Der Spiegel (spiegel.de)
A baloldali napilap Az EU-bizottsága szerint Ankara teljesítette a feltételeket címmel tudatja az immár megváltoztathatatlan tényt, bármi történik, Brüsszel akkor is felveszi Törökországot az unióba.
Ellentétben Jacques Chirac-kal, az uniós bizottság elnöke, Barroso szerint Törökország teljesítette a csatlakozási tárgyalások előtt szabott feltételeket, így nem látja akadályát a megbeszélések október 3-i megkezdésének.
Nincs olyan kötelezettség, miszerint Ankara még az uniós csatlakozási tárgyalások előtt köteles lenne nemzetközi jogi értelemben elismerni Ciprust, nyilatkozta José Manuel Barroso szóvivője, Françoise Le Bail hétfőn Brüsszelben. Ezzel gyakorlatilag cáfolta a francia elnököt, aki a hétvégén egyeztetett a török kérdésről Barrosóval. Chirac bírálta, hogy a török fél nem hajlandó Ciprus elismerésére. A francia elnök szerint ez nem az a hozzáállás, „ami az EU tagjelöltektől elvárható lenne”.
Barroso a szóvivő hölgy szerint emlékeztette Chiracot az unió már meghozott döntésére: „Nem mintha arra valóban szükség lett volna, hiszen a francia elnök ott volt a csúcstalálkozón (2004 decemberében) amikor a döntés megszületett.” Az EU többek között azt követelte Törökországtól, hogy írjon alá egy megállapodást, ami a vámuniót kiterjesztette 2004. májusában belépett tíz új tagállamra, többek között Ciprusra is. Ezt a török kormány ugyan megtette, azonban ezzel egy időben jelezte, hogy aláírása nem jelenti a nicosiai kormány elismerését.
”Ciprus elismerése nem előfeltétele a török csatlakozási tárgyalások megkezdésének” – nyilatkozta Barroso szóvivője. „Természetesen tisztában kell azzal lennünk, hogy a csatlakozási tárgyalásokat Ankarával a 25 EU tagállam nevében folytatja” – mondta Le Bail, anélkül, hogy említette volna az egyes államok, így Ciprus vétójogát.
Focus (focus.msn.de)
A müncheni hírmagazin Bátor lépés – A pápa fogadja a renegátot címmel tudósít arról, hogy XVI. Benedek először találkozott a kiközösített püspök, Marcel Lefebvre híveinek képviselőjével.
A pápa nyári rezidenciáján fogadta a „tradicionalisták” magas rangú képviselőjét, Bernard Fellayt, amint arról az állami olasz televízió beszámolt.
A francia érseket 1988-ban közösítették ki, miután a pápai akarat ellenére püspököket szentelt fel. Ezt számítják egyháztörténészek a legutóbbi egyházszakadásnak. Lefebvre hívei szerint a II. vatikáni zsinat – 1962-65 – elárulta a katolikus hitet. Ők továbbra is a misét hagyományos rítus alapján, latinul mondják. Ezen túl ellenzik a pápai ökumenikus törekvéseket, elutasítanak minden párbeszédet és együttműködést más vallásokkal. A testvériség – saját adatai szerint – mintegy 200.000 hívet számlál.
Bild Zeitung (bild.t-online.de)
A legnagyobb példányszámú német bulvárlapban S. Bassewitz és E. Koch Szabad egy vezető politikusnak szado-mazo fesztivállal kampányolni? című írásukban vetik fel a közelgő választások egyik meghatározó kérdését.
Berlin főpolgármesterét, Klaus Wowereitet bírálják mostanában. A vezető SPD politikus hivatalos köszöntőt írt a „Folsom-Europe-Fest“-hez, ami egy nemzetközi extrém szextalálkozó, és amely mintegy 15 000 bőr- és gumifétisisztával e hétvégén kerül megrendezésre Berlinben.
A köszöntőben a hitvalló homoszexuális Wowereit ( akinek legismertebb mondása: „Homokos vagyok – és ez jól van így!“) kifejezi a találkozóban megnyilvánuló „tiszta életörömet“ és dicséri, hogy a fétisiszták végre „a nyilvánosság előtt is bemutatkoznak”.
A berlini kereszténydemokrata ellenzék felháborodott, szerintük a magas tisztséggel összeegyeztethetetlen a szado-mazo fesztivál köszöntése.
Orbán Viktor: Sokan voltunk, és egyre többen leszünk! - Képek