A magyar gazdaság jelenlegi állapota vegyes. Vannak ugyan jól teljesítő szektorok, melyek közé elsősorban a nagyvállalatok, a multinacionális vállalatok magyar leánycégei és az exportorientált társaságok tartoznak, azonban a mezőgazdaság, az idegenforgalom és az építőiparhoz tartozó kis- és középvállalkozások a gyengén teljesítő szektorok közé tartoznak – nyilatkozta a keddi Nap-keltében Bokros Lajos volt pénzügyminiszter.
Az elmúlt időszakban jelentősen nőtt a munkanélküliség, továbbá a külső-belső pénzügyi egyensúllyal sem lehetünk elégedettek. Mindezek mellett az idén várható 3,6 százalékos magyar GDP növekedés az egyik legalacsonyabb mértékű lesz az EU-hoz tavaly csatlakozott országok között. Magyarország a lehetőségeihez képest alulteljesít – mondta Bokros.
Az államháztartás reformjáról általánosságban szólva Bokros Lajos kifejtette, hogy az adó- és járulékelkerülés magyarázata Magyarországon az, hogy az állam nem jól gazdálkodik, így az adókért kapott közjavak és közszolgáltatások nem jók. Ezért lenne szükség az államháztartás átfogó reformjára, a nyugdíjrendszer mellett az egészségügy és oktatás reformjára is. A reform nyomán nemcsak az államháztartás hiánya, hanem a mérete is jelentősen csökkenne. Ezek megvalósítása lényegesen versenyképesebbé tenné az országot, megsokszorozná a magyar gazdaság és társadalom növekedési forrásait, mely megnövelné a jövedelemtermelést, s ennek révén elősegítené a leszakadó rétegek eredményesebb támogatását – tette hozzá a volt pénzügyminiszter.
A nyugdíjrendszer modernizálásához az öngondoskodási és szolidaritási elv finom egyensúlyának megteremtésére lenne szükség – véli Bokros Lajos. Ez azt jelentené, hogy az egyéni számlavezetést be kellene vezetni az állami nyugdíjrendszer esetében is, s ezzel a befizető érdekeltté lenne téve a nyugdíj járuléka befizetésében, hiszen később azt kapja vissza, amit majd befizet. Ha a befizetés-kifizetés elválik egymástól, tömeges méretekben találkozhatunk a potyautas dilemmával, mely a rendszer finanszírozását jelentősen megdrágítja és hatékonytalanná teszi.
Bokros Lajos úgy véli, a Gyurcsány-kormány tragédiája az, hogy túl későn került hatalomra, s terheli az Orbán-kormány utolsó másfél évének és a Medgyessy-kormány két évének költségvetési túlköltekezése, melynek eredménye a hiány növekedésen felül a versenyképesség romlása és a mukanélküliség növekedése lett.
Demagógia helyett okos érveléssel és szerény magatartással meg lehetne győzni a választópolgárokat arról, hogy miért van szükség a fenti lépésekre – összegezte mondandóját a volt pénzügyminiszter.
(portfolió.hu)

Az egész internet Magyar Péteren röhög - mutatjuk a legjobb mémeket