Az alkotmányos szerződést eddig ratifikált államok: Ausztria Görögország Lettország (június 2-án) Litvánia Magyarország Németország Olaszország Spanyolország (referendum) Szlovákia Szlovénia Elutasították: Franciaország (népszavazás) Hollandia (véleménynyilvánító népszavazás) Még a ratifikálás előtt áll: Népszavazással: Cseh Köztársaság (még bizonytalan) Dánia Írország Lengyelország Luxemburg Nagy-Britannia Portugália Parlamenti döntéssel: Belgium Ciprus Észtország Finnország Málta Svédország |
„Végre minket is megkérdeztek”
Jan Peter Balkenende kormányfő a holland televízióban elmondott beszédében csalódottságát hangsúlyozta az eredmény hallatán. – Persze csalódott vagyok az eredmény miatt, annak viszont örülök, hogy ilyen sokan véleményt nyilvánítottak. Meg kell értenünk: a hollandok félnek a szuverenitásuk elvesztésétől – jelentette ki. Mint mondta, csütörtökön parlamenti vitát rendeznek a kialakult helyzet megvitatására.
Krista Van Veleven szocialista képviselő úgy foglamazott: „50 év után végre megkérdeztek minket az unióról. Eddig le kellett nyelnünk a szerződéseket, az euró bevezetését, de most végre mi is megszólalhattunk„.
Geert Wilders független képviselő azt hangsúlyozta: az emberek gazdasági együttműködést akarnak, nem egy európai óriásországot. – El kéne már felejteni ezt a brüsszeli kényszerképzetet – vélekedett.
Mi áll a nem mögött?
A nem szavazatok többsége vélemények szerint annak köszönhető, hogy túl gyors volt és túl nagy méretű az unió bővítése, Törökország felvételét pedig kifejezetten ellenzik. A holland munkaerőpiacot is elözönlő külföldiek veszélyeztethetik a hazai munkahelyeket – vélik. Szerintük máris túlzott a holland hozzájárulás az uniós költségvetéshez, ami a jövőben csak tovább növekedhet.
Más vélemények szerint a hollandok azért szavaztak nemmel, mert szinte semmi információt nem kaptak az alkotmánytervezetről. A válaszadók többsége egyébként tagadta, hogy a francia nem befolyásolná.
Sokan attól is tartottak, hogy az alkotmány ratifikálásával vége lenne a „jó világnak”. Marihuanafogyasztás, eutanázia, abortusz, prostitúció – csak néhány a liberális jogok közül, amit az alkotmány a hollandok szerint megszüntetett volna.
Hogyan tovább?
Hollandia Franciaország után az Európai Unió második tagországa (ráadásul mindketten alapító tagok), amelynek lakosai elvetették az alkotmányt. (Franciaországban 70 százalékos részvételi arány mellett 55 százalékos volt a nemek aránya.) Amennyiben Franciaországban és Hollandiában a jövőben sem győz az igen, a további ratifikációs eljárás – legyen az parlament vagy népszavazás által – felesleges. A ratifikációra 2006. október 29-ig van lehetőségük a tagországoknak.
Lettország ratifikálta az európai alkotmányt
A lett parlament ma nagy többséggel jóváhagyta az Európai Unió alkotmányos szerződését. A százfős rigai törvényhozás 71 igen és 5 nem szavazattal ratifikálta az unió alkotmányát – 24 lett honatya tartózkodott, vagy nem volt jelen a szavazáson.
(BBC, Magyar Rádió, Info Rádió, Hír Televízió, AP hírügynökség)