Egyelőre nem tudni, mennyit késlekedik az idősotthonok támogatása. Az éves keret ugyanis elfogyott, az átcsoportosításhoz pedig a kormány engedélye kell. A vezetők szerint a legnagyobb gond a bérek kifizetése: az otthonoknak nincsenek tartalékaik. – Tizenöt-húsz napnál tovább nem tudjuk tartani a hitelezőket, de már érezzük a kiesést – mondja Pánczél István, a Szociális Érdekegyeztető Munkacsoport tagja, aki szerint a tárca későn „eszmélt„, így futhattak ki a tervezett keretből.
– Az idén ugrásszerűen, mintegy hatvan százalékkal nőttek az igények, ennyivel több az ellátott, illetve az őket fogadó idősotthoni férőhely. Ez havonta félmilliárd forinttal több kiadást jelent az államháztartásnak, amivel nem számoltak – mondja Pánczél István.
Az idősellátásban ma semmilyen korlát nincs: se kapacitásszabályozás, se kontroll arra, hol és mennyi férőhely fenntartása, létesítése megengedett. Tehát nem pontosított, hogy mennyi lakóotthon, s ott hány ellátott támogatása az, ami az állami költségvetésből még fizethető. A szakemberek szerint ennek a következménye, hogy megugrottak az igények, s valószínűleg az indokoltnál lényegesen többen vannak az idősellátásban. A felmérések szerint a bentlakók legalább negyede kizárólag családi vagy szociális okok miatt költözött idősotthonba, azaz szakmailag semmi sem indokolta az ilyen szintű ellátást. Az intézményvezetők szerint ezért is van szükség a változtatásokra, így a támogatások differenciálására, az azonban nem mindegy, mi alapján határoznak majd. Az elképzelések szerint ugyanis az egészségi állapot döntene arról, melyik ellátott után mekkora állami támogatás járna, így lehetne némi korlátot szabni, hogy valóban csak a rászorulók kerüljenek az intézményekbe.
Forrás: Népszabadság

Ma dönthetnek arról, hogy lesz-e újabb munkaszüneti nap Magyarországon