-re akart menni. A zárkába semmit nem vihetett magával, a mobiltelefonját elvették. A hosszú várakozás alatt többször sírva fakadt. Végül délután 4 órakor került rá a sor, akkor bilincsben vitték kihallgatásra.

Miután itt is elmondta, hogy a bérletet jegypénztárban vette, nem ő hamisította, azzal engedték el, hogy nem gyanúsítják bűncselekmény elkövetésével, de még telefonon keresni fogják az üggyel kapcsolatban. Minden a rendőrségi törvénynek megfelelően zajlott – nyilatkozta a honlap munkatársainak megkeresésére a VIII. kerületi rendőrkapitányság vezetője, Perlaki Attila. A fiatal nővel szemben felmerült a magánokirat-hamisítás bűncselekményének gyanúja, ilyen esetben pedig az illetőt elő kell állítani a kapitányságon és a kihallgatásig úgynevezett előállító-helyiségben elhelyezni – mondta a kapitányság vezetője, aki szerint a fiatal nővel emberségesen bántak. Végül nem gyanúsították meg bűncselekmény elkövetésével, hanem szakértői vizsgálatot rendeltek el. Ennek eredményétől függ, hogy a nőt később meggyanúsítják-e magánokirat-hamisítással. Ha a szakértő azt állapítja meg, hogy a városban történt korábbi esetekkel összefügghet ez az ügy, akkor később együtt kezelik őket. „A rendőrségi törvény előírja, hogy mit kell tenni, az illetőt meg kellett bilincselni, hogy ne szökhessen el, és fel kellett írni a bankkártyaszámát, hogy később, amikor visszakapja, fel se merülhessen, hogy valamit elvettünk tőle” – mondta Perlaki.

Másként látják ugyanakkor az ügyet a jogvédők. „A múlt héten nagy nyilvánosságot kapott, hogy a BKV jegypénztáraiból hamis bérletszelvények kerültek ki, felháborító, hogy ezt követően valakit egy napig fogva tartanak a rendőrségen egy olyan hamis szelvény miatt, ami szintén jegypénztárból származik” – nyilatkozta Dénes Balázs, a Társaság a Szabadságjogokért jogásza. Szerinte ezért az elvesztett napért pert lehetne indítani a BKV ellen, a rendőrségen pedig panaszt tenni a bánásmód ellen, legfőképp a bilincselés miatt.

A BKV kommunikációs osztályán az origo.hu érdeklődésére elmondták, hogy azt valószínűsítik, hogy ebben az esetben is – a közelmúltbeliekhez hasonlóan – a jegypénztárból került ki a hamis bérlet. A fiatal nőnek ezért felajánlják, hogy új bérletet adnak neki. Az újabb eset alapján arra következtetnek, hogy lesz még hamis bérlet a pénztárakban, ezért mindenkinek azt tanácsolják, hogy kérjenek áfás számlát a megvásárolt bérletekről.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.