Hatvanegy dollárhoz közelít az olaj hordónkénti ára

Akadozva indulhat a kereskedés az amerikai részvénypiacokon a határidős indexek mozgása alapján, miután a délelőtt folyamán a 61 dollárt közelítette az amerikai könnyűolaj határidős ára. A hordónkénti 60 dolláros a legmagasabb érték a kontraktus 1983-as bevezetése óta. Az áremelkedést csak a kereslet gyengülése tudná megállítani, ilyesmit azonban a piac nem tapasztal.

MNO-összeállítás
2005. 06. 27. 13:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Akadozva indulhat a kereskedés az amerikai részvénypiacokon a határidős indexek mozgása alapján, miután a délelőtt folyamán a 61 dollárt közelítette az amerikai könnyűolaj határidős ára.

Negatív felhangot okoz az iráni elnökválasztás kimenetele: a keményvonalas konzervatívként ismert Mahmúd Ahmadinedzsád a szavazatok döntő többségét szerezte meg. Elemzők szerint az amúgy sem felhőtlen USA–Irán kapcsolat tovább romolhat.

Az egyes részvényeket tekintve a Nike Inc kiemelt érdeklődésre számíthat, miután az elemzői várakozásokat meghaladó negyedéves árbevételt és profitot tett közzé. Az Altria Group a beiktatott új marketingigazgató megítélésétől függően mozoghat.

Továbbra is jól teljesítenek az építőipari cégek, a Beazer Homes USA-t felminősítette a UBS, a Merrill Lynch pedig a pénteken a Citigrouppal kötött megállapodás kapcsán elhíresült Legg Mason Inc-ről nyilatkozott elismerően.

Hétfőn reggel a New York-i árutőzsde elektronikus kereskedésében a határidős amerikai könnyűolaj hordónként 60,46 dollárig szaladt fel, és utána is csak 60,26 dollárig hátrált. Utóbbi ár is 42 centes drágulást jelent.

A hordónkénti 60 dolláros a legmagasabb érték a kontraktus 1983-as bevezetése óta – írja a Napi Gazdaság. Az elmúlt egy hónapban 21 százalékkal drágult az olaj, döntően azon félelem hatására, hogy az egyesült államokbeli finomítási kapacitás szűkössége miatt ellátási gondok léphetnek föl.

A finomítók ugyanis most az üzemanyag-kereslet kielégítésére koncentrálnak, így fennáll a veszély, hogy nem tudnak elegendő fűtőolajat felhalmozni a hideg időszak beköszöntéig tartó hónapokra. Az áremelkedést csak az tudná megállítani, ha a kereslet gyengülésére utaló jelek merülnének fel, ilyesmit azonban a piac – egyelőre legalábbis – nem tapasztal.

A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a világ olajiparának 2030-ig 3 ezer milliárd dollár összértékben kellene beruházásokat végrehajtani a kitermelés és a finomítás terén, hogy fedezni tudja a keresletet.

Ez évi 107 milliárd dollárt jelent, ehhez képest az öt legnagyobb jegyzett olajtársaság – Exxon Mobil, BP, Shell, Chevron és Total – tavaly együttesen 85 milliárd dollár nyereséget jelentett. A Moody's hitelminősítő cég pénteken közzétett jelentése szerint a jelenlegi már a negyedik olajár-inflációs időszak 1969 óta. A korábbiaknál ellentétben azonban a kockázatok most jelentősen kisebbek, mert a hitelfelvételek költségei a monetáris környezet enyheségének következtében sokkal alacsonyabbak.

klubradio.hu, Napi Gazdaság, portfolio.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.