Elkészült a K&H-ügy vádirata, azt átadták a bíróságnak, most a Fővárosi Bíróságon a sor. Ön fogja kijelölni azt a bírót, aki konkrétan majd tárgyalja az ügyet? – tették föl a kérdést Frech Ágnes bírónak, a Fővárosi Bíróság büntető kollégiumának a vezetőjének a köztelevízió egyik, ma reggeli televíziós műsorában.
A kollégiumvezető a Nap-keltének megerősítette, az ő feladata a K&H ügyet tárgyaló bíró kiválasztása. Arra a kérdésre, hogy milyen szempontok alapján fogja kiválasztani az ügyben eljáró bírót, Frech Ágnes közölte, ez mindig egy kényes kérdés. „Mindig ezen a ponton szokták egyebek mellett például sanda emberek igaztalanul mindenféle módon vádolni a bíróságot, hogy olyan bírót jelölnek ki, aki majd barátilag jár el, vagy éppen ellenkezőleg az ügyben” – mondta a Fővárosi Bíróság kollégiumvezető bírója. Hozzátette: egy ilyen nagy létszámú és ilyen jelentős ügyeket tárgyaló bíróságon óhatatlan a specializálódás, ami az ügyek a szakszerű, gyorsabb elintézését segíti. „Tehát ez az első szempont, amely a kiválasztásnál szerepet játszik. Van körülbelül hat olyan bíró a tizenhat elsőfokú bíró közül, aki ennek az ügynek a letárgyalására ebből a szempontból alkalmas. Figyelembe kell vennem, hogy kinél hány ügy van, milyen terjedelmű, milyen súlyos ügy van, hol tart a befejezéséhez képest” – fogalmazott Frech Ágnes.
A kollégium vezető bírója hozzátette, bár készül arra, hogy minden oldalról támadások fogják érni a döntés miatt, ezeket nem fogja tudni kivédeni. „A ránk vonatkozó jogszabályok szerint, legjobb tudomásunk szerint, ahogy ezt az ügyet ki lehet osztani, azt meg fogjuk tenni” – közölte. Frech Ágnes úgy fogalmazott, egy bíró politika irányultsága nem jelenik meg, és nem jelenhet meg az ítélkezésben. „Ezért továbbra is állítom, hogy mi ezt politikai ügyként nem tudjuk kezelni” – fogalmazott.
- Meg lehet ma félemlíteni mondjuk politikai eszközökkel, a nyílvánosság eszközeivel Magyarországon egy bírót? – tette föl a kérdést a műsorvezető a bírónőnek. Frech Ágnes erre úgy válaszolt, politikai eszközökkel biztos hogy nem lehet. „Nem érint bennünket. Nincs mit vesztenünk. Bírók vagyunk, munkánk van, legföljebb több vagy kevesebb ügyet kapunk...Ilyen szempontból védettek vagyunk, és ez nélkülözhetetlen a munkánkhoz, úgyhogy szerencsére ebben a tekintetben semmifajta félelem nincs bennünk.” Ahhoz, hogy egyáltalán a tárgyalási menet meghatározható legyen, és a bíró dönthessen arról, hogy kiket tart szükségesnek megidézni a vádiratban szereplő indítványhoz képest, azt gondolom, hogy körülbelül jövő tavasszal talán meg lehet kezdeni az első tárgyalást. Menetközben azért a bizonyítási eljárás során sok minden változhat. Első körben én ezt egy két évig tartó, első fokon befejezhető ügynek vélem, természetesen feltételezve, hogy a felek megjelennek, ott lesznek az idézettek – mondta el a Fővárosi Bíróság büntető kollégiumának a vezetője.
Gyűlöletcunami szeretetország katonáitól
