Még meddig maradnak a kikötőkben a kínai ruhák?

Az Európai Bizottság ma terjeszti a tagállamok elé azt a javaslatot, mely szerint engedélyeznék az „melltartóháború” néven híressé vált konfliktusban az importkvóta túllépése miatt a kikötőkben álló kínai ruhaszállítmányok értékesítését. A tagállamok sem egységesek a kérdésben, ám Magyarország egyik fél mellett sem áll ki.

MNO
2005. 08. 29. 7:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ma terjeszti a tagállamok elé az Európai Bizottság azt a javaslatot, mely szerint engedélyeznék az importkvóta túllépése miatt a kikötőkben veszteglő kínai ruhaszállítmányok árusítását. A „melltartóháború” néven híressé vált kereskedelmi vita végleges megoldásáról azonban még nem született egyezség Brüsszel és Peking között, aminek egyik oka a huszonöt tagország megosztottsága.

Ha a tagállamok elfogadják a bizottsági javaslatot, akkor szeptember közepére oldódhat meg az európai vámraktárakban felhalmozódott, több százmillió dollár összértékű kínai eredetű textiltermék sorsa – idézi Peter Mandelson kereskedelmi biztost a Bloomberg. Mandelson több napon át folytatott tárgyalásokat Pekingben a kétoldalú exportkorlátozási megállapodás jövőjéről, ám egyelőre nem látszik körvonalazódni olyan megoldás, amely hosszú távon biztosítaná a vita megoldását.

Az uniót megosztó kereskedelmi probléma azt követően alakult ki, hogy az importőrök több termékcsoportban sokkal nagyobb mennyiséget próbáltak behozni Kínából, mint amekkorára a júniusi 10-i sanghaji, 2008-ig szóló exportkorlátozási megállapodás lehetőséget nyújtott volna. Pulóverek esetében például az egyezmény értelmében csak 68 974 milliót lehetne behozni június 11-től az év végéig, azonban már július előtt több mint százmilliót halmoztak fel az importőrök. Melegítők esetében 48 millió várja sorsa rendezését, s ugyanez a helyzet 17 millió nadrággal, illetve négymillió melltartóval is. Mivel az importőrök már kifizették a termékek nagy részét, sokukat csődbe viheti, ha nem kapnak engedélyt a kvótákat meghaladó mennyiség értékesítésére.

Elemzők szerint a megoldást nehezíti az EU megosztottsága is: Nagy-Britannia és az északi tagállamok a megállapodás azonnali felmondását és az import szabad beengedését követelik, ezzel szemben a jelentős textilipari kapacitású tagállamok (többek között Olaszország, Spanyolország, Csehország, Portugália és Szlovákia) a vámraktárakban lévő termékek szigorú kitiltása és a június 10-i egyezmény betartása mellett állnak ki.

Magyarország a középutasok táborához tartozik, és a tárgyalásos megoldás fontosságát emeli ki, így nem szeretné, ha az EU felrúgná a sanghaji megállapodást, ám nem ért egyet a vámraktárakban lévő termékek kitiltásával sem, ezeket szerinte be kell engedni az európai piacra, s csupán az a kérdés, hogyan lehet ezt elszámolni Kínával. Ez a tárgyalási pozíció azt is jelenti, Magyarországot mindkét tábor megpróbálja magához vonzani, ám hazánk nem teheti meg azt, hogy csak a fogyasztók, sem azt, hogy csak a hazai termelők érdekeire legyen tekintettel, ezért a magyar gazdaságdiplomácia egyik irányban sem lép fel kezdeményezően.

(Forrás: Világgazdaság)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.