Kommunális hulladékba kerül a lejárt szavatosságú hulladékok egy része, s ez veszélyt jelent az emberi egészségre és a környezetre, több halálesetet is okoztak gyerekek és hajléktalanok körében – mondta el a Napi Gazdaságnak Hávelné Szatmári Katalin, a Magyar Gyógyszerész Kamara elnöke. Annak ellenére, hogy a patikák többsége most is átveszi a lejárt szavatosságú gyógyszereket, a szervezett gyűjtés és megsemmisítés jelenleg nem biztosított.
Egy júniusi miniszteri rendelet értelmében december 1-jétől a patikák, gyógyszergyártók és -nagykereskedők szervezett formában, EU-konform módon kezdik meg az efféle veszélyes hulladék kezelését: minden gyógyszertárba kihelyeznek egy gyűjtődobozt, amelybe elhelyezhetők a lejárt vagy már nem használt gyógyszerek.
A megfelelő gyűjtőedények biztosítása, kihelyezése a gyűjtőpontokra, a szállítás megszervezése, a hulladék elégetéssel történő ártalmatlanítása a gyártók, illetve nagykereskedők feladata.
Hávelné szerint az első egy-két hónapban nagy mennyiségű gyógyszert adnak majd le az emberek, idővel azonban csökken a lelkesedés – a minisztérium szerint a 2000 tonnából 300-500 tonna gyógyszerhulladékot lehet szelektíven visszagyűjteni a lakosságtól.
Az ártalmatlanítás éves becsült költsége 150-200 millió forint, ez a gyártókat és a nagykereskedőket terheli.

Vitray Tamás találkozott a Magyarországon kószáló medvével