Sólyom László beszéde a Szolidaritás megalakulásának 25. évfordulóján

Sólyom László államfő beszéde Gdanskban, a Szolidaritás Szakszervezet megalakulásának 25. évfordulóján rendezett konferencián.

MNO
2005. 08. 31. 17:02
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Tisztelt Elnök Urak! Hölgyeim és Uraim!

A lengyel nép történelmének tanulsága a feltétel nélküli hit a szabadságban és a függetlenségben. Ez példát adott a világnak. A lengyel és a magyar történelem pedig egymással szoros összefüggésben alakult; nem egyszer kéz a kézben vívtuk szabadságharcainkat.

A történelem tett minket testvérekké.

Így volt ez a kommunista diktatúra idején is. Világosan emlékszem, hogy az 1956-os magyar forradalom első jelszava, amelyet iskolásfiúként én is kiáltoztam a tüntetéseken, ez volt: „Poznan–Varsó–Budapest!”

Ez nemcsak a szabadságukért fölkelő városok lázadásainak kronológiai sorrendjét fejezte ki, hanem lengyel testvéreink üzenetét hozta: „szabadság és függetlenség”.

Ugyanekkor az 1956. évi magyar forradalom erkölcsi példája a szabadságért harcoló Lengyelországot segítette. 1956 magyar áldozatai is hozzájárultak annak a lengyel mozgalomnak a megerősödéséhez, mely végeredményét tekintve is sikerrel vette fel a küzdelmet az elnyomó és embertelen hatalommal. A Szolidaritás győzelme 25 évvel ezelőtt ezen a napon egy embertelen társadalmi kísérlet haldoklásának kezdetét jelentette. 1980 Lengyelországa példa és viszonyítási pont lett a hatalommal szembeforduló értelmiségi csoportok és társadalmi mozgalmak számára. Meghatározó hatást gyakorolt a magyar ellenzék kialakulására, a civil társadalom öntudatra ébredésére. 1956 magyar szabadságharcának jelképe a lyukas piros-fehér-zöld zászló lett. 1980 óta a szabadságot a Solidarnosc piros-fehér jelvénye szimbolizálta.

1980 augusztusa megmutatta, hogy a Közép- és Kelet-Európa országaiban is életre kelhet a civil társadalom, amely egységben és szolidaritásban tud fellépni az elnyomó politikai hatalommal szemben.

Számomra személyes bátorítást is jelentett a lengyel példa, mikor csatlakoztam a nyolcvanas évek magyarországi alternatív mozgalmaihoz. Kapcsolatban álltam a krakkói liberális katolikus értelmiségi körökkel. Majd az 1989 évi kerekasztal-tárgyalások résztvevőjeként állandó figyelemmel voltunk a lengyel kerekasztal-tárgyalások tapasztalataira az alkotmányos rendszer átalakításában. Nagy szerencsémnek tartom, hogy miután egy olyan társadalmi mozgalom javaslatára lettem államfő, melynek jelszava, hogy „Lehet más a politika!”, első külföldön elmondott beszédemben épp a Szolidaritás győzelmének évfordulójára emlékezhetem.

Tisztelt Walesa elnök úr!

Az Ön által vezetett mozgalom sikerét az érdekek védelmének és az értékekbe vetett hitnek a találkozása eredményezte. A történelemben ritkák az ilyen „kegyelmi” pillanatok. Azonban hétköznapjainkban sem engedhetünk a szabadság és az emberi méltóság értékeibe vetett hitünkből.

A szabadságot, az emberi méltóságot, a jogállamot nap mint nap tisztelnünk és védenünk kell. Ezt a tanulságot középpontba állítva köszönöm meg a magyar nép nevében a Solidarnosc példamutató küzdelmét!

(Forrás: keh.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.