Harrach: Gyurcsány Ferenc az átgondolatlan ötletelések embere
Harrach Péter hétfői napirend előtti felszólalásában Gyurcsány Ferenc miniszterelnököt az átgondolatlan ötletelések, a hirtelen felindulásból hozott intézkedések emberének nevezte.
Az ellenzéki politikus szerint az ötletek az ország valós állapotait elfedik. Ilyen ötlet volt például a családtámogatási rendszer szétverése. Harrach Péter véleménye szerint a Gyurcsány-kormánynak nincs családpolitikája, csak néhány átgondolatlan szociális ötlete. A politikus úgy vélte, a kormány szavai és tettei nincsenek összhangban. Miközben a jelenlegi rendszer igazságtalanságáról beszélnek, addig az új intézkedések bevezetésével éppen az alacsony jövedelműek és a nagycsaládosok kapnak majd kevesebb pénzt, vagyis akik a legjobban rászorulnak – hangsúlyozta Harrach, hozzátéve: többet kapnak majd az egy- és kétgyermekes magas jövedelmű családok. A kormány nem tartja fontosnak azt sem, hogy az embereket munkára és gyermekvállalásra ösztönözze – tette hozzá a politikus.
A családtámogatás átalakításának alapelve volt, hogy minden gyerek egyformán fontos, tehát azt a juttatást kell megemelni, amely minden gyermekhez egyenlő mértékben eljut – mondta válaszában Göncz Kinga szakminiszter. Hozzátette: szempont volt az is, hogy ne tegyenek különbséget aszerint, családban nő-e fel a gyermek, vagy egy szülője neveli.
Az előző családtámogatási rendszerben azok jártak rosszul, akik hosszabb segélyidőszak után alacsony keresettel vállaltak munkát, mert elestek a rendszeres gyermekvédelmi támogatástól, ugyanakkor nem tudták igénybe venni a családi adókedvezményt – fogalmazott Göncz Kinga.
Forráselvonás az egészségügyben
– Gyurcsány Ferenc új sürgősségi osztályokat, mentőkocsikat ígér, miközben pénzt vesz el a mentéstől, a koraszülött mentőktől és a sürgősségi ellátástól. Rákellenes programot, a szűrések kiterjesztését ígéri, miközben pénzt vesz el a Népegészségügyi programtól – fogalmazott Frajna Imre (Fidesz) az egészségügyi miniszterhez intézett hétfői interpellációjában.
Az ellenzéki politikus emlékeztetett: egy korábbi kormányutasítás értelmében a tárcák 50 helyett csak 35 százalékot költhetnek el fejezeti kezelésű előirányzataikból az első fél évben. Ezt a fennmaradó 15 százalékot most zárolják, és további megszorítások is várhatók – mutatott rá Frajna Imre. Ez az egészségügyi fejezet esetében azt jelenti, hogy 200 millió forintot vesznek el abból a pénzből, amelyet a költségvetésben az alap- és sürgősségi betegellátás, mentés és a katasztrófa-egészségügy feltételeinek javítására szántak – szögezte le. 140 millió forintot vesznek el a Népegészségügyi Program költségvetéséből, 45 milliót a koraszülött-mentőktől – hívta fel a figyelmet a politikus.
Rácz Jenő egészségügyi miniszter válaszában elmondta: Gyurcsány Ferenc több alkalommal találkozott az egészségügyben dolgozókkal és felkészülten értékelte az elvégzett munkát, a tennivalókat. Rácz Jenő szerint szó sincs zárolásról, mint mondta, ez nem azt jelenti, hogy az előirányzataink terhére ne vállalhatnánk kötelezettséget az első félévre. Elmondta: a múlt heti javaslatcsomag átadásakor még bízott az ellenzék támogatásában, most azonban kéri az interpelláló politikust, vizsgálja meg alaposan az egészségügyi mutatókat.
Tizenhatezer fővel csökkent a foglalkoztatottak száma
A szocialista–szabad demokrata kormány tétlenül nézi, hogy áprilisban hatéves csúcsára ért a munkanélküliségi ráta – mondta interpellációjában Gruber Attila (Fidesz). A politikus rámutatott: több mint 300 ezer az állástalanok száma, és a foglalkoztatottság is csökkent. A KSH legfrissebb adatai szerint a foglalkoztatottak száma tizenhatezer fővel csökkent. Hozzátette: a kormány tehetetlensége ellenére nagy tartalékok lennének a munkaerőpiac bővítésére. Mintegy 550 ezer fő úgy marad távol a munkaerőpiactól, hogy közben nem nyugdíjas, nem tanuló és nem nevel gyereket. A pályakezdő fiatalok körében minden ötödik munkanélküli – hívta fel a figyelmet a politikus.
Gruber Attila kiemelte: a kormány továbbra is elutasítja a Fidesz-frakció munkabarát, adócsökkentő törvényjavaslatát, amely gyógyírt jelenthetne a problémák megoldására. Koncepciójuk negyvenezer új munkahely megteremtését tenné lehetővé. A kormány tovább kísérletezget, próbálkozik, de továbbra sem teremti meg a beígért négyszázezer ezer új munkahelyet, s az egyre növekvő munkanélküliség ellen sem tesz semmit – fogalmazott a politikus.
Csizmár Gábor válaszában elmondta: a munkavállalást többek között munkaerőpiaci programokkal, járulékkedvezményekkel bővítik. Részmunkaidőben való munkavállalás esetén arányosan csökken az egészségügyi hozzájárulás – tette hozzá. Mint mondta, az alkalmi munkavállalói könyvvel való munkavállalást már 2002-ben olcsóbbá tették. Csizmár Gábor kifejtette: az inaktívak száma az elmúlt években 2002 első negyedévéhez képest a KSH adatai alapján 120 ezer fővel csökkent. 2002 óta közel 300 ezer új munkahely létesült – mondta válaszában Csizmár Gábor.
Az Országgyűlés elfogadta az állampolgársági törvény módosítását
Az Országgyűlés egyhangúlag elfogadta az állampolgársági törvény módosítását. Eszerint a határon túli magyarok gyorsabban és könnyebben kaphatnak magyar állampolgárságot.
A most 42 hónapos eljárást húsz hónapra rövidítik, valamint eltörlik a kötelező orvosi vizsgálatot és állampolgársági ismeretekből sem kell vizsgázniuk azoknak, akik magyar tannyelvű iskolába jártak. A törvény értelmében bevezetik a nemzeti vízumot is, amellyel öt évig lehet Magyarországon tartózkodni. Az új beutazási engedéllyel azonban nem lehet munkát vállalni vagy tanulni. A módosítás a jövő évben lép hatályba.
(Forrás: fideszfrakcio.hu, Magyar Rádió)

Illegálisan gyűjtötte a színesfémet a guberáló, milliókat keresett