Gabonából – főleg búza és kukorica – a magyar gazdák az uniónak négymillió tonnát ajánlottak fel. Ennyit nem tudnak piacon eladni, Brüsszel meg nem akar traktorokat az utakon, így átveszi a termést. Ám addig valahol tartani is kell a gabonát. Magyarországon eddig 2,5 millió tonnát vettek át, a maradék másfél milliónak meg folyamatosan építik a raktárakat. Őszre egymillió tonnának lesz helye. Félmillió tonnát a kormány tervei szerint honvédségi hangárokban vagy vasúti vagonokban tárolnak majd. Jakab István, a Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége elnöke szerint az agrártárca nem tartja be ígéreteit, mivel korábban azt ígérték, lesz elég raktár.
Bár sikerült eladni kétszázezer tonna gabonát Portugáliának, és állítólag Spanyolországban is kell még búza, a baj az, hogy az aratás első szakaszának végén, július végére hazánkban újabb kétmillió tonna gabona lesz, tárolóhely nélkül. Összesítve: durván hatmillió tonna gabonánk van, de csak három és fél millió tonnának van hely.
– Azt nem merném állítani, hogy az idei aratás zökkenőmentes lesz, de olyan nagyságrendű gondjaink, mint tavaly voltak, nem lesznek – jelentette ki korábban Gráf József agrárminiszter. A Magyar Gazdakörök és Gazdaszövetkezetek Szövetsége Brüsszelbe megy, hogy az EU hozzon döntést arról, hogy az intervenciós felvásárlásra csak a gazdálkodóktól vegyenek át terményt, kereskedőktől ne.
Idehaza a gabona-nagykereskedők szállnak be a raktárépítési bizniszbe. Nekik nem érdekük a gyors ürítés, mert az állam dolga biztosítani a tavalyi búza és kukorica elhelyezését. Így a piacon lemegy a határidős gabona ára, hiszen intervencióra nincs hova felajánlani. Ha az ár lemegy, a nagykereskedő megveszi a gabonát, elhelyezi az állam által fizetett raktárba, és eladja az államnak magas szabott áron.
A hirtelen gabonafölösleg fő oka egyébként a szakemberek szerint az, hogy az állattenyésztés mély válsága miatt az eddig takarmányként értékesített gabonával nem tudnak mit kezdeni.
(Forrás: Magyar Hírlap)

Egy speciálisan átalakított autót kapott a súlyosan megsérült balettművész