Hat csúcsminisztériumot tervez a Fidesz a választási siker után

Ha nyer a 2006-os parlamenti választásokon a Fidesz, radikálisan átalakítaná a kormányzati struktúrát, és hat csúcsminisztériumot hozna létre, melyek az uniós döntésmechanizmusokhoz illeszkednének. Hírek szerint még nem állított össze árnyékkormánylistát a legnagyobb ellenzéki párt, bár több, a miniszteri posztokra aspiráló politikus és civil neve is felmerült.

MNO
2005. 06. 23. 6:40
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha megnyeri a 2006-os választásokat a Fidesz, és nem kényszerül koalíciós kormányzásra, átalakítja a kormányzati struktúrát, és hat csúcsminisztériumot hozna létre – értesült név nélkül nyilatkozó fideszes poltikusoktól a Népszabadság.

A legnagyobb ellenzéki párt elképzelései szerint úgy kell átalakítani a minisztériumi rendszert, hogy az illeszkedjen az uniós döntéshozatali struktúrához, a fejlesztési pénzek útvonalához. Így a miniszterelnök csupán szűk hatáskörrel rendelkezne, a csúcstárcákat vezető miniszterekkel kellene egyeztetnie, ami a kormányzati döntéshozatal felgyorsulását eredményezheti. Ezek szerint a gazdasági csúcsminiszternek kellene egyeztetnie a részletekről a gazdasági, a pénzügyi, a közlekedési tárca vezetőjével, vagy a kultuszminiszternek a kulturális, az oktatási, a sport területét irányító miniszterekkel.

A Népszabadság információ szerint még nem készített árnyékkormánylistát a Fidesz, ám bizonyos nevek már felmerültek. Az értesülések szerint Kövér László vagy Áder János is csúcsminisztériumot vezethet, ha erre igényt tart. Az információk szerint Navracsics Tibor kancelláriaminiszter lehet, bár korábban Rogán Antalt is az esélyesek között emlegették. A korábbi kancelláriaminiszter Stumpf István uniós fejlesztési miniszter lehet 2006 után, Schmitt Pál pedig a környezetvédelmi tárcát vezetheti, míg Pokorni Zoltán az oktatási miniszteri posztra aspirál. Varga Mihály, Martonyi János, Matolcsy György és a különböző tanulmányok elkészítői, tehát Mikola István, Pálinkás József és a Nemzeti Konzultációs Testület tagjai is a kormány tagjai lehetnek Fidesz-győzelem esetén.

Fideszes politikusok szerint Orbán Viktor valószínűleg szakértői kormányt alakít, jó néhány tudós civil miniszterrel, mivel nemzeti konzultációt és nemzeti kormányt hirdetett meg.

(Forrás: Népszabadság, privatbankar.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.