Az MSZP biztos Szili győzelmében

Megnyugodott az MSZP vezetése, mostanra ugyanis biztosnak látja, hogy Szili Katalinból köztársasági elnök lesz – értesült a Magyar Nemzet. A szocialisták abban bíznak, hogy a jobboldal nem támogatja egységesen Sólyom Lászlót, így kevesebb voksot kap majd, mint Szili.

Török László
2005. 06. 02. 13:18
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Magabiztos az MSZP vezetése Szili Katalin köztársasági elnökké választásában – értesült a Magyar Nemzet. Lapunk úgy tudja, a szocialisták azért nem készítenek B tervet az államfőválasztásra, mert biztosra veszik, hogy jelöltjük lesz a befutó. Bíznak abban, hogy a másik oldalról átszavazókkal és a hiányzókkal Szili nyeri meg a harmadik fordulót, függetlenül az első kettő eredményétől. Úgy tudjuk, ezért nem is kíván az MSZP új jelöltet állítani a második forduló előtt. (Az első fordulót követően lehetőség van újabb jelöltek megnevezésére, akik közül a két legtöbb szavazatot kapott személy kerül a harmadik, utolsó fordulóba, ha egyikük sem kapott kétharmados támogatást.) A parlamenti erőviszonyok és hivatalos nyilatkozatok alapján Szili jelenleg 178 MSZP-s képviselő támogatására számíthat, míg Sólyom László 188 szavazatra.
Az egységes szocialista tömbbel szemben azonban az ellenzék megosztott, a Fidesz 169 képviselője mellett nyolc MDF-es és 11 független képviselőből áll.

A Magyar Nemzet információi szerint a nagyobb ellenzéki párt frakcióján belül sem támogatja mindenki Sólyom László államfővé választását, így elképzelhető, hogy ők nem szavaznak, vagy érvénytelen voksot adnak le. Ha emiatt nem sikerül Sólyom Lászlót elnökké választani, és az MSZP jelöltje „vesztett állásból” nyerne, az a Fidesz számára politikailag jelentős veszteséget eredményezhet.

A független képviselők csoportját nagyrészt a volt MDF-esek alkotják, ők Sólyom Lászlót támogatják, már csak azért is, mert szerintük a házelnök, Szili Katalin ténykedése is hozzájárult a demokrata fórum frakciójából történt kizárásukhoz. Dávid Ibolya tegnapi közleményében „a magyar demokrácia szégyenének” nevezte, hogy „a szocialisták egy-egy sértett honatya megkörnyékezésével próbálják elérni jelöltjük megválasztását”. Az MDF elnöke úgy fogalmazott: az SZDSZ „gyáván és rendszerváltó párthoz méltatlanul cselekszik, amikor nem vesz részt a köztársaságielnök-választáson”. – Az MDF Sólyom Lászlót támogatja – fűzte hozzá.

A szavazás azonban titkos, az MSZP-nek elég hat főt meggyőzni az ellenzékiek és a függetlenek közül arról, hogy Szilire szavazzanak. Ekkor a szocialisták fölénybe kerülnek, hiszen 184-182 szavazati aránnyal Szilinek meglenne az 50 százalék plusz egy voksa, ami a harmadik fordulóban elég a sikerhez. Az MSZP jelöltje lenne a befutó abban az esetben is, ha 11 jobboldali honatya nem venne részt a szavazáson, illetve érvénytelen voksot adna le. Így arra a három SZDSZ-es képviselőre (Béki Gabriella, Mécs Imre és Wekler Ferenc) sem lenne szükség, akik korábban Szili esetleges támogatásáról nyilatkoztak. Mindemellett a szocialisták arra is alapozzák magabiztosságukat, hogy megítélésük szerint a Fidesz nem teljes mellszélesség állt ki Sólyom mellett – tudta meg a Magyar Nemzet.




Két politikai kultúra? Közel háromórás megbeszélés után az MSZP frakciója megállapította, hogy „a fideszes Sólyom Lászlónál a szocialisták jelöltje jobb” – közölte Göndör István. Az MSZP frakcióvezető-helyettese elképzelhetőnek tartja, hogy Szili Katalin már a köztársaságielnök-választás első fordulójában megszerzi a parlament kétharmados támogatását. Göndör úgy véli, hogy az elnökválasztás során egy demokratikus és egy diktatórikus politikai kultúra ütközik meg. Közölte azt is, hogy nem kívánnak nyomást gyakorolni az SZDSZ-re a választással összefüggésben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.