A francia Le Figaro tájékoztatása szerint a Nemzetközi Polgári Repülésügyi Szervezet (ICAO) 30 országban, köztük Magyarországon biztonsági hiányosságokat tapasztalt. A szervezet – mely a nemzetközi légi közlekedést szabályozó Chicagói Egyezmény aláíróit fogja össze – jelöli ki a biztonságos üzemelés normáit, amelyeket minden tagországnak alkalmaznia kell a szabályozásban.
Az ICAO most kiadott listájához nem fűztek részletes magyarázatot, csak annyi derül ki, hogy a szervezet „nem látja biztosítottnak az előírt normák teljesítésének ellenőrzését” az alábbi országokban: Magyarország, Albánia, Mali, Belize, Mongólia, Fehéroroszország, Mozambik, Botswana, Mianmar, Burkina-Faso, Niger, Kambodzsa, Uganda, Kamerun, Palau, Ciprus, Pápua Új-Guinea, Horvátország, Portugália, Ghána, Oroszország, Guyana, Szamoa, Szenegál, Kenya, Togo, Laosz, Tonga, Macedónia és Vanuatu.
A magyar hatóság nem tud arról, hogy egy nemzetközi repülésügyi szervezet, az ICAO Magyarországot is tartalmazó listát állított volna össze azokról az országokról, ahol repülésbiztonsági hiányosságokat tapasztalt – reagált a hírre Bajkó Erika, a Polgári Légiközlekedési Hatóság (PLH) szóvivője, aki azt is közölte, hogy a magyar hatóság vizsgálja, milyen jogi formában reagálhatna az erről szóló cikkre.
Bajkó Erika kiemelte: az ICAO 2001-ben végzett auditot Magyarországon, a szükséges intézkedések megtételét pedig 2003-ban ellenőrizték, és a szervezet az észrevételekre tett intézkedések kétharmadát teljes mértékben elfogadta. A PLH szóvivője hozzátette: az észrevételek egyike sem volt olyan fontosságú, ami indokolná Magyarország szerepeltetését egy ilyen listán. A listaállítás ráadásul ellentétes az ICAO elfogadott elveivel – mondta Bajkó Erika.
A szóvivő hangsúlyozta: létezik egy, a szakértők számára nyilvános, a repülés biztonságával összefüggő adatbázis, a Safety Audit Foreign Aircraft program, melybe az egységes ellenőrzési és értékelési elvek alapján kerülnek be adatok légitársaságokról, hatóságokról és más szervezetekről, azonban az adatbázisban egyetlen olyan észrevétel sem szerepel, amely hátrányos lenne Magyarország számára.
Bajkó Erika szerint a magyar szakemberek aggódva szemlélik a légi közlekedésről megjelenő újabb listákat, melyek valós összehasonlítást nem tesznek lehetővé, márpedig ennek a szakmának a legnagyobb tőkeerejét a bizalom jelenti, amely könnyen elveszíthető a szóvivő szerint.
(Forrás: hvg.hu, MTV Híradó)
Szaúd-Arábia együttműködne Oroszországgal – videó
