A Magyar Televízió (MTV) helyett az RTL Klubon lesznek láthatóak a 2006-os németországi labdarúgó-világbajnokság mérkőzései, mivel a kereskedelemi csatorna nyerte el a közvetítési jogokat – értesült több napilap. A sportesemény történetében ezzel először fordul elő, hogy azt nem a magyar közszolgálati televízió közvetíti.
Kolosi Péter, az RTL Klub programigazgatója megerősítette az információkat, ám a jogdíj összegéről nem nyilatkozott. A 2002-es japán–koreai vb sugárzásáért az MTV 800 millió forintnak megfelelő svájci frankot fizetett. Egyes információik szerint a mostani jogdíj egymilliárd forint körüli lehet.
Kolosi közölte: érdekük, hogy minden meccset élőben láthassanak a nézők, így nem zárkóznak el attól sem, hogy a 64 összecsapás némelyikét átengedjék a konkurenciának, ám az biztos, hogy a nyitómeccset, a döntőt és a brazil válogatott mérkőzéseit ők sugározzák. Partnerként felmerülhet az MTV és a két sportcsatorna is, hiszen utóbbiakkal eddig is volt együttműködés.
Schulek Csaba, az Magyar Televízió Sportfőszerkesztőjének vezetője a Magyar Nemzet Online érdeklődésére közölte: a labdarúgó-világbajnokság jogtulajdonosa nem az EBU (Európai Műsorsugárzási Unió) volt, melynek az MTV is tagja, hanem a Infront nevű svájci cég, mely az RTL Klub anyacégével szorosabb kapcsolatokat ápol, így a kereskedelmi csatorna előnyt élvezett. Hozzátette, hogy a svájci vállalat nem járt el korrekt módon, mivel nem tájékoztatta a pályázaton indulókat az eredményről, így ők is csak az újságból értesültek a fejleményekről. A közszolgálati csatorna által felkínált összegről nem nyilatkozhatott a főszerkesztő.
Schulek kijelentette: ha korrekt megállapodást tudnak kötni az RTL Klubbal a mérközések elosztásáról, akkor hajlandóak az együttműködésre, ám ezt mindenáron nem erőltetik, és csak az érdektelenebb mérkőzéseket nem akarják műsorra tűzni.
A főszerkesztő szerint a sportba a televíziók közül egyedül az MTV invesztál, hiszen közszolgálati funkciójának megfelelően közvetít a nézettség szempontjából kevésbé népszerű eseményeket is, ám a gyümölcsöt rendre más szűreteli le azzal, hogy a kereskedelmileg jövedelmező sportágakat (Formula-1, labdarúgás) műsorára tűzi. Ám ez a folyamat fordítva is működik, hiszen az MTV-n lesznek láthatóak a Moto GP futamai két éven keresztül, melyen magyar versenyzőért, Talmácsi Gáborért is szoríthatnak a nézők. Mint mondta, a 2006-os budapesti úszó Európa-bajnokság közvetítséei másfél milliárd forintjába kerülnek majd a közszolgálati csatornának.
Schulek nincs elkeseredve, hiszen a birtokukba maradt sportágak közvetítésével is jelentős nézettségi adatokat tudnak elérni. Mint közölte, az elkövetkező három hónap alatt 180 óra sportot sugároz az MTV, és a közszolgálati csatorna birtokolja az olimpia, valamint a 2008-as labdarúgó Európa-bajnokság közvetítési jogait is.
A németországi labdarúgó-világbajnokság joga a svájci Infront nevű cégé, amely két esztendeje birtokolja a jogokat. A svájci vállalat 300 millió euróért vásárolta meg a jogokat a csődöt jelentő német Kirch AG-től. Az Infront már jelezte, remekül halad az értékesítés terén, világszerte a jogok 85 százalékát már eladta, három régióban (Dél-Amerikában, Észak- és Közép-Amerikában, illetve Afrikában) százszázalékos, Európában és Óceániában 75 százalékos a megegyezések mértéke. Az Infront birtokolta a héten befejeződött Konföderációs Kupát is, mellyel rekordokat ért el: az eseményt 2001-ben 90, két évvel később 145 országban közvetítették, addig idén több mint 170 ország tűzte műsorára a találkozókat.
A labdarúgó-világbajnokságok televíziós jogdíja a Nemzetközi Labdarúgó-Szövetség (FIFA) kasszájába folyik be. A FIFA-nak 1990-ben 57 millió euró bevétele volt a sugárzási jogokból, ez az összeg 2006-ban 971 millióra emelkedett, 2010-ben pedig csak az európai jogok több mint egymilliárdot jövedelmeznek majd.
(Forrás: MNO, Világgazdaság, Népszabadság)
RTL-es futballdosszié
Mint ismert, az RTL Klub (a többi csatornával egyetemben) nem kísérelte meg megszerezni a Svédország–Magyarország Eb-selejtező közvetítési jogait 2002 októberében, miután kiderült, hogy az MTV nem sugározza az összecsapást, mert a jogtulajdonos felbontotta a szerződést.
A magyar élvonalbeli mérkőzéseket 2004 tavaszától birtokló kereskedelmi csatorna a szurkolók óriási felháborodása ellenére vasárnap délelőtti, 11:30-as kezdéssel közvetíti az NB I-es találkozókat, ám előfordult ennél korábbi, 10:50-es kezdés is.
2004 novemberében a Málta–Magyarország vb-selejtezőt csak csúsztatva, a Barátok közt sorozat után közvetítette a csatorna. A 2005. márciusi 31.-én lejátszott Magyarország–Bulgária vb-selejtező közvetítésekor a szappanopera miatt nem sugározták a magyar himnuszt.
A május 31-én sugárzott francia–magyar labdarúgó-mérkőzés során az ORTT panaszbizottsága szerint a csatorna megsértette a médiatörvény tárgyilagosságra vonatkozó alapelvét, mivel beharangozójában tévesen és félrevezető módon azt állította, hogy az élő adásban sugárzott meccs megtekintésével a néző olyan klasszis játékosokkal is találkozhat, mint Henry és Pires. A panaszbizottság szerint ezzel a kijelentéssel a műsorszolgáltató feltehetően a nézettség növelése érdekében olyan vállalást tett, amelynek teljesítésére nem rendelkezett garanciával, hiszen egy labdarúgó-válogatott játékoskerete az utolsó pillanatig változhat.