Hitelüket vesztették az unió és intézményei?

Röviddel az elutasító eredményt hozó francia és holland népszavazás után nő az EU-alkotmány ellenzőinek száma a szintén referendumra készülő Luxemburg, Dánia és Csehország szavazóinak körében – írja a Frankfurter Allgemeine Zeitung. Hasonló hatásról ír a schengeni szerződéshez csatlakozásról szavazni készülő – nem EU-tag – Svájcból a Der Spiegel hírmagazin.

2005. 06. 04. 7:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Frankfurter Allgemeine Zeitung (faz.net)

A konzervatív német napilap Terebélyesedik az uniós alkotmány válsága címmel elemzi az EU ingatag helyzetét.

A német napilap cikkének indításában felidézi, hogy a luxemburgi miniszterelnök, Jean-Claude Juncker bejelentette: az európai alkotmány elutasítása esetén lemond. Bejelentését úgy magyarázta, hogy ez a „választókkal szembeni alapvető józanság kérdése”.

Luxemburg a következő ország, ahol július 10-én népszavazáson döntenek az uniós alkotmányról. A legújabb közvélemény-kutatások pedig máris az alkotmány elutasítók erősödését jósolják: az elmúlt hónapra az alkotmányt elutasítók aránya 2004. októberéhez viszonyítva 17 százalékot, 41 százalékra növekedett.

Csehországban is a közhangulat megváltozásához vezetett az uniós alkotmány francia és holland elutasítása. Először mutatnak többséget az alkotmány ellenzői a felmérésekben, jelentette pénteken a CTK hírügynökség Prágából, a Factum Invenio ügynökség adataira hivatkozva. Ez alapján a csehek 33,7 százaléka ellenzi és csak 31,5 százaléka támogatja a szerződést. A válaszadók 34,8 százaléka még nem döntötte el miként szavazna. A franciaországi referendum előtt még a CVVM ügynökség május közepén készített felmérése szerint a cseh polgárok 51 százaléka támogatta az uniós alkotmányt.

Eközben Dániában is növekedett az uniós alkotmányt elutasítók száma. A Greens közvélemény-kutató intézet által május 30. és június 1. között végzett kérdésfelvetésre a „Borsen” tőzsdelap közlése szerint a megkérdezettek 39,5 százaléka elutasította, s csak 30,8 százaléka támogatta az alkotmányt. A dánok alig egyharmada még határozatlannak tűnik. A tervek szerint a dán referendumot szeptember 27-én tartanák meg. Dániában is jelentősen növekedett a legutóbbi mintavétel óta az alkotmány elutasítottsága. Május elején még csak a megkérdezettek 26 százaléka állította magáról, hogy az alkotmány ellen kíván voksolni, s a 34,4-uk az alkotmány támogatójának vallotta magát.

A felmérések szerint a németek nagy része támogatja az EU-alkotmány átdolgozását. A megkérdezettek 54 százaléka van ezen a véleményen a dimap intézet csütörtökön közölt adatai szerint. Ha szavazhatna róla, csak minden ötödik válaszadó támogatná változatlan formában az uniós alkotmányt.

Spiegel (spiegel.de)

A baloldali hírmagazinban Joachim Hoelzgen Schengen ellenzői kihasználják az EU válságát címmel tudósít a vasárnapi svájci népszavazás bizonytalanná vált eredményéről.

Svájcban nemsokára megszűnhet a határsorompó korszaka, mert a hétvégén a helvétek eldönthetik, hogy az alpesi köztársaság végre egy kicsit közelebb lépjen Európához – írja a német hírmagazin. A voksolás kimenetele azonban bizonytalanná vált, hiszen az ország csatlakozása a schengeni megállapodáshoz hirtelen a viták középpontjába került.

Eddig Svájc határai, az unió külső határaiként Ukrajnával voltak összehasonlíthatók, melyet a szomszédok az elmúlt időben egyre határozottabban ellenőriztek. Ennek a helyzetnek kívántak véget vetni a schengeni szerződésbe történő belépést támogatók, közéjük tartoznak a pártok és gazdasági szervezetek többsége, valamint a kormány. Azonban a jobboldali Svájci Néppárt (SVP), a legutóbbi parlamenti választások győztese, ellenzi a schengeni rendszerbe történő belépést, szerintük ugyanis ezzel kezdetét venné Svájc kívülről történő irányítása. Számítások szerint a szövetségi államnak és a kantonoknak összesen 500 oldal uniós jogszabályt kellene átvenniük. Ráadásul a kérdés szorosan kapcsolódik a menekültek problémájához – Svájcban 20 százalékkal a legmagasabb a külföldiek aránya – ami a populista szervezeteket is mozgósította.

A néppárt Svájcon keresztül egy trójai lovat is felvonultat, az öt tonna súlyú és nyolc méter magas állat az unió csalárd ajándékára kívánja felhívni a helvétek figyelmét. Egyúttal kimondatlanul is óv az illegális bevándorlók, bűnözők áradatától – írja a Spiegel cikke. „Határellenőrzés nélkül még több olcsó munkavállaló érkezik” – áll a hirdetésekben, annak ellenére, hogy Schengennek nincs köze a svájci letelepedéshez és munkavállaláshoz.

Ez a propaganda egyre inkább hatásosnak bizonyul, főként a franciák és hollandok EU alkotmányt elutasító népszavazása után. Eredetileg szinte mindenki biztosra vette az igenek győzelmét, most azonban még a javaslatot eredetileg támogatókat is kétség fogta el, túl közel kerülhetnek az EU-hoz. „A személyek ellenőrzése nélküli határok hasonló érzést keltenek, mintha valaki otthonából távozva elfelejtette volna bezárni a lakása ajtaját” – vélekedett például a Spiegel közlése szerint a zürichi Sonntags Zeitung. S Bernben az SVP még rátett egy lapáttal, amikor felvetette a kérdést: „Valóban át kívánjuk adni a szuverenitásunkat az ingadozó és instabil EU-nak?”

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.