– A szlovák nemzeti felkelés szlovákellenes bolsevik puccsisták és a nemzetközi árulók közös akciója volt, annak kitörése nemzeti gyász – jelentette ki a Szlovák Testvériség (Slovenská Pospolitost) neonáci csoport vezetője Zólyom főterén. A civilben gimnáziumi informatikai tanár, Kotleba a zólyomi zsidó temető elé szervezte meg a csoport gyülekezőjét. Innen indult el az esti fáklyás menet a város központjába. A zólyomi körzet rendőrségi szóvivője szerint a rendőrségnek az esemény ideje alatt nem kellett beavatkoznia, nem történt semmilyen rendzavarás.
Zólyom főterén különböző jelszavak hangoztak fel: Szlovákia a szlovákoké!, Dicsőség Tisonak!, Éljen a Vezér! Kotleba üdvözlésére Na strá¾! (Őrségbe!) mindenki a Strá¾! (Őrségben!) felkiáltással válaszolt. Ez az üdvözlési forma a második világháborús szlovák náci bábállam félkatonai szervezetének, a Hlinka-gárdának hivatalos köszönése volt. Az akció során a szónok kritizálta parlamenti demokráciát de elhangzottak az olyan szóösszetételek is, mint például: „cigány paraziták”, „magyar soviniszták” vagy „cionista lobbi”.
Az ellentüntetők
A téren ellentüntetők is felbukkantak. A mintegy húszfős társaság korabeli koncentrációs táborokról szóló fényképeket osztogatott. Transzparensükön szemeteskosárba dobott, eltört horogkereszt volt látható. – Ha Prágában hasonló emberek fáklyával a kezükben felvonulnának a zsidó városrészen keresztül, négyszer annyi ember jönne el tiltakozni, mint most Zólyomba – mondta Fedor Gál a szlovákiai zsidó hitközség elnökségéből.
A Szlovák Testvériség indulna a választásokon is
Az esemény után Kotleba elmondta: a fáklyás felvonulásnak nincs köze a fasizmushoz. Kotleba elutasította a válaszadást azokra a kérdésekre, amelyek a nácizmushoz való viszonyáról faggatták. A Szlovák Testvériség tervei között szerepel, hogy részt vesz az az idei, novemberi önkormányzati választásokon is.
A Szlovák Testvériséget bejegyezték a Belügyminisztériumban, de senki nem tudja, tagsága hány főt számlál. A zólyomi fáklyás felvonulás a fináléja volt annak a demonstráció sorozatnak, amelyet Túrócszentmártonban, Rózsahegyen és Besztercebányán tartottak.
Megszólaltak a pártok is
A szlovák parlamenti pártok elítélik a zólyomi fáklyás menetet. Néhányuk szerint a szlovák nemzeti felkelés üzenetének megkérdőjelezése az alkotmányosság határát feszegeti. Du¹an Èaploviè, a jövő évi parlamenti választások megnyerésére esélyes Smer (Irány) pártjának alelnöke elvárja minden politikustól, hogy egyértelműen ítéljék el az akciót, amelyen faj- és nemzetellenes kijelentések hangzottak el, s amely ellentétben van az alkotmánnyal.
Miroslav Kusý politológus úgy gondolja, hogy a Szlovák Testvériség akciói során nyilvánvaló fasiszta megnyilvánulásokról van szó. Kusý szerint nem kellene tolerálni Kotlebáék fellépését, mert elhiszik, hogy megnyilvánulásaik megengedettek.
Érdekes azonban, hogy a szlovák parlamenti pártok képviselői csak most érezték szükségét, hogy nyilvánosan felszólaljanak a Szlovák Testvériség akciója ellen, holott az elmúlt hónapokban több kirekesztő és más nemzetekre nézve sértő megmozdulást is szerveztek Rozsnyóban, Révkomáromban. Ezeknek az eseményeknek kifejezetten magyarellenes felhangja volt.
Tények a Szlovák Nemzeti Felkelésről (SZNF)
A felkelés kezdetét nem hivatalosan 1944. augusztus 28-ától számítják: aznap szlovák partizánok vonaton Romániából Németországba utazó magas rangú német tiszteket öltek meg, majd 29-én elfoglalták Besztercebányát. Később a korabeli szlovák hadsereg 60 ezer katonája és 30 ország 18 ezer partizánja kapcsolódott be a németek elleni harcokba.
A Szlovák Nemzeti Tanács által a felkelés hivatalos megszervezésével megbízott Golian tábornok eredeti terve szerint csak az orosz hadsereg krakkói bevonulása után kezdték volna meg akciójukat. Azonban a különböző partizáncsoportok – felbátorodva az orosz előretörés gyorsaságán – önálló akcióba kezdtek. Ez lett a felkelés veszte is: a Tiso által behívott németek gyorsan leverték a felkelést. Augusztus 29. a mai Szlovákia nemzeti ünnepe.
Sme/TASR
A tökéletes összefoglalás
