A kormány hozzányúlna az evához

Számos költségvetési kifizetés késleltetése és az áfa visszatartása után újabb kreatív könyveléssel javítaná a büdzsé helyzetét a pénzügyi tárca, amely az autópálya-szakaszok után járó áfától remél segítséget. Veres János tegnapi bejelentése szerint megváltoztatják az eddig sikeresen működő eva rendszerét.

Magyar Nemzet
2005. 06. 03. 22:14
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Olyan „ügyeskedők” mozdultak rá az egyszerűsített vállalkozói adóra (eva), akik azt a lehetőséget akarták kihasználni, hogy a beérkező számlák áfatartalma és a fizetendő evaösszegek között különbség van, s azon nyerészkedni lehet – indokolta az eva jelenlegi rendszerének megváltoztatását Veres János pénzügyminiszter. Szerinte az eva továbbra is kedvező lesz, de valamilyen módon be kell zárni azt a kaput, amely most sokak számára a költségvetés „megcsapolására” szolgál. Az eva eddig mind a vállalkozók, mind pedig a költségvetés szempontjából sikeresnek minősült: a Pénzügyminisztérium legutóbbi adatai szerint az idei év első négy hónapjában az egész évre tervezett 75,3 milliárd forintos bevételi előirányzatnak több mint 50 százaléka már be is folyt az államkaszszába. A Fidesz tegnap közleményben ítélte el az eva szigorítását.

Az ellenzéki párt szerint az elmúlt három év 33 adóemelése, hat új adó bevezetése és a vállalkozói terhek jelentős növelése után a kormány annak az adótípusnak a megszüntetésére törekszik, amely a hibás szabályozás ellenére is bizakodó vállalkozói fogadtatásra talált.

Még ebben a hónapban meghozza a kormány az idei államháztartási hiánycél tarthatóságának érdekében szükséges lépéseket – jelentette ki Veres János pénzügyminiszter a Klubrádióban. Közölte, az intézkedések a költségvetési tartalék egy részének vagy teljes egészének zárolását jelentik.
Új trükkel rukkolna elő a PM a költségvetés kozmetikázása érdekében – közölte tegnap a Világgazdaság. Arra köteleznék a Nemzeti Autópálya (NA) Rt.-t, hogy novemberben fizesse be az autópálya-szakaszok átadásából befolyó tétel akár 100 milliárdos áfavonzatát, míg a visszautalás csak jövő év elején lenne esedékes. Ezelőtt azonban törvénymódosítással előírnák az NA Rt.-nek, hogy az újabb hitelfelvétellel előteremtendő 62 milliárdos forrást utalja át a kincstárnak. E lépésekkel a pénzforgalmi egyenleget szépítenék, amire szüksége is lehet a tárcának, hiszen prognózisuk szerint június végére a hiány eléri az egész éves deficitcél 96 százalékát. Pichler Ferenc, a pénzügyi tárca sajtóosztályának vezetője lapunknak elmondta, hogy az eredményszemlélet alapján mindegy, mikor történik a visszafizetés, azt akkor is az előző évre kell elszámolni. Pichler emlékeztetett: a 2004-es államháztartási hiányszámon sem változtatott, hogy a szigorított adóellenőrzés miatt csak néhány hónappal később jutottak hozzá a visszaigényelt áfához az uniós adószámmal rendelkezők. Gazdaságkutatók szerint a legnagyobb problémát ezeknél a tranzakcióknál az jelenti, hogy csak átmeneti kozmetikázására jók, igazi előrelépést csak a valódi strukturális reformokkal lehetne elérni. Mint ismeretes, a múlt évi büdzsének az áfa-visszatartással történő „szépítése” nagyban közrejátszott Draskovics Tibor akkori pénzügyminiszter menesztéséhez.

Tovább gyengül a forint. Középtávon még a koalíció összeomlása és a kisebbségi kormányzás sem zárható ki Magyarországon – állapítja meg a köztársaságielnök-jelölés körüli feszültségről az Allianz- csoport befektetési részlege, a Dresdner Kleinwort Wasserstein, amely azonban megjegyzi, hogy a forintnak most a politikai zajongás felerősödésére van a legkevésbé szüksége. A magyar valuta középtávon jelentős gyengülési kockázatnak van kitéve, sőt, ha a jövő heti elnökválasztás miatt romlik a politikai klíma, akkor el is indulhat a gyengülési folyamat. Hasonlóan látja a helyzetet Olivier Desbarres, a Credit Suisse First Boston alelnöke is, aki az MTI-nek azt hangsúlyozta, hogy a koalíciós feszültség most azért jön rosszkor, mert az új pénzügyminisztert csak nemrég nevezték ki, és a piac egyelőre kétli, hogy Veres János teljesíteni tudja a költségvetési célkitűzéseket.

Le Monde: Nő a hiány. A tavalyi GDP-arányos 4,5 százalékról az idén várhatóan 5,4 százalékra emelkedik a magyarországi államháztartás hiánya – írja a Le Monde tegnapi száma. A tekintélyes párizsi napilap arra hívja fel a figyelmet, hogy Lengyelországban és Csehországban ugyan hasonló hiányt regisztráltak, azonban a magyarországi 57,6 százalékos GDP-arányos államadóssággal ellentétben Lengyelországban csak 43,6 százalék, Csehországban pedig 37,4 százalék az adósság mértéke. A Le Monde emlékeztet: az Európai Bizottság már márciusban figyelmeztette a magyar kormányt, hogy nem lesz képes pénzügyi kötelezettségeinek eleget tenni, amely aggodalmat később az OECD előrejelzései is megerősítettek. Hazánkban a gazdasági növekedés törékennyé vált, és Magyarország megítélése romlott a befektetők körében.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.