A szélsőséges privatizáció veszélyeire hívta fel a figyelmet Rogán Antal, a Fidesz kampányfőnöke és Pelczné Gáll Ildikó alelnök mai, közös sajtótájékoztatóján. Rogán Antal bejelentette: a Fidesz a mai nappal hat hétig tartó sajtótájékoztató-sorozatot kezd, amelyek keretében bizonyítja, hogy a kormány nem számol be az ország valódi helyzetéről.
A mai, első sajtótájékoztatón elhangzott: a nemzeti vagyon 90 százaléka már magánkézben van. Rogán Antal szerint ez felveti a kérdést, hogy szükséges-e a köztulajdon további szűkítése. A politikus hangsúlyozta: a kormány már odáig jutott, hogy olyan állami vállalatokat, vagyonelemeket akar privatizálni, amelyekből nincs másik, így ezek eladása esetén joggal merülhet fel, hogy veszélybe kerül az emberek biztonsága.
Pelczné Gáll Ildikó a Fidesz javaslatait ismertetve elmondta: olyan nemzeti vagyonszerződésre van szükség, amely kormányok fölött áll, és garanciát jelent az emberek számára, hogy a vagyonszerződés részét képező vagyonelemek köztulajdonban maradnak. Ilyen a MÁV, a Magyar Posta, a Volán, a Budapest Airport Rt., a kórházak, az autópályák és mindazon vállalatok, intézmények, amelyek értékesítése kapcsán a polgárok biztonsága veszélybe kerülhet. Elhangzott: a Fidesz szeretné, ha az év végéig elkészülne egy olyan törvény, amely kétharmados parlamenti többséggel védené ezeket a vagyonelemeket. Mint mondta, ha a törvény az év végéig nem születik meg, akkor a Fidesz vállalja, hogy kormányra kerülése esetén 2006 végéig megalkotja a jogszabályt.
Pelczné Gáll Ildikó elmondta: egy ilyen törvény azért lenne fontos, mert napjainkban egy olyan privatizációs hullám indult el, amely esetenként szabálytalanságokhoz, jogszerűtlenségekhez, korrupciógyanúhoz is köthető. Fontosnak nevezte, hogy a privatizációból származó bevételek ne kampánycélokat szolgáljanak, és ne a költségvetési hiány pótlására fordítsák. A Fidesz alelnöke európai uniós és hazai példákat hozott fel arra nézve, hogy a nemzeti vagyont lehet nevesíteni, ilyen vagyonelemeket sok helyen köztulajdonban tartanak, illetve visszavásárolnak.
Bejelentette azt is, hogy Orbán Viktor a következő napokban egyeztetést kezdeményez a gazdasági élet szereplőivel, elsősorban az érintett vállalatok és munkavállalók képviselőivel, ahol részleteiben megtárgyalják ezt a javaslatot.
Podolák György (MSZP) a sajtótájékoztatón elhangzottakra az Info Rádiónak úgy reagált: a szocialisták „természetesen megkötnének egy normális alapokon nyugvó, nem populista megközelítésből szándékolt vagyonszerződést”. A politikus azt hangoztatta: a MÁV, a posta, a kórházak privatizációja nem aktuális, nincs napirenden. Döntés született továbbá arról is, hogy a Magyar Villamos Műveket, a paksi atomerőművet nem kívánjuk privatizálni – tette hozzá a képviselő, aki a Budapest Airport (BA) Rt. privatizációjával kapcsolatban kijelentette: több mint 150 milliárdos beruházásra van szükség, hogy Magyarország legyen a központja a tranzitforgalomnak. Mint fogalmazott: a fenti összeget 15-20 év alatt tudná kiizzadni a BA Rt., ha ebben a kondícióban maradna.
Gusztos Péter, az SZDSZ ügyvivője tegnap közölte: mielőbb be kell fejezni a repülőtér és a Malév megfelelő feltételekkel történő privatizációját, valamint el kell gondolkodni a MÁV és a Volán társaságok magánosításán is. Hozzátette: pártja amellett érvel, hogy ne legyenek „szent tehenek„ a gazdaságban.
Forrás: fideszfrakcio.hu, Info Rádió
Antiszemita tartalmak miatt törölt bejegyzéseket a Grok, Elon Musk chatbotja
