Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagja elmondta: a Pénzügyminisztérium „csapdába csalta” az egészségügyi intézményeket, amikor 17 milliárd forintos maradványképzési kötelezettséget írt elő számukra. Indoklásul kifejtette: az államháztartási törvény rendelkezik arról, hogy a költségvetési év végén egy intézménynél maradó pénzeket – amelyeket általában már elköltöttek, csak még nem fizettek ki – május közepéig kell jóvá hagynia a szaktárcának. Tavaly azonban ezeket a pénzeket a minisztérium már december közepére jóváhagyta, így lehetetlenné tette az intézmények számára, hogy elköltsék az összeget.
A fideszes politikus beszédében a négy évvel ezelőtti eseményekre emlékeztetett: „az egész országot felplakátolták arról, hogy napokon belül megkezdik az egészségügy nyomorának a felszámolását”. Hozzátette: „ehhez képest az ígéretek ellenkezője történt” – mutatott rá a fideszes politikus. Kiemelte: a polgári kormány gyógyszerár megállapodásának felrúgásával sosem látott mértékben emelkedtek meg az árak, majd olyan ámokfutás kezdődött, hogy az Alkotmánybíróságnak kellett beavatkoznia.
Frajna a kórházak helyzetéről is szólt. Kifejtette: háborús viszonyokat idézi a jelenlegi állapot, ugyanis egyes kórházakban már korlátozzák a melegvíz használatát, gépeket állítanak le, vagy éppen az újszülöttek pelenkahasználatát korlátozzák. A kórházaknak a fent említett állapotok mellett kellene kevesebb mint fél százalékos növekményből kigazdálkodnia egy 4,5 százalékos bérnövekedést – fűzte hozzá.
Frajna Imre az Országos Mentőszolgálat helyzetével kapcsolatban elmondta: a kormány politikájának köszönhetően eddig több száz dolgozóját kellett elbocsátaniuk, vidéken pedig esetkocsikat leállítaniuk. Leszögezte: ezek után több százmilliót akarnak ismét elvonni, amivel alapvetően az emberek életét veszélyeztetik.
Schvarcz Tibor, az MSZP-frakció egészségügyi munkacsoportjának vezetője a Távirati Irodának elmondta: nem ért egyet Frajna Imrével, és szerinte nem ennyire rossz a helyzet az egészségügyben. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke közölte: a kórházaknak nem tartalékot kell képezniük, mivel finanszírozásuk teljesítménykorlátos, ami azt jelenti, hogy 98 százalékban tudnak csak teljesíteni. Mint mondta, a vérellátónál és a mentőknél sem okoz különösebb gondot ez a tartalékképzés.
(Fidesz.hu, teletext.hu)
Tűzvész pusztít Kaliforniában
