Csődközeli helyzetben vannak az idősotthonok

Türelmet kér a kormány, vagyis a szociális tárca az idősotthonoktól: egyelőre nem tudni, mikor utalhatják át az intézmények augusztus elején aktuális pénzét. Az ellátásra szánt 22 milliárdos keret elfogyott ugyanis, a pótláshoz, illetve a meglévő források átcsoportosításához viszont kormánydöntés kell.

MNO
2005. 08. 18. 6:51
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egyelőre nem tudni, mennyit késlekedik az idősotthonok támogatása. Az éves keret ugyanis elfogyott, az átcsoportosításhoz pedig a kormány engedélye kell. A vezetők szerint a legnagyobb gond a bérek kifizetése: az otthonoknak nincsenek tartalékaik. – Tizenöt-húsz napnál tovább nem tudjuk tartani a hitelezőket, de már érezzük a kiesést – mondja Pánczél István, a Szociális Érdekegyeztető Munkacsoport tagja, aki szerint a tárca későn „eszmélt„, így futhattak ki a tervezett keretből.

– Az idén ugrásszerűen, mintegy hatvan százalékkal nőttek az igények, ennyivel több az ellátott, illetve az őket fogadó idősotthoni férőhely. Ez havonta félmilliárd forinttal több kiadást jelent az államháztartásnak, amivel nem számoltak – mondja Pánczél István.

Az idősellátásban ma semmilyen korlát nincs: se kapacitásszabályozás, se kontroll arra, hol és mennyi férőhely fenntartása, létesítése megengedett. Tehát nem pontosított, hogy mennyi lakóotthon, s ott hány ellátott támogatása az, ami az állami költségvetésből még fizethető. A szakemberek szerint ennek a következménye, hogy megugrottak az igények, s valószínűleg az indokoltnál lényegesen többen vannak az idősellátásban. A felmérések szerint a bentlakók legalább negyede kizárólag családi vagy szociális okok miatt költözött idősotthonba, azaz szakmailag semmi sem indokolta az ilyen szintű ellátást. Az intézményvezetők szerint ezért is van szükség a változtatásokra, így a támogatások differenciálására, az azonban nem mindegy, mi alapján határoznak majd. Az elképzelések szerint ugyanis az egészségi állapot döntene arról, melyik ellátott után mekkora állami támogatás járna, így lehetne némi korlátot szabni, hogy valóban csak a rászorulók kerüljenek az intézményekbe.

Forrás: Népszabadság

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.