Két tagállam elutasítása nem érvényteleníti kilenc tagállam ratifikációját. Európának szüksége van az alkotmányra – reagált mai közleményében a holland nemre Tabajdi Csaba, az MSZP EP-delegációjának vezetője. „Veszélyes ösvényre lép az, aki a tagállamok teljes szuverenitását élteti és követeli vissza” – fogalmazott a szocialista politikus. Tabajdi kitért az EU bővítésére is; mint fogalmazott, az ezzel kapcsolatos társadalmi párbeszéd elmaradt, s „Nyugaton lassan a bővítés semmi mást nem jelent, mint munkahelyek megszűnését„.
Szent-Iványi István (SZDSZ) szerint a holland elutasítás mindenképp rossz hír az integráció híveinek, és a francia döntéssel együtt komoly változásokat idézhet elő az európai egységfolyamatban.
Gyürk András fideszes EP-képviselő szerint a két egymást követő elutasító szavazás azt mutatja, az integrációs folyamat kezd elszakadni az európai polgároktól, nemzetektől.
Somogyi Ferenc magyar külügyminiszter azonban úgy látja: az európai alkotmány újabb elutasítása azt mutatja, hogy az emberek a régi tagországokban is nagyon keveset tudnak az unió működéséről. A magyar külpolitika vezetője a Magyar Rádiónak adott interjújában felhívta a figyelmet arra is: ez a népszavazás nem kötelező érvényű a holland parlamentre nézve. Arra a kérdésre, hogy közrejátszhatott-e az elutasításban az unió múlt évi bővítése, amelyről annak idején az emberek nem mondhattak véleményt, Somogyi úgy reagált: a gazdasági életben, a szociális területen és a mezőgazdaságban jelentkező problémák a bővítéssel párhuzamosan jelentkeztek, ám ezeket a nyugat-európai országok állampolgárai azonosították a bővítéssel, és a nem szavazatok egy része ennek köszönhető.
A helyzet és következményei komolyak, az üzenet világos: az EU egyre több tagországában érzik úgy az emberek, hogy az unió nem képviseli megfelelően az őt alkotó nemzetek érdekeit – mondta a Fidesz elnöke ma Budapesten újságíróknak annak kapcsán, hogy Hollandia előző nap népszavazáson utasította el az európai alkotmányt. ”Sok mindent kell másképpen és jobban csinálni„ – mondta Orbán Viktor. Kiemelte: ha az EU nem kerül közelebb az emberekhez, és a többség nem támogatja az európai egységet, akkor annak jövője megpecsételődik. ”Magyarország számára súlyos és fájdalmas következményekkel jár, ha az eurózónába való bekerülés lehetősége, amit 2010-re szeretnénk elérni, akár magyar gazdaságpolitikai hibák, akár kedvezőtlen uniós fejlemények miatt halasztást szenved„ – hangsúlyozta Orbán Viktor. Megjegyezte: egy kedvezőtlen forgatókönyv érintheti a forint erősségét, ami kedvezőtlenül befolyásolhatja a magyar családok vagyoni és jövedelmi helyzetét.
radio.hu, Hír Televízió

Kövér László: „Gyurcsány legalább a családját szereti”