A Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó konzorcium által 1996-ban privatizációs pályázaton megszerzett mosonmagyaróvári Motim Kft. 705 millió forintos vételárából mindössze ötmillió volt a saját erő, 700 millió forint a hitel, amit sajtóértesülések szerint attól a banktól vett fel a győztes konzorcium, amelynek vezetője akkor Apró Piroska volt – mondta szerdán Szijjártó Péter, az Apró-Gyurcsány érdekkör vagyongyarapodását vizsgáló parlamenti bizottság fideszes elnöke.
A bizottság Mosonmagyaróváron, a Motim közelében, az út mentén tartott szabadtéri ülést a cég privatizációjáról. Szijjártó Péteren kívül Papcsák Ferenc és Balsai István fideszes országgyűlési képviselő jelent meg, Herényi Károly MDF-es és Csampa Zsolt független képviselőt is helyettesítve. A tíz tagú bizottság kormánypárti tagjai helyettesítő kijelölése nélkül távol maradtak.
Szijjártó felolvasta Gerezdes János levelét, amelyben a Motim vezérigazgatója közölte: nem jelenik meg a bizottság előtt meghallgatás céljából. A vezérigazgató szerint politikai botránykeltés zajlik, és a „politikai komédiában” nem kíván részt venni. Szijjártó az Info Rádiónak nyilatkozva elmondta: a levél hangneme „megengedhetetlen” volt, s Gerezdes távolléte arra enged következtetni, hogy a kormányfőnek takargatni valója van az Rt. privatizációja miatt. Hozzátette: a bizottság írásban teszi fel kérdéseit Gerezdes Jánosnak.
Szijjártó az ülésen ismertette a Motim privatizációjának történetét. Elmondta: a Motim Kft. privatizációs pályázatát 1996-ban egy konzorcium nyerte meg, amelynek egyik tagja a Gyurcsány Ferenc érdekeltségi körébe tartozó Altus Rt., a másik a GPS Kft. A GPS korábbi tulajdonosa Gyurcsány Ferenc és az Altus Rt. volt, azonban 1995 őszén a kft.-t az eladásra váró, állami tulajdonban lévő Motim Kft. akkori menedzsmentjének három tagja megvásárolta.
A Motim a privatizáció lezárása előtt 13 nappal 340 millió forintos értékben emelt törzstőkét, a Kft. ugyanis 1995 decemberében szintén beszállt a GPS Kft.-be. A bizottság erre irányuló kérdéseket is szeretett volna föltenni Gerezdes Jánosnak.
A Motim a privatizáció után részvénytársasággá alakult. A Gyurcsány Ferenc által képviselt Motim Rt. 1996 végén kiszállt a GPS Kft.-ből és a 340 millió forintos névértékű üzletrészét „érdekes módon” egymillió forintért adta el a Motim Kft. egykori menedzsmentje három tagjának – mondta el Szijjártó Péter.
A bizottsági elnök – azzal a sajtóértesüléssel kapcsolatban, hogy a hitelező bankot akkoriban Apró Piroska vezette – úgy vélekedett: a Motimmal kapcsolatos tranzakció azt a gyakorlatot látszik megerősíteni, hogy Gyurcsány Ferenc felhasználta politikai kapcsolatait meggazdagodása érdekében.
fidesz.hu, MTI, Info Rádió
Baloldali hazugságok az áram áráról: itt a Patrióta leleplezése!