A Fidesz a parlament nemzetbiztonsági bizottságának összehívását kezdeményezi, melyen a Nemzetbiztonsági Hivatalnak a Malév-privatizáció kapcsán készített kockázatelemzését kívánná megismerni. Így kiderülhet: hogyan fordulhat elő, hogy az ÁPV Rt. egy ilyen szánalmas, az állam számára kifejezetten hátrányos eljárásban egy kínos ajánlatról komolyan tárgyaljon, vagy egyáltalán szóba álljon egy jogerősen elítélt személlyel, akit a sajtóhírek szerint egy miniszter, Veres János támogat.
Wintermantel Zsolt a privatizáció ellenérveit sorolta hétfői sajtótájékoztatóján: szánalmasan alacsony vételárért adná el az ÁPV Rt. a Malévot, amely a NATO-kötezettségek teljesítésében is részt vesz. Az ismertté vált pályázati anyagok szerint nem adnak kellő garanciát a vevők a felvett hitelek visszafizetésére sem. Egy 100 százalékban állami tulajdonú céget kívánnak alapítani, így a visszafizetési kockázat továbbra is az állam nyakán marad, miközben az új befektető semmiféle kockázatot nem vállal a hitel visszafizetése kapcsán. 700 fő elbocsáthatóvá válik, valamint a hitel átvállalására a Malév nevét és nemzeti légitársasági státuszát legfeljebb öt évig kívánja megtartani a befektető.
Hozzátette: ne feledkezzünk meg arról, hogy mindössze húszmillió forint törzstőkéje van a jelenlegi ajánlattevőnek, amiből még csak tízmillió forintot fizettek be. A három magánszemély által alakított cég nem vállalta névleg és tulajdonrésszel a Malév privatizációjában részt vevő cég alapítását. (Tehát az sem igaz, hogy egy orosz szakmai befektető áll a háttérben, a KrasAir, amit emlegetni szoktak.) Ezek az információk már önmagukban elegendőek lettek volna arra, hogy az ÁPV Rt. leállítsa a Malév privatizációját. A Fidesz kezdeményezésére az ÁPV Rt. felügyelő-bizottsága augusztus 28-ra rendkívüli ülést hívott össze. Ám előtte, 25-én az ÁPV Rt. igazgatótanácsa is ülésezni fog. Az utolsó pillanatban tehát még meg lehetne akadályozni ezt a szánalmas privatizációt – hangsúlyozta a fideszes politikus.
Hozzáfűzte: megtudtuk azt is, hogy az AirBridge három alapítója közül az egyik Kiss Kálmán, a határőrség egykori parancsnoka, aki 45,5 százalékos részesedéssel bír a cégben, és egyben ügyvezető igazgatója is. Kiss Kálmánt a Legfelsőbb Bíróság közfeladatai ellátásával összefüggésben, hivatali hatalommal való visszaélés bűncselekményének elkövetése miatt jogerősen elítélte. Ezt követően rangjától megfosztották, megbízatását visszavonták. Tehát a pályázók közt egy jogerősen elítélt személy is áll.
Demeter Ervin: Nagyon sok a kockázat a Malév-privatizáció kapcsán
Demeter Ervin fideszes országgyűlési képviselő telefonos sajtótájékoztatóján közölte: a sajtóhírek szerint a Nemzetbiztonsági Hivatal a Malév privatizációja kapcsán kockázatelemzést készített, és talált is kockázati tényezőket. „Úgy tűnik, hogy sok a kockázati tényező, hiszen egy nagyon szerény vételárért 10 milliárd forintos kivehető haszonra lehet szert tenni” – mondta. Hozzátette: a Fidesz azt javasolja, hogy a nemzetbiztonsági bizottság kérje át a kockázati elemzést, és ha igaz a Veres János érintettségéről szóló sajtóhír, akkor hallgassa meg a minisztert is.
Kormányszóvivő: Nem készült kockázatelemzés
Nem készült, így a miniszterelnök és a kormánytagok elé sem kerülhetett kockázatelemzés a Malév privatizációja kapcsán – jelentette ki Batiz András a kormányszóvivői tájékoztatón, majd hozzátette: politikai szenzációhajhászásnak és kisstílűségnek tartja egy ilyen nem létező jelentés felemlítését.
Fidesz, teletext.hu, Info Rádió

„Engem nem érdekel, hogy hol lesz király, csak itt ne, Pápán”