A céges képzéseké lehet a jövő az oktatásban

Az intézményi oktatás mellett a munkahelyi képzéseknek is komoly szerepet szán a kormány az életen át tartó tanulás stratégiájának megvalósításában. Az ősszel az Országgyűlés elé kerülő szakanyag szerint elsősorban a kis- és középvállalkozásokat kell ösztönözni.

MNO
2005. 08. 25. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A dolgozók tanulmányi idejére úgynevezett helyettesítési rendszer kidolgozása, a tanulási célú internet-előfizetés kedvezményes elérése, az egyéni képzési számla rendszerének kidolgozása, jobb pénzügyi feltételeket biztosító felnőttképzési pályázatok – többek között ezeket ígéri az egész életen át tartó tanulás stratégiája. Az oktatási és a munkaügyi tárca által készített szakanyag, amely ma kerül az országos érdekegyeztető tanács elé, a felnőttképzésben oktatók kötelező alap- és továbbképzését is bevezetné, s a gazdaság szereplőire is komolyabban számítana. A munkahelyi tanulás terjedése érdekében főleg a kis- és középvállalkozásokat kell motiválni – írja a Világgazdaság.

A KSH adatai szerint tavaly a 15–74 évesek közül 352 ezren vettek részt iskolarendszeren kívüli képzésben, a foglalkoztatottak számára közel ötven százalékban a munkaadók szerveztek ilyen típusú képzéseket. A Világgazdaság által megkérdezett szakértők szerint is a céges képzéseké a jövő, mivel az általános, illetve a szakképzések többsége ma már nem képes kiszolgálni a munkaadók igényeit.

Utópisztikus azt gondolniuk a cégeknek, hogy a munkaerőpiacon „kész” embereket találnak, akik gyakorlatban, tudásban, készségben is megfelelnek az adott pozícióra – emeli ki Horváth Éva. A Jobserver Személyzeti Tanácsadó Kft. ügyvezetője azt javasolja, hogy szerkezetváltáskor, új munkahelyek teremtésekor is érdemesebb és költségkímélőbb a régi dolgozók átképzése, hisz ők már ismerik a vállalat működését.

Szatmáriné Balogh Mária, a Convictus-Consult Vezetési Tanácsadó Kft. ügyvezetője is úgy véli, a munkaadók elemi érdeke, hogy felkészült, naprakész tudású dolgozóik legyenek, ám a képző intézmények felelősségét is hangsúlyozza. Érdemes lenne a munkakörök változásait szorosabban követniük, sőt időre felül kellene bírálniuk a képzési követelményeket.

A szakanyag a gyengeségek között említi a hazai pályakövetési rendszer hiányát, a szakiskolai lemorzsolódás magas arányát, a műszaki képzésben részt vevők alacsony számát, sőt az intézményi, jogszabályi és pénzügyi instabilitást is. A stratégia az erősségek közé sorolja a képzésre fordított GDP-arányos kiadások növelését és a kiterjedt felnőttképzési piacot is. Veszélynek jelzi a hazai munkaerő minőségének romlását, a hátrányos helyzetűek kirekesztődését és a tanulók és az aktív népesség fogyását.

Forrás: Világgazdaság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.