Diplomáciai vihar egy rajzfilmfigura körül

A francia börtönökben ülő elítéltek 70 százaléka muzulmán – idéz egy felmérést a Frankfurter Allgemeine Zeitung. A Süddeutsche Zeitung egy Mexikó és az USA között kirobbant diplomáciai vitáról tudósít, melynek oka egy, a mexikói bélyegeken szereplő rajzfilmfigura, amit az amerikaiak rasszista karikatúrának tartanak.

2005. 07. 26. 8:28
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Süddeutsche Zeitung

A baloldali napilapban Andrain Kreye Az inkorrekt mór című írásában tudósít arról a diplomáciai vitáról, mely Mexikó és az Egyesül Államok között robbant ki egy bélyeg miatt.

A mexikói kormány ugyanis egy, az országban ismert rajzfilmfiguráról készíttetett bélyegsorozatot. Memín Pinguinnek – mely a negyvenes évekbeli megjelenése óta a gyermekek kedvencévé vált – koromfekete a bőre, elállnak a fülei, turcsi orra és kerek szemei vannak. Mikor a bélyegsorozat megjelent, szinte azonnal tiltakozásba kezdtek a Rio Grande túloldalán. Az amerikai feketék vezérei, Jesse Jackson és Al Sharpton „elátkozták” a mexikói kormány érzéketlenségét, mert egy szerintük rasszista karikatúrát a postaszolgálat hivatalos fizetőeszközévé nemesítettek.

Időközben diplomáciai problémává terebélyesedett az ügy. Demonstrálók ideiglenesen megbénították a Los Angeles-i mexikói konzulátust. George W. Bush szóvivőjén keresztül megüzente, hogy sértőnek találja az efféle képeket. A mexikói elnök, Vicente Fox erre azt felelte: Memín Pinguin ugyanolyan rajzfilmfigura, mint Speedy Gonzales és Frito Bandito, melyekkel – fogalmazott – évtizedek óta a mexikóiakkal szembeni előítéleteket betonozzák be az amerikai gyermekek fejébe.

A rajzfilm miatti felháborodás aligha érthető egy olyan Németországban, ahol a szilveszteri rakétákat még mindig „zsidófingnak” hívják és a Sarotti csokoládé kis mórja továbbra is reklámozhatja termékét – jegyzi meg a lap újságírója, hozzátéve: a látszólag banális érzékenység mögött sokkal mélyebben rejlő konfliktusok húzódnak meg. Az egyik a már régóta lappangó konfliktus a fekete amerikaiak és a latin-amerikai bevándorlók között, amit csak tovább élezett a mexikói elnök azon kijelentése, hogy mexikói bevándorlóknak az Egyesült Államokban csak olyan munka jut, amit „még a feketék sem” kívánnak elvégezni. Másrészt az amerikaiak „nem kívánják érteni”, hogy Latin-Amerikában miért veszik olyan lazán a rasszizmus problémáját azon társadalmakban, melyekben az etnikai csoportok már régen egy nagy poszt-etnikai lakossággá keveredtek össze.
Még ha az ismert történelmi tény is, hogy az afrikai rabszolgák nagy részét a latin-amerikai és karib-szigeteki országokba hurcolták be, az Egyesült Államokban a faji elkülönítés és a diszkrimináció olyan formái éltek a rabszolgaság felszámolását követő száz esztendőben is, mely a latin-amerikaiak számára teljességgel érthetetlen.

Mindeme érzékenységek olyan nyomokat hagytak hátra, hogy a felek akár apróságokon is hajba tudnak kapni – zárja cikkét Andrain Kreye.

Die Welt

A konzervatív napilap rövid hírben számol be Rajna-Pfalz és a Szintik és Romák Németországi Szervezetének tartományi képviselője között kötött keretmegállapodásról. A választási kampány kellős közepén kötött megegyezéssel a tartományban a cigányokat kisebbségként ismerik el, akiket az oktatás különböző szintjein különösen támogatni kell, hogy megteremtődjenek e területen az esélyegyenlőség feltételei. A megállapodás fontos pontja, hogy ettől kezdve az etnikai csoporthoz való tartozást nem említhetik meg a rendőrségi jegyzőkönyvekben.

Frankfurter Allgemeine Zeitung

A konzervatív napilapban Lorenz Jäger Muzulmánok a börtönökben című írásában nyugtalanítónak tartja „az észak-afrikai és elő-ázsiai népek honfoglalását, melyet Németországban migrációnak neveznek”. A szerző aggodalmát arra a francia tanulmányra vezeti vissza, mely szerint a franciaországi börtönökben ülő elítéltek 70 százaléka muzulmán.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.