Az uniós költségvetést sürgették a V4-ek a budapesti találkozón

A visegrádi országok vezetői közös nyilatkozatban sürgették az európai költségvetés elfogadását. A V4-ek budapesti találkozója után Gyurcsány Ferenc miniszterelnök arról beszélt, hogy rugalmasabb politikára van szükség, amely képes összeegyeztetni a nemzeti érdekeket ez európai célokkal.

MNO
2005. 08. 30. 15:09
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Gyurcsány Ferenc miniszterelnök a tanácskozást követő sajtótájékoztatón elmondta, a V4-ek közös nyilatkozatban kérik az Európai Bizottságot: játsszon aktív és kezdeményező szerepet abban, hogy Európa innovatív megoldásokat találjon a versenyképesség javítására, a globális kihívásoknak való megfelelésre. A visegrádi országok fontosnak tartják az uniós kohéziós politika, mezőgazdasági és vidékfejlesztési politika megőrzését, ugyanakkor érdekeltek az új tagállamokra a közös agrárpolitikai rendtartásban megszabott tízéves átmenet lerövidítésében. A pénzügyi perspektíva terén Csehország, Magyarország, Lengyelország és Szlovákia rugalmas politikát vár az uniótól, a 2007–2013-es költségvetési megállapodás – melyről remélik, hogy még a brit elnökség ideje alatt, vagyis év végéig létrejön – alapjának a luxemburgi elnökség előterjesztését tekintik.

José Manuel Barroso támogatásáról biztosította a V4-ek elképzeléseit. Úgy vélekedett, hogy két szempontnak kell elsődlegesen érvényesülnie a pénzügypolitikában: a gyorsaságnak és a kohéziónak. Barroso kijelentette, meggyőződése, hogy meg lehet találni a kiadások helyes arányát a kohéziós folyamatok és a versenyképesség javítása terén. A bizottság elnöke azt a véleményét is kifejtette, hogy csak egy nagy és erős Európa tud megfelelni a globális kihívásoknak, ehhez és Európa gazdasági növekedéséhez pedig szükség van az új tagországok dinamizmusára és a rugalmas költségvetésre egyaránt.

A bővítésekkel kapcsolatos kérdésekre válaszolva Gyurcsány Ferenc elmondta, a horvát csatlakozás kérdése nem szerepelt a napirenden, de nemzeti álláspontként elhangzott, hogy Magyarország levélben fogja kérni Barroso bizottsági elnököt és Tony Blair brit miniszterelnököt, az EU soros elnökét, hogy fontolják meg a tárgyalások mielőbbi folytatását. José Manuel Barroso Törökországgal kapcsolatban nem kívánt részletekbe bocsátkozni, ez a kérdés sem szerepelt a keddi tárgyalás napirendjén, csupán arra emlékeztetett: a feleknek be kell tartaniuk korábban vállalt kötelezettségeiket.

Jirí Paroubek cseh miniszterelnök hangsúlyozta: elsődleges feladat a 2007 és 2013 közötti költségvetés elfogadása a luxemburgi javaslatból kiindulva, majd haladni kell a reformokkal. Beszámolt arról: a V4-ek a szeptemberi londoni EU-csúcs előtt még egyszer találkoznak, hogy az unióban hatékonyan, egyeztetett, közös állásponttal tudjanak fellépni.

Lengyel kezdeményezésre a tanácskozáson áttekintették a belorusz helyzetet. Marek Belka lengyel miniszterelnök szenvedélyesen szólt az ottani diktatorikus állapotokról, az emberi jogok megsértéséről. José Manuel Barroso megerősítette, a demokrácia és a szabadság fontosak Európa számára, és a Bizottság fellép ezen értékek érvényesülése érdekében.

Forrás: eurohirek.hu

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.