Az iskola az életre nevel – punkfrizurával?

Nem tanulják meg a munkafegyelmet a mai diákok, amely alapvető fontosságú a későbbi munkavállaláshoz, az életben való helytálláshoz, mert a diákjogok egyre erőteljesebb hangoztatása nyomán nincs már a tanárok kezében fegyelmező eszköz.

MNO
2005. 08. 17. 7:45
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Késik, majd kezet ráz a haverjával

– Ha egy diák késik negyedórát, majd ahelyett, hogy csöndben leülne, még kezet is ráz a haverjaival, nem lehet vele semmit sem csinálni. Az óráról nem lehet kiküldeni, igazolatlant nem lehet neki adni, és az intő is hatástalan, a tanár csak a tintapatronját pazarolja vele, nincsen semmilyen következménye. A pedagógusok kezében lassan már semmilyen fegyelmezési eszköz nem marad. – Baskiné Lipka Gabriella, a Magyar Közoktatási és Szakképzési Szakszervezet elnöke – maga is tanár – az egyre bővülő és egyre jobban hangoztatott diákjogok kapcsán fakadt ki így a Népszabadságnak. Hozzátette azt is: az, hogy a diákok szinte bármilyen extrém ruházatban megjelenhetnek az iskolában, ellehetetleníti a hagyományőrző intézményeket.

Zöld haj, extrém ruházat, testékszerek

Mint megírtuk: Aáry-Tamás Lajos oktatási ombudsman szerint a diákok öltözködését az iskola nem szabályozhatja a házirendben, a tanulók akár zöld hajjal és különféle testékszerekkel „feldíszítve„ is járhatnak iskolába. Baskiné úgy látja: e szabályozás sérti a pedagógiai és nevelési szabadságot, és – bármennyire paradox is – uniformizálja az iskolákat. Ez szerinte azt jelenti ugyanis, hogy az iskolák nem követelhetnek meg saját normákat, saját elvárásokat diákjaiktól, holott sok szülő és diák igényelné az ilyen fegyelmet.

– Ez a szabályozás, illetve ennek hangoztatása rövid időn belül a nagy hagyománnyal rendelkező alma materek ellehetetlenüléséhez vezet – véli Baskiné. – Mindig akad egy-két diák, aki szereti a hecceket. Őket most még arra is biztatják, követeljék ki a jogaikat, és járjanak zöld hajjal iskolába? A szakszervezeti elnök rámutatott: néhány iskolában köpenyt hordanak a diákok, máshol egyenruhát viselnek. Szerinte azokban az iskolákban, ahol erről a felvételikor előre tájékoztatják a tanulókat és a szülőket, igenis bele lehet szólni az öltözködési rendbe, és lehet követelményeket támasztani a ruházattal kapcsolatban.

Betarthatatlan, rendszeridegen jogszabályok: hogyan regisztráljuk a notórikus későket?

– Magyar Bálint oktatási miniszter mindig azt hangoztatja: az iskolának az életre kell nevelnie – emlékeztetett Baskiné. – Melyik munkahelyen lehet punkfrizurával vagy szemöldökpiercinggel megjelenni? Megjegyezte: az az új szabályozás sem éppen életszerű, amely szerint a késések időtartamát össze kell adni, és csak akkor lehet a diáknak igazolatlan órát adni, ha összejött a 45 perc. Ráadásul betarthatatlan is: aki látott már osztálynaplót, nem hoz ilyen jogszabályt – fogalmazott. Abban ugyanis egy alig pár milliméteres rubrikába kell beírni, hogy a diák az órán megjelent-e vagy sem. Ide nem férnek el a mulasztott percek, az meg pláne nem, ha egy notórius késő minden órára pár perccel később ér vissza a szünet után. Az pedig, hogy hány percet késett, hosszas viták forrása lehet, ami csak még több időt vesz el a már egyébként is megzavart órából.

Álhumánus szabályozások

Baskiné szerint ezek a szabályozások álhumánusak. A diákokat ezzel arra tanítják, hogy ha nem akarják teljesíteni a kötelezettségeiket, elég a jogaikra hivatkozniuk. Nem tanulják meg viszont a munkafegyelmet, nem nevelik őket kitartásra, ami pedig alapvető fontosságú lenne az életben való helytálláshoz.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.