Bűnözőket, prostituáltakat engedett Európába Fischer

A CDU és a CSU parlamenti bizottságban vizsgálja, hogy Joschka Fischer külügyminiszter az 1998-as kormányváltást követően jelentősen lazított a külképviseletek vízumkiadási gyakorlatán, s ezzel tömeges visszaéléseket, többek között bűnözőknek, prostituáltaknak az unióba csempészését segítette elő. Az előrehozott választások ürügyén a baloldali kormánykoalíció váratlanul berekesztené a bizottság munkáját.

2005. 06. 02. 7:34
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Az SPD és zöldek egyetértenek: A vízumvizsgáló bizottság a tervezettnél előbb fejezi be munkáját című írásában tudósít az előrehozott választások egyik, a kormánykoalíció számára kedvező következményéről.

A CDU-CSU, valamint az FDP azt veti a bizottságban a vörös-zöld kormány, és mindenekelőtt Joschka Fischer külügyminiszter szemére, hogy az 1998-as kormányváltást követően jelentősen lazítottak a külképviseletek vízumkiadási gyakorlatán, és ezzel tömeges visszaéléseket, többek között bűnözőknek, prostituáltaknak az unióba csempészését segítették elő.

A német, s ezáltal az uniós határok védelmével kapcsolatos esetleges felelőtlenségeket vizsgáló bizottság az előrehozott Bundestag-választások miatt minden valószínűség szerint még ezen a héten befejezi a munkáját, azelőtt, hogy a konzervatív ellenzék érdemben kifejthetné véleményét, s lépéseket tehetne az ügyben. Közös beadványában legalábbis a bizottság munkájának gyors berekesztését javasolja az SPD és a zöldek frakciója, s minden valószínűség szerint parlamenti többségük elegendő lesz szándékuk megvalósításához. Az ellenzék határozottan elutasítja a javaslatot, és fontolgatja, hogy az alkotmánybírósághoz fordul.


Der Spiegel (spiegel.de)


A baloldali hírmagazin Sarah himnusza: Égj a fényben című írásában tudósít az ismert német-amerikai énekesnő sikertelen kísérletéről a német himnusz intonálására. A müncheni új labdarúgó-stadion keddi megnyitásakor Sarah Connort érte a megtiszteltetés, hogy elénekelje a német himnuszt. Azonban izgalmában a 24 éves énekesnő némileg átalakította Hoffmann von Fallersleben 1841-es szövegét. Az eredeti szöveg: „Brüh' im Lichte dieses Glückes...“ (ami nagyjából annyit tesz: Égj e szerencse fényében) Fallersleben némileg másként fogalmazott: „Blüh' im Glanze dieses Glückes...“ (ami kb. úgy fordítható Virulj ki e szerencse ragyogásától).

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív bécsi lapban Martin Fritzl Nácitlanítás: Súlyosan egyenlőtlen bánásmód című írásában foglalkozik az Ausztriában kirobbant vitával: Üldözték-e a háború után a volt nemzetiszocialistákat? Tényleg létezett a nácik üldözése, amint azt a karintiai tartományi gyűlés elnöke, Jörg Freunschlag állítja? Vagy akár a nemzetiszocialisták brutális üldözéséről is beszélhetünk, amint ezt Siegfried Kampl képviselő teszi? A nácítlanítás rendkívül bonyolult kérdés, állítja a bécsi történész, Gerhard Jagschitz: Még ha sokan nem is kívánják meghallani: Kamplnak igaza van, mégha egy viszonylag szűk időszakban is.

A nácítlanítás háborút követő első szakaszát tényleg komolyan vették, és ennek megfelelően keményen büntettek. A kimondott 43 halálos ítéletből 36-ot végrehajtottak; bírósági ítéletek nélkül internáltak személyeket – többek között a glasenbachi és wolfsbergi táborokba. 150 ezer hivatalnokot bocsátottak el, illetve nem vettek vissza a közszolgálatba. Az első, 1945-ös nemzetgyűlési választásokból kizárták az NSDAP tagjait, valamint beosztották őket kényszermunkára. Így többek között az Ausztriában ma sokat dicsért „romeltakarító asszonyok”, akik a szétlőtt házak maradványait elhordták, többnyire egykori NSDAP-tagok voltak, akiket erre a munkára kényszerítettek.

Súlyos egyenlőtlenségek történtek a nácítlanítás során. Akit az elején kaptak el, azt sokkal keményebben büntették. De miként a nemzetiszocializmus időszakában mindenkinek megvolt a „jó zsidója”, akiért szót emelt, most mindenki ismert egy „rendes nácit”. A nácítlanító bizottságok pártok képviselőiből álltak, ami ahhoz vezettet, hogy egy párttagság lehetővé tette a törvény szigorának megkerülését. „Akkor kezdődött az őrület”, nyilatkozta Jagschitz. „Az összes párt, az SPÖ, ÖVP és KPÖ (a kommunisták – a szerk.) is rendelkeztek saját nácijaikkal és megvédték őket.„ Még súlyos vádakkal illetett nemzetiszocialistákat sem állítottak bíróság elé, vagy a per után azonnal megkegyelmeztek nekik.

Könnyen érthető, hogy miért viselkedtek így a pártok: a 600 ezer egykori nemzetiszocialistának engedélyezték egy törvénymódosítással, hogy ismét részt vehessenek a választásokon. Ezek az emberek családtagjaikkal egyetemben jelentős választói potenciált jelentettek, így róluk egyik párt sem akart és nem is tudott lemondani.

Feltűnőek voltak az eltérő ítéletek is. Ugyanazért a cselekményért, mint például a besúgás Bécsben 2,5 évet, míg Linzben 1,3 esztendőt szabtak ki. Jelentős befolyást gyakoroltak az ítéletekre a megszálló hatalmak is. Míg eleinte az amerikaiak követeltek kemény büntetéseket, és inkább az oroszok voltak engedékenyek, addig később már fordítva álltak a náciüldözés kérédéséhez.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.