Alkotmánymódosítás Putyin harmadik ciklusáért?

Vlagyimir Putyinnak nincs kifogása egy harmadik elnöki ciklus ellen, noha ezt az alkotmány nem engedi. Emiatt 17 tartományi parlament javasolja, hogy módosítsák az alaptörvényt. Politológusok szerint enélkül is megoldható, hogy 2008-tól is Putyin legyen az elnök, ennek egyik módja a Fehároroszországgal való egyesülés, míg a másik az elnöki rendszer átalakítása – olvasható a Die Pressében.

2005. 08. 17. 7:55
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív napilap moszkvai tudósítója, Elke Windisch Putyin hagyja magát egy harmadik hivatali ciklusra felkérni címmel számol be a régiókból érkező óhajról, mely az orosz elnököt marasztalja.

„Igazából tilos – de ha nagyon akarja valaki, akkor mégiscsak szabad”: Erre az ősi bölcsességre emlékezteti az oroszokat, amikor elnökük, Vlagyimir Putyin a közelmúltban úgy fogalmazott: valójában nincs kifogása egy harmadik hivatali ciklus ellen, annak ellenére, hogy az alkotmány tiltja a 2008-as ismételt ringbe szállást.

A leghangosabb támogatást Putyin vidékről kapja. Annak a kezdeményezésnek köszönhetően, melyet állítólag már 17 tartományi parlament támogat, megvalósulhat régi álma a hatalom megtartása: Adam Imadajev, a csendes-óceáni régió parlamentjének képviselője kedden arra hívta fel a figyelmet, hogy az alkotmány 32. paragrafusa minden felnőtt polgár számára garantálja az állami tisztségek betöltésének jogát. Ez a jog azonban Putyin kizárásával sérülne.

Ezért a 17 említett régió felszólítja a Dumát, hogy módosítsa az alkotmányt. Az ősz során Imadajev be kívánja utazni egész Oroszországot, hogy támogatókat szerezzen kezdeményezéséhez. Már eddig is 89 regionális kormány követelte, hogy Putyin ismét jelöltesse magát az elnöki posztra, ezért ők is támogatták az alkotmány megváltoztatását.

Az alkotmánymódosításra lenne lehetőség, hiszen a Kreml párti „Egységes Oroszország” mozgalom rendelkezik az alkotmánymódosításhoz szükséges többséggel a parlamentben. Egyelőre azonban Putyin még vonakodik.

A Kremlhez közelálló politológusok egy ideje már keresik azt az utat, ami lehetővé tenné Putyin számára a hatalmon maradást az alkotmánymódosítás nélkül is. Az egyik ilyen lehetséges forgatókönyv szerint Moszkva és Minszk egyesülne. Az újonnan létrejövő „Nagy-Oroszországban” újra kezdődne Putyin hivatali ciklusaink számolása. Az ötletet azonban a kiszámíthatatlan fehérorosz diktátor, Lukasenko meghiusíthatja.

A második változat szerint a 2008-as választásokat követően az új elnök Putyint nevezné ki miniszterelnöknek. Apróbb alkotmányos beavatkozásokkal az elnöki rendszert át lehetne alakítani egy kancellári típusú demokráciává.

A harmadik lehetőség: a 2008-as választásokat érvénytelennek nyilvánítják, majd új választásokat írnak ki, melyeken Putyin már ismét jelöltethetné magát.

Die Presse (diepresse.com)

A konzervatív napilapban Martin Kugler „Szófia számos befektetőnek már túl drága” című írásában foglalkozik a bolgár, a romániai és szerbiai munkaerő árával.

Stefan Höffinger, az A.T. Kearney tanácsadó cég szakértője szerint a három balkáni ország közül egyértelműen Bulgária a „csendes nyertes”. „A románokkal egy kemény meccset fognak majd lejátszani”, vélekedett a szakértő. Romániában azonban a politikai elit nem annyira vállalkozó-barát, mint a többi délkelet-európai országban. Szerbiában a két EU tagjelölttől jelentősen eltérő a helyzet: „Ott igazi vad kapitalista hangulat uralkodik, ahol főként a vállalkozó szellem számít”.

Mindegyik balkáni országban a munkaerő költségei jelenleg igen alacsonyak. Miközben Ausztriában egy személy foglalkoztatása (beleértve a társadalombiztosítási járulékokat és adókat) átlagosan 2800 euróba kerül havonta, addig Szerbiában az A.T. Kearney adatai szerint 318 euróba, Bulgáriában csak 241 euróba, Lengyelországban – az új EU tagállamok példájaként – 753 euróba.

Az az állítás, miszerint Bulgária nyújtja a legjobb befektetési feltételeket, csak az igazság egyik fele, mondta Höffinger. Regionálisan túlzottan nagyok az eltérések. „A telephely keresésében egy szinttel lejjebb kell menni”, állította a szakértő. Például Bulgáriában: „Szófia az országos átlag dupláját kitevő bérek miatt számos befeketetőnek már túl drága”. Éppen ezért érdemes a perifériát is felkeresni – ahol még elegendő olcsó munkaerő áll rendelkezésre.

Hasonló a helyzet Szerbiában: Belgrádban és a Vajdaságban a munkaerőköltségek viszonylag magasak, ugyanakkor egyes városi önkormányzatok jelentős egyszeri támogatást helyeznek kilátásba a munkahely teremtésért cserébe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.