Az alkotmány halott?

Lázadás a politikai elit ellen, tiltakozás az EU bővítése ellen, az alkotmány halála, abszurd próbálkozások, euroszkepticizmus – ilyen és hasonló kifejezésekkel élnek a külföldi napilapok az uniós alapszerződés immár másodszori elutasítását elemezve.

MNO
2005. 06. 02. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Liberation: az alkotmány volt a bűnbak

A francia Liberation szerint a holland elutasítás egy katasztrófafilm folytatása, amelynek a francia nem volt az első epizódja. A lap úgy látja: az alkotmány bűnbakként szolgált Franciaországban és Hollandiában is; a választók így fejezték ki tiltakozásukat az elittel, a külföldiekkel, a munkanélküliséggel, a bővítéssel és a brüsszeli bürokráciával szemben. A Liberation szerint egyre abszurdabbnak tűnik az alapokmány ratifikációjával, illetve újratárgyalásával való további próbálkozás.

New York Times: az alkotmány halála

Amerikában a New York Times az EU-s alkotmány haláláról beszél. A Times szerint a francia „non” és a holland „nee” oka abban keresendő, hogy az emberek egyre elégedetlenebbek a két országot irányító politikai elittel. Ahogy az újság fogalmaz, talán nem csak elégedetlenség, de egyenesen „lázadás” kezdődött meg a hatalmon levő kormányok ellen, és nem csupán a fent említett két országban, de Németországban és Olaszországban is.

Berliner Zeitung: eltérő okok, azonos következmény

A német Berliner Zeitung viszont úgy látja: a hollandok euroszkepticizmusának más okai vannak, mint Franciaország esetében. A lap szerint míg a francia baloldal úgy véli, hogy az Európai Unió túlságosan piacbarát, addig Hollandiában ennek épp az ellenkezőjét kifogásolják, vagyis azt, hogy nagyon is ellene van a reformoknak.

Le Figaro: Kár volt a „nem” tábort lehülyézni

A franciáknál is egyértelműbben mondtak nemet a hollandok az uniós népszavazáson – írja a Le Figaro című francia napilap internetes kiadása. A lap kiemeli: ez volt az első országos, az Európai Uniót érintő népszavazás Hollandiában. A konzervatív orgánum szerint a választók Hollandiában is „mindent összekevertek”. A közös alkotmánytervezettel kapcsolatos véleményük helyett az EU Törökországgal való bővítésétől való félelmüknek adtak hangot, s a dokumentum szövege helyett a kezelhetetlenné váló bevándorlással, az euró bevezetésének magas árával (mely érezhető volt a mindennapi költségvetésben), vagy éppen a kormányfő, az egyre népszerűtlenebbé váló, ám az igen szavazatokat támogató Jan Peter Balkenende személyével kapcsolatos ellenvetéseiknek adtak hangot. Az uniós alkotmányt hollandiai kudarcát fokozta, hogy az „igen” tábor aktivistái a kampányban démonizálták azokat, akik nemmel szavaznak, s elmentek odáig is, hogy lehülyézték mindazokat, akik az uniós dokumentumot leszavazzák. A holland szavazók hangulatát a francia lap által idézett Marcia Luyten újságírónő így fogalmazta meg: „Elvesztettük a kontrollt, ez (mármint az EU – a szerk.)” egy Leviatánná vált és elnyel minket. Azt mondjuk tehát: állj!”. A bibliai, tengereken átnyúló víziszörny réme nemcsak elvont félelemként létezik Hollandiában. Az euró 2002-es bevezetésével kapcsolatos tapasztalatokról az utca emberei a francia lapnak nyilatkozva többek közt a 3-4 százalékos inflációt, a mindennapi élet kiadásainak jelentős drágulását kárhoztatták, s a z eddig példátlan, 6,9 százalékos munkanélküliséget emlegették. Többen kereken kijelentették: nemet mondanak az Európai Unió bármely országgal történő, további bővítésére, hiszen az eddigi bővítés sem hozott számukra semmit. A nyilatkozatokból az is egyértelműen kitűnt: a külvilág felé hagyományosan nyitottnak ismert hollandok mára egyenesen fenyegetve érzik magukat az idegenek özönétől, így látják például a 750 ezres lélekszámú Amszterdam lakói, ahol az idegenek száma a város 40 százalékát teszi ki.

(BBC-MobilPress, MNO)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.