Politikát ne!

Magyarország polgárait mérsékelt politikai érdeklődés, gyér tájékozódási igény, a kollektív politikai cselekvéstől való nagymérvű elzárkózás jellemzi a kutatók szerint. Hazánkban az emberek 8 százalékát érdekli a politika – és csupán akkor, ha kiélezett helyzetek fordulnak elő – áll egy nemzetközi felmérésben.

MNO
2005. 06. 28. 5:36
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy 21 európai országot és Izraelt érintő, több tízezer fős mintavételre alapuló nemzetközi összehasonlító felmérés szerint az emberek életérzését a globalizációs tendenciák ellenére sem a nemzetállamok feletti integrációs folyamatok, hanem éppen a nemzetgazdaságnak, illetve a nemzetállami keretben működő hatalmi-politikai rendszereknek az egyéneket érintő hatásai, következményei befolyásolják a legerősebben – írja a Népszabadság. A cikk idézi Gazsó Ferenc szociológus professzort, akinek kutatócsoportja magyar részről részt vett a 2002-ben lefolytatott vizsgálatban; a szakember szerint Magyarországon az elmúlt másfél évtizedben több empirikus kutatás igazolta, hogy az ország polgárait mérsékelt politikai érdeklődés, gyér tájékozódási igény, a kollektív politikai cselekvéstől való nagymérvű elzárkózás jellemzi.

A nemzetközi összehasonlító vizsgálat szerint Németországban az emberek 21, Ausztriában 19, Svájcban 16, Izraelben 16, Dániában 14 százaléka mondta azt, hogy őt nagyon érdekli a politika. Ugyanez a mutatószám Magyarországon 8 százalék, Lengyelországban 5, Csehországban 5, Spanyolországban mindössze 4 százalék. A vizsgált 22 ország átlagában 11 százalék jelzett erőteljes politikai érdeklődést. Az iskolai végzettség és az életkor minden országban differenciálja az eredményeket. A magasabb iskolai végzettségűeket jobban érdekli a politika, mint a kevésbé iskolázottakat, az idősebbeket pedig jobban, mint a fiatalokat. Ez utóbbi megállapítás valamennyi vizsgált országra vonatkozik: általánosnak tekinthető az a tendencia, hogy a fiatal nemzedék úgyszólván egész Európában elfordul a politikától.

Akiket érdekel a politika, azok is csupán „szituatív jelleggel” foglalkoznak vele, vagyis csak akkor, ha kiélezett helyzetek fordulnak elő, amelyeket a média még fel is erősít, és amelyekről az emberek úgy gondolják, hogy közvetlenül hatást gyakorol rájuk. A politikai játéktér puszta történéseinek megismerése és megértése az emberek többsége számára komoly gondot okoz. Volt egy kérdés az összehasonlító kutatásban, amelyet mindenkinek föltettek: milyen gyakran tűnik a politika és a kormányzás olyan bonyolultnak, hogy ön valójában már nem is érti, miről van szó? A válaszadók 9 százaléka mondta azt, hogy sohasem, 20 százalék, hogy ritkán, 35 százalék, hogy alkalmanként, 21 százalék, hogy gyakran, 15 százalék, hogy mindig. Általában az derült ki, hogy a politikai információk manipuláltak, a megbízható információk beszerzése túl sok időt, megértésük túl sok energiát igényelne. Az emberek ennek ellenére alkotnak véleményt a politikáról, ám ez nem az információk körültekintő begyűjtésén és értelmezésén alapul, hanem megélt személyes tapasztalatokon, véletlenszerű hatásokon. Magyarországon, ahol az emberek alig 8 százaléka mondja, hogy nagyon érdekli őt a politika, 36 százalékuk nyilatkozott úgy, hogy könnyen alakítja ki véleményét a politikai kérdésekről.

Gazsó Ferenc hangsúlyozta: a nemzetközi összehasonlító vizsgálat egyik legérdekesebb adatsora az volt, amikor az adott országban egymás mellett vizsgálták az emberek elégedettségét a demokrácia működésével és a gazdaság állapotával. Bár a válaszok jelentős szórást mutatnak, jellemző, hogy a megkérdezettek ott elégedettebbek a demokratikus berendezkedéssel, ahol a gazdaság állapotát jónak ítélik. A sor elején álló Dániában például a tízfokozatú skálán a demokrácia működését 7,2-re, a gazdaság állapotát 6,9-re értékelték, a sereghajtó Lengyelországban a demokratikus berendezkedés 4-es, a gazdaság állapota 2,7-es értéket kapott.

A vizsgált országok lakossága bizonyos kérdésekben – például a szervezett bűnözés elleni harcban vagy a bevándorlási politikában – hajlandó átengedni a döntési kompetenciákat nemzetek fölötti szintre, más kérdésekben, mint a mezőgazdaság, a szociális ellátás vagy a kamatpolitika, nem kíván lemondani a nemzeti keretek között való döntéshozatalról.
(Népszabadság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.