Akadozva indulhat a kereskedés az amerikai részvénypiacokon a határidős indexek mozgása alapján, miután a délelőtt folyamán a 61 dollárt közelítette az amerikai könnyűolaj határidős ára.
Negatív felhangot okoz az iráni elnökválasztás kimenetele: a keményvonalas konzervatívként ismert Mahmúd Ahmadinedzsád a szavazatok döntő többségét szerezte meg. Elemzők szerint az amúgy sem felhőtlen USA–Irán kapcsolat tovább romolhat.
Az egyes részvényeket tekintve a Nike Inc kiemelt érdeklődésre számíthat, miután az elemzői várakozásokat meghaladó negyedéves árbevételt és profitot tett közzé. Az Altria Group a beiktatott új marketingigazgató megítélésétől függően mozoghat.
Továbbra is jól teljesítenek az építőipari cégek, a Beazer Homes USA-t felminősítette a UBS, a Merrill Lynch pedig a pénteken a Citigrouppal kötött megállapodás kapcsán elhíresült Legg Mason Inc-ről nyilatkozott elismerően.
Hétfőn reggel a New York-i árutőzsde elektronikus kereskedésében a határidős amerikai könnyűolaj hordónként 60,46 dollárig szaladt fel, és utána is csak 60,26 dollárig hátrált. Utóbbi ár is 42 centes drágulást jelent.
A hordónkénti 60 dolláros a legmagasabb érték a kontraktus 1983-as bevezetése óta – írja a Napi Gazdaság. Az elmúlt egy hónapban 21 százalékkal drágult az olaj, döntően azon félelem hatására, hogy az egyesült államokbeli finomítási kapacitás szűkössége miatt ellátási gondok léphetnek föl.
A finomítók ugyanis most az üzemanyag-kereslet kielégítésére koncentrálnak, így fennáll a veszély, hogy nem tudnak elegendő fűtőolajat felhalmozni a hideg időszak beköszöntéig tartó hónapokra. Az áremelkedést csak az tudná megállítani, ha a kereslet gyengülésére utaló jelek merülnének fel, ilyesmit azonban a piac – egyelőre legalábbis – nem tapasztal.
A Nemzetközi Energiaügynökség (IEA) szerint a világ olajiparának 2030-ig 3 ezer milliárd dollár összértékben kellene beruházásokat végrehajtani a kitermelés és a finomítás terén, hogy fedezni tudja a keresletet.
Ez évi 107 milliárd dollárt jelent, ehhez képest az öt legnagyobb jegyzett olajtársaság – Exxon Mobil, BP, Shell, Chevron és Total – tavaly együttesen 85 milliárd dollár nyereséget jelentett. A Moody's hitelminősítő cég pénteken közzétett jelentése szerint a jelenlegi már a negyedik olajár-inflációs időszak 1969 óta. A korábbiaknál ellentétben azonban a kockázatok most jelentősen kisebbek, mert a hitelfelvételek költségei a monetáris környezet enyheségének következtében sokkal alacsonyabbak.
klubradio.hu, Napi Gazdaság, portfolio.hu

Orbán Viktor lerántotta a leplet a baloldal legújabb tervéről – videó