A Fidesz bírálja, hogy pénzt von el a kormány az egészségügytől

Súlyos feszültségeket okoz az egészségügyi intézmények költségvetésében a kötelező maradványképzés – mondta Frajna Imre, a Fidesz országgyűlési képviselője csütörtöki sajtótájékoztatóján, amelyen az egészségügyben kialakult helyzetről és a kormány által előírt maradványképzések hatásairól szólt.

MNO
2005. 09. 15. 12:19
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának tagja elmondta: a Pénzügyminisztérium „csapdába csalta” az egészségügyi intézményeket, amikor 17 milliárd forintos maradványképzési kötelezettséget írt elő számukra. Indoklásul kifejtette: az államháztartási törvény rendelkezik arról, hogy a költségvetési év végén egy intézménynél maradó pénzeket – amelyeket általában már elköltöttek, csak még nem fizettek ki – május közepéig kell jóvá hagynia a szaktárcának. Tavaly azonban ezeket a pénzeket a minisztérium már december közepére jóváhagyta, így lehetetlenné tette az intézmények számára, hogy elköltsék az összeget.

A fideszes politikus beszédében a négy évvel ezelőtti eseményekre emlékeztetett: „az egész országot felplakátolták arról, hogy napokon belül megkezdik az egészségügy nyomorának a felszámolását”. Hozzátette: „ehhez képest az ígéretek ellenkezője történt” – mutatott rá a fideszes politikus. Kiemelte: a polgári kormány gyógyszerár megállapodásának felrúgásával sosem látott mértékben emelkedtek meg az árak, majd olyan ámokfutás kezdődött, hogy az Alkotmánybíróságnak kellett beavatkoznia.

Frajna a kórházak helyzetéről is szólt. Kifejtette: háborús viszonyokat idézi a jelenlegi állapot, ugyanis egyes kórházakban már korlátozzák a melegvíz használatát, gépeket állítanak le, vagy éppen az újszülöttek pelenkahasználatát korlátozzák. A kórházaknak a fent említett állapotok mellett kellene kevesebb mint fél százalékos növekményből kigazdálkodnia egy 4,5 százalékos bérnövekedést – fűzte hozzá.

Frajna Imre az Országos Mentőszolgálat helyzetével kapcsolatban elmondta: a kormány politikájának köszönhetően eddig több száz dolgozóját kellett elbocsátaniuk, vidéken pedig esetkocsikat leállítaniuk. Leszögezte: ezek után több százmilliót akarnak ismét elvonni, amivel alapvetően az emberek életét veszélyeztetik.

Schvarcz Tibor, az MSZP-frakció egészségügyi munkacsoportjának vezetője a Távirati Irodának elmondta: nem ért egyet Frajna Imrével, és szerinte nem ennyire rossz a helyzet az egészségügyben. Az Országgyűlés egészségügyi bizottságának szocialista elnöke közölte: a kórházaknak nem tartalékot kell képezniük, mivel finanszírozásuk teljesítménykorlátos, ami azt jelenti, hogy 98 százalékban tudnak csak teljesíteni. Mint mondta, a vérellátónál és a mentőknél sem okoz különösebb gondot ez a tartalékképzés.

(Fidesz.hu, teletext.hu)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.