Kapóra jöhet a Volkswagen AG radikális megújítására törekvő vezetőknek a múlt héten kirobban megvesztegetési botrány, az eset ugyanis gyengíti az IG Metall szakszervezetet – írja a Napi Gazdaság.
Múlt héten derült ki, hogy a VW-csoporthoz tartozó cseh Skoda egy hónapja lemondott személyzeti főnöke, Helmuth Schuster és egy további, egyelőre meg nem nevezett VW-alkalmazott kenőpénzt fogadott el a cég beszállítóitól. Schuster tanácsadója volt a VW személyzeti igazgatójának, Peter Hartznak, aki maga is szakszervezeti vezető, azonkívül Gerhard Schröder kancellár bizalmasa. A Handelsblatt értesülése szerint a vállalat vezetésén belül többen Hartz eltávolítását akarják elérni, s már meg is jelentek róla olyan hírek, hogy indokolatlanul magas költségtérítési számlákat írt alá. A legnagyobb tulajdonos, a részvények 18 százalékával rendelkező alsó-szászországi tartományi kormány felszólította a társaságot az ügy alapos kivizsgálására.
A harc tétje az, hogy sikerül-e gyengíteni az IG Metall hatalmát. A szakszervezetnek az úgynevezett VW-rendszerben jelentős befolyása van a döntésekre, ráadásul a tulajdonosi szerkezet is meglehetősen szétaprózott, ami szinte lehetetlenné teszi a leépítéssel járó drasztikus szerkezetátalakítást, ami pedig elemzők szerint igencsak ráférne a VW-re. A botránytól függetlenül Wolfgang Bernhard, a VW-t, a Skodát, a Bugattit és a Bentleyt magában foglaló VW-márkacsoport igazgatója levelet intézett az alkalmazottakhoz, közölve velük, hogy az ázsiai riválisok nyomása miatt az elkövetkező három év nagyon nehéz lesz.
A korábban takarékossági intézkedéseket kilátásba helyező Bernhard most a költségcsökkentésen túl a minőség javítását is prioritásnak nevezte, emlékeztetve arra, hogy a legújabb megbízhatósági felmérésekben a VW az USA-ban 37 márka közül a 34., Németországban 27 közül a 20. helyen végzett – írja a Napi Gazdaság.
Egy tegnap esti sajtóértekezleten Hartz visszautasította, hogy belekveredett volna a korrupciós botrányba.

Illegális stégek bontása indult meg a Balaton több településén