Az Állami Számvevőszék vizsgálata számos hiányosságot tárt fel és kifogást fogalmazott meg az Informatikai és Hírközlési Minisztérium gazdálkodásával kapcsolatban. Egyebek mellett szóvá tették, hogy a miniszter egyedi döntéseivel 3,2 milliárd forintnyi támogatást osztott szét úgy, hogy ezeknek a pénzeknek a „nyomon követése nehéz”. A tárca honlapján egyébként augusztus 12-e óta elérhető az a lista, amelyből kiderül: ki mennyi pénzt kapott a Kovács Kálmán egyedi döntései nyomán 2002 és 2004 között szétosztott 3 228 668 738 forintból.
Az egészségügyi minisztérium vezetője csak 2004-ben 6 milliárd 173,7 millió forintot ítélt oda egyedi döntéssel. Ez az összeg a minisztériumban felhasználható teljes előirányzat 15,16 százaléka volt. Idén az egyedi engedélyezéssel szétosztható pénz mennyisége 1 milliárd 429,8 millió forintra csökkent, azonban – mivel a teljes előirányzatot a negyedére kurtították – arányaiban 15,5 százalékra nőtt. Az egészségügyi miniszter egyedi döntései főként ágazati programokat támogattak. Ilyen a súlyosan mozgáskorlátozott személyek közlekedési kedvezményeihez adott 2,6 milliárd forint, az egészségügyi reformhoz kötődő 603,1 milliós kifizetés, vagy a HEFOP-hoz kapcsolódó intézkedések költségeire szánt 550 millió forint.
A belügyminiszter egyedi keretéből, klasszikus döntéssel három év alatt harmincmillió forintot fizetett ki. Egyedi döntésnek számít az az évenkénti 2,3-2,4 milliárd forint is, amit a működésképtelen helyi önkormányzatok egyéb támogatására fordítottak. Lamperth Mónika a harmincmilliós keretből 2002-ben két szervezetnek kilencmillió, 2003-ban 12 szervezetnek 6,67 millió forintot fizetett ki. Tavaly 15 millió forintot fizetett ki hetven egyesületnek és alapítványnak.
Az oktatási miniszter 173 támogatási szerződéssel 509,3 millió forintot fizetett ki egyedi engedélyezéssel.
A legnagyobb költségvetéssel rendelkező minisztérium a gazdasági tárca. Csillag István, majd Kóka János összesen 472 millió forintról dönthetett az úgynevezett fejezeti tartalék felhasználásával (ezen kívül erre az évre van a beruházás-ösztönzési célelőirányzatnak egy 116 milliós miniszteri kerete, amiből eddig 9 milliót kapott egy alapítvány és az MTA Világgazdasági Kutatóintézete). Csillag István 2003-ban 46 szervezet között osztotta szét a 146,3 millió forintot. A legtöbb pénzt (25 millió forintot) a hajózási információs rendszer támogatására adta, 20 milliót kapott az Ipari Hulladékhasznosító Kht., 12 milliót a Magyar Bányászati Hivatal, 10 milliót a Fogyasztóvédelmi Főfelügyelőség. A „Virágos Magyarországért” verseny támogatására 50 000 forintot adott a miniszter, míg négy szervezetet százezer-százezer forinttal támogattak.
A Magyar Bányászati Hivatal 2004-ben további 40 milliót kapott, a Közlekedési Múzeum 15 milliós támogatásban részesült. Összesen 29 célra osztották szét a tavalyi 146,2 milliót, egy történelmi váltófutás támogatására százezer, az Értelmi Fogyatékosok és Segítők Országos Érdekvédelmi Szövetségének százhúszezer, egy könyvkiadás támogatására százötvenezer forintot adtak. Az idei előirányzat 200 millió volt, ebből 180 millió maradt egy PM-es elvonás után; a pénzből eddig húsz célra 137,7 millió költött el Kóka János.
Az igazságügyi tárcánál Bárándy Péter és a tavaly október óta miniszterkedő Petrétei József összesen mindössze 14 792 000 forintot költött 69 támogatási szerződéssel. Ebből egymillióról döntött Petrétei József, míg a maradék 13,79 millióról Bárándy Péter. A legnagyobb összegű IM-támogatás másfélmillió forint volt. A Magyar Jogászegylet kétszer egymilliója jelentette az egy szervezetnek juttatott legnagyobb támogatást.
A környezetvédelmi és vízügyi miniszter, Persányi Miklós 177,3 millió forintról dönthet. Ezzel a pénzzel a Nemzeti környezetvédelmi program céljainak konkrét megvalósítását segítik, jórészt civil szervezetek és oktatási intézmények konkrét programjainak, akcióinak finanszírozásában vállalnak részt. A zöldtárca összes fejezeti kezelésű előirányzata emellett 27 milliárd 623 millió forint, ennek 0,6 százaléka, vagyis idén 165 millió forint a miniszteri egyedi keret. A minisztériumban arról nem tudtak pontos tájékoztatást adni, hogy 2002 óta a környezetvédelmi miniszterek (2003 májusáig Kóródi Mária, azóta Persányi Miklós) mennyi pénzt és mire költöttek egyedi keretükből.
Nincs saját kerete a pénzügyminiszternek, a munkaügyi miniszternek, az ifjúsági, esélyegyenlőségi, szociális és családügyi tárca vezetőjének, továbbá az agrárminiszternek, a honvédelmi és a külügyminiszternek. Lényegében nincs miniszteri keret a kulturális tárcánál sem, idén a kulturális alapprogram keretéből fizettek ki 3,8 millió forintnyi támogatást egyedi döntéssel.
(Forrás: Index)

Ők az ukrán kémek, akiket Magyarország kiutasított