Mégsem (úgy) forog a Föld

A Föld nem úgy forog kívül, mint belül – ezt sikerült most bizonyítaniuk az Illinois Egyetem munkatársainak. A Föld magja, amely egy szilárd belső részből és egy viszonylag folyékony külső részből áll, gyorsabban forog, mint a földköpeny, illetve a földkéreg – írja a radio.hu.

MNO
2005. 08. 31. 13:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A forgási idő különbsége egy év alatt 9 ezred másodpercet tesz ki. Erre úgy jöttek rá a kutatók, hogy 18 földrengés terjedési hullámait összehasonlították ugyanazon a helyen kipattant korábbi földrengések hullámaival. És azt találták, hogy az ugyanarról a helyről, de különböző időben induló földrengéshullámok nem egyforma sebességgel haladtak át a Föld belső magján.

Ez pedig csak úgy lehetséges, hogy a két rengéshullám közötti időben a mag elmozdult, és ez megváltoztatta a hullámok terjedési tulajdonságait. A feltevés szerint a mag belső része azért mozog gyorsabban, mert a külső rész által keletkező mágneses tér ott elektromos áramot gerjeszt, és a belső mag, mint valami nagy elektromotor forgó része, erre a hatásra elmozdul.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.